Przejdź do zawartości

Policja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oficerpolicji wHamburgu

Policja(w niektórych państwach:milicja[1][a]) –służba mundurowaprzeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego[3].

Charakterystyka

Do głównych zadań policji należy pilnowanie przestrzeganiaprawai ściganieprzestępców,jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi, jak imienia.Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkiesłużby ratownicze.

Policja jest fundamentem stabilnego i bezpiecznegopaństwa,jednak czasami bywa również skutecznym narzędziem w rękachwładzy,stosowanym do narzucania społeczeństwu swej woli i tłumieniaprotestów.

Utrzymywanie policji może być zastrzeżone wyłącznie dla państwa, jak obecnie w Polsce, może jednak należeć również do jednosteksamorządu terytorialnego,jak wWielkiej Brytaniii wUSA.

Etymologia

Wyraz „policja” pochodzi odłac.„politia” zgr.„politeia” (miasto, ustrój). W świecie nowożytnym pojawia się około roku 1500 weFrancjijako „police”.

W wieku XVI i XVII nazywano policją całą wewnętrzną administrację poza sądownictwem, wojskowością iskarbowością(państwo policyjne).Departament Policji, czyli Dobrego PorządkuRady Nieustającejzajmował się sprawami administracji miejskiej i służby zdrowia. Pozostałością tego tak szerokiego ujęcia zakresu pojęcia „policja” było używanie jeszcze w okresie międzywojennym całego szeregu prawnych instytucji administracyjnych, mających na celu zapewnienie społeczeństwu bezpieczeństwa w rozmaitych dziedzinach. Za przykład można podać nazwy różnorakich instytucji, np. policja lekarska, sanitarna, górnicza, leśna, pocztowa i inne (dzisiaj używa się określeń takich jak „inspekcja”, „straż” itp.).

Zobacz też

Uwagi

  1. Nazwa stosowana przede wszystkim w państwach tzw.bloku wschodniego[2](np.polskaMilicja Obywatelska).Nie mylić zmilicja (formacja zbrojna).

Przypisy

  1. milicja – Słownik języka polskiego PWN[online], sjp.pwn.pl[dostęp 2024-05-21](pol.).
  2. milicja,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2024-06-04].
  3. Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego.Akademia Obrony Narodowej,Warszawa 2008. s. 101. [dostęp 2015-11-16].