Przejdź do zawartości

Reduta Ordona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reduta Ordona
Ilustracja
fragment wyd. z 1939 r.
Autor

Adam Mickiewicz

Typ utworu

wiersz

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Paryż

Język

polski

Data wydania

1833

Reduta Ordona– wierszAdama Mickiewiczapowstały w 1832 wChorynik.Kościana[1][2][3](druga redakcja – wDreźnie). Jest opisemobrony Warszawy przed Rosjanamipodczaspowstania listopadowego,we wrześniu 1831 przez załogęReduty 54,gdzie dowódcą artylerii byłJulian Ordon.Utwór powstał na podstawie relacji uczestnika tych wydarzeń, przyjaciela poety,Stefana Garczyńskiego,który wydał ten wiersz wParyżuw 1833.

W scenie finałowej Ordon, nie chcąc oddać wrogowi amunicji, wysadza się wraz z całym jej składem w powietrze. Jest to wersja Adama Mickiewicza, gdyż w rzeczywistości Ordon przeżył pogrom, a swoje życie zakończył popełniając samobójstwo na emigracji we Włoszech. Sam Ordon spotkał się z Mickiewiczem w październiku 1855 roku wBurgasie.

Opinia o wysadzeniu reduty nr 54 przez Ordona była długo kwestią bezsporną. Pierwszą rysą w tym rycerskim rapsodzie było zjawienie się żywego Ordona, który po długiej tułaczce na obczyźnie zjawił się w kraju i począł sam pogłoski o swym czynie i zgonie prostować i za każdym razem szczegóły odmiennie przedstawiać. Skrupulatne badania K. Bartoszewicza, oparte tak na sprzecznościach wynurzeń Ordona, jak na zeznaniach gen. Mierosławskiego (Bitwa warsz. Poznań 1887), a wreszcie na kategorycznym stwierdzeniu gen. Lewińskiego, zastępcy szefa sztabu, gen. Prądzyńskiego, zdegradowały ostatecznie Ordona z roli „patrona szańców”. Okazało się, że

gdy nieprzyjaciel wdarł się do reduty nr 54, kapitan piechoty Nowosielski wysadził ją w powietrze wraz z majorem, kilku oficerami i mnóstwem żołnierstwa rosyjskiego naturalnie, i że sam padł ofiarą swego bohaterstwa. Stwierdzenie tego faktu przez uczestniczącego w tej walce jenerała, akcentowane w jego Pamiętnikach z całą powagą i tą intencją, by położyć kres „okrutnej pomyłce”, wydzierającej „umarłemu pięknych i wielkich poświęceń zasługę”, przekreśla ostatecznie lwią część ordonowskiej legendy, odbierając jej najszczytniejszy moment: bohaterstwo dobrowolnej śmierci na straconej placówce (Bartoszewicz,Legenda o Ordonie,„Tygodnik Ilustrowany” 1912, nr 46, s. 955; Bełza,Ordon czy Mickiewicz,„Kurier Warszawski” 1911, nr 327; Dybowski,Drobne sprostowania o reducie Ordona,„Kurier Lwowski” 1917)[4]

Wiersz ten był recytowany przez Bernarda Zygiera w powieści pt.Syzyfowe praceStefana Żeromskiego.DoReduty Ordonanawiązuje treściowo w prześmiewczy sposób sztukaSławomira MrożkaŚmierć porucznika,pierwotnie wydana wDialogunr 5/1963; tytuł tej sztuki nawiązuje z kolei do innego dzieła Mickiewicza,Śmierci pułkownika,zaś jedną z osób dramatu Mrożka jest Poeta, przedstawiający się jako Vier und Vierzig (niem.czterdzieści i cztery), który stanowi parodię osoby samego Mickiewicza[5].

W 1999Bogna Lewtak-Baczyńskaskomponowała muzykę do „Reduty Ordona”. W 2009 ukazała sięhip-hopowawersja w interpretacji zespołuTrzeci Wymiari duetu producenckiegoWhiteHouse.Utwór znajduje się na płyciePoeci,która składa się z rapowanych wersji poezji. W 2016 na serwisie internetowym YouTube pojawił się film, w którym Reduta Ordona jest recytowana zbiorowo, między innymi przez Piotra Fronczewskiego.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. MariaDernałowicz,Kronika życia i twórczości Mickiewicza. Marzec 1832-czerwiec 1834.,1966, s. 23.
  2. JarosławMaciejewski,Mickiewicza wielkopolskie drogi,Poznań 1972, s. 410, 411.
  3. ZbigniewSudolski,Mickiewicz,Warszawa 1995, s. 330.
  4. http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/reduta-ordona.html,Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, „Bóg wysadzi tę ziemię, jak on swą redutę”.
  5. Teatr w Polsce – polski wortal teatralny[online], e-teatr.pl[dostęp 2019-10-20].

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]