Przejdź do zawartości

Polichromia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polichromia– wielobarwna ozdoba malarskaścian,sufitów,podniebieniasklepień,rzeźbstosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych. Polichromie wykonywano nie tylko na materiałach kamiennych i tynkach, ale także na drewnie, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń w budownictwie sakralnym i świeckim[1].

Stosowana jest warchitekturzeod czasówstarożytnych– np. na belkowaniu świątyń greckich. Często stosowana we wnętrzach świątyń wczesnochrześcijańskich orazśredniowiecznych(niekiedy, szczególnie weWłoszechrównież na fasadach). Od okresurenesansujest najczęściej stosowaną metodą zdobienia reprezentacyjnych wnętrz budowli świeckich i sakralnych[2].

Ze względu na przedstawiony temat polichromie dzieli się na:

  • architektoniczne –imitująformy architektoniczne takie jakkolumny,okna,filary,gzymsyitp.
  • figuralne – przedstawiają świętych oraz sceny sakralne
  • ornamentalne – pełnią funkcję estetyczną wielokrotnie powtarzając ten samornament.

Szczególnym rodzajem polichromii jest tak zwana polichromia patronowa. Powstaje ona dzięki wykorzystaniu szablonów zwanychpatronami.WPolscenajlepiej zachowane przykłady polichromii patronowej znajdują się w drewnianych kościołach wDębnie Podhalańskim,ŁopusznejiLipnicy Murowanejtakże w kościele wStrzelcach Wielkichw woj. małopolskim.

Częściowo zachowane są również wBinarowejiHarklowej.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. MirosławaGałązka,Encyklopedia humanisty: literatura, architektura, filozofia, nauka o języku, gramatyka, sztuka, film,Łódź: Piątek Trzynastego,[cop. 2008],ISBN978-83-7415-097-2,OCLC749924233[dostęp 2020-02-07].
  2. WitoldSzolginia,Architektura,Warszawa:Wydaw. Czasopism i Książek Technicznych Sigma NOT,1992,ISBN83-85001-89-1,OCLC749387033[dostęp 2020-02-07].