Przejdź do zawartości

Psalm 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Psalm 2

Psalm 2– jeden z utworów zgromadzonych w biblijnejKsiędze Psalmów.

Gatunek literacki i okoliczności powstania

[edytuj|edytuj kod]

Psalm 2 ma charakter królewsko-mesjański. Nie jest typowym psalmem królewskim, gdyż występujący w nim król nie ma odpowiednika wśród królów Izraela i Judy występujących w księgach historycznych. Utwór jest oryginalny w swej koncepcji literackiej, a w swojej strukturze nie ma odpowiednika w literaturze biblijnej i starożytnego Wschodu[1].

Psalm 2 powstał prawdopodobnie w czasach królewskich, B. Lindars uważał, że utwór odpowiadał najlepiej chwili objęcia władzy przezJozjasza[1].

Utwór wraz zPsalmem 1otwiera Księgę Psalmów i ma z nim liczne powiązania słowne[2].

Psalm 2 składa się z czterech strof po trzy wiersze.

W pierwszej (Ps 2,1-3) autor przedstawia bunt królów i narodów przeciwko rządomJahweoraz jegoMesjasza(pomazańca). Sam Mesjasz został w Psalmie przedstawiony jako król naSyjonie,który jednak stoi w cieniu swojego Pana.

Druga strofa (wiersze 4-6) przedstawia reakcję Pana (Adonai), który jest spokojny, świadomy swojej potęgi i drwi z buntowników. W wierszu 6 przypomina o namaszczeniu króla na Syjonie - co jest rozmaicie interpretowane: jako ustanowienie instytucji królewskiej lub symbol wystąpienia w dziejach świata.

W strofie trzeciej (wiersze 7-9) Mesjasz ogłasza buntownikom postanowienie Jahwe. Nawiązuje ono do przymierza (hebr.berit) zawartego przez Jahwe z Dawidem i jego potomkami, zgodnie z nim mieli oni sprawować wieczne rządy nad Izraelem. Mesjasz dostał obietnicę posiadania wszystkich narodów Ziemi.

Mesjasz ogłasza postanowienie jako syn Jahwe:

Ogłoszę postanowienie Jahwe.
On rzekł do mnie: "Synem moim jesteś Ty!
Ja Ciebie dziś zrodziłem. "

Ps 2,7; tłum. S. Łach

Końcowa strofa (wiersze 10-12) zawiera upomnienie wobec królów isędziów Ziemi[3],aby postępowali rozsądnie, co pozwoli uniknąć gniewu Jahwe.

Służcie Jahwe w bojaźni
z drżeniem całujcie Jego stopy,
Aby się nie rozgniewał i abyście nie zgubili drogi,
zapala się bowiem znienacka gniewem.
Szczęśliwi wszyscy, którzy Mu ufają.

Ps 2,11-12; tłum. S. Łach

Psalm kończy się nawiązaniem do Psalmu 1 – i formułą "Szczęśliwi...".

Teologia

[edytuj|edytuj kod]

Nowy Testamentstoi na stanowisku, że wzmianka o synostwie Bożym Mesjasza (wiersz 7) spełniła się wJezusie,który był jednorodzonym Synem Boga. W Dziejach Apostolskich do niego odnosi się bunt wszystkich mocy tego świata[4],które (według 1 Listu do Koryntian) pozornie zwyciężyły, ale ostatecznie przegrały[5].Pomazaniec, który pokona wszystkich nieprzyjaciół i stanie siękrólem królów i panem panów[6],jest z kolei przedstawiony wApokalipsie św. Jana.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abŁach op.cit., s. 107
  2. Katolicki komentarz biblijny (2001) s. 487
  3. tłum. Łach, op. cit.
  4. Dz 4,24–28w przekładach Biblii.
  5. 1Kor 15,55w przekładach Biblii.
  6. Ap 19,16w przekładach Biblii.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Stanisław Łach:Księga Psalmów: Wstęp - przekład z oryginału - komentarz - ekskursy.Poznań: Pallotinum, 1990, s. 106-110.
  • John S. Kselmann, Michael L. Barre: Księga Psalmów. W:Katolicki komentarz biblijny.Raymond E. Brown, Joseph A. Fitzmyer, Roland E. Murphy (red. wyd. oryg.), Waldemar Chrostowski (red. wyd. pol.). Warszawa: 2001, s. 487.ISBN83-7146-080-5.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]