Przejdź do zawartości

Rovaniemi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rovaniemi
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

Finlandia

Region

Laponia

Podregion

Rovaniemi

Powierzchnia

8011 km²

Wysokość

197 m n.p.m.

Populacja(2013)
• liczba ludności
• gęstość


60 896
8,03 os./km²

Podział miasta

5 dzielnic

Położenie na mapie Finlandii
Mapa konturowa Finlandii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rovaniemi”
Ziemia66°30′N25°43′E/66,50000025,716667
Strona internetowa
Listopad – przygotowania do Świąt w Rovaniemi
Alaruokanen,jeden z nielicznych budynków w Rovaniemi, które przetrwaływojnę
Wioska św. Mikołaja w pobliżu Rovaniemi; biała linia po prawej oznacza przebieg koła podbiegunowego

Rovaniemi(lap.Roavenjarga) –miastow północnejFinlandii,u ujścia rzekiOunasjokidoKemi,kilka kilometrów na południe od północnegokoła podbiegunowego(współrzędne geograficzne 66°30′N – 25°42′E).

Informacje ogólne[edytuj|edytuj kod]

StolicaregionuLaponiaoraz podregionuRovaniemi.Centrum gospodarczo-handlowe fińskiejLaponii,w tymprzemysłuspożywczego, węzeł komunikacyjny, port lotniczy, ośrodek turystyczno-sportowy (zarówno dla miłośników sportów i turystyki letniej, jak i zimowej – narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo). Siedziba Uniwersytetu Lapońskiego i Politechniki (ocenia się, że aż 10 tys. spośród mieszkańców to studenci). 1 stycznia 2006 do obecnego miasta został przyłączony otaczający je powiat ziemski (pow. 7,9 tys. km², w tym ponad 400 km² to jeziora), zamieszkany przez 21 tys. osób. W ten sposób Rovaniemi stało się największym (pod względem powierzchni) miastem Finlandii, 8 016,42 km². Zamieszkane przez 58,5 tys. osób (2006), położone na wysokości 197 mn.p.m.;najniższa zanotowana temperatura powietrza wyniosła tu –45,3 °C, najwyższa zaś +30,6 °C (średnia wieloletnia +0,2 °C), a przeciętne roczne opady 535 mm.

W centrum miasta znajdują się budowle według projektuAlvara Aalto(biblioteka,ratusz,teatr), mostJätkänkynttiläprzez rzekę Kemi. Muzeum „Arktikum”, w formie przeszklonego tunelu, prezentuje historię i zwyczaje ludów Północy, ich odzież, narzędzia i namioty.

Początki osadnictwa[edytuj|edytuj kod]

Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie Rovaniemi pochodzą zneolitu,natomiast karczowanie i wypalanie gruntów pod uprawy rozpoczęto tutaj około VIII–VI w. p.n.e. W rejonie miasta już w VI wieku n.e. krzyżowały się trasy handlowe z południowej Finlandii (region Häme) i zKareliido wybrzeżyMorza Arktycznegooraz na zachód (do dzisiejszejSzwecjiiNorwegii). Odkrycie pokładów rud żelaza na początku XIX wieku spowodowało przyśpieszenie rozwoju i wzrost znaczenia miasta. Przyczyniła się też do tego ekstensywna eksploatacja drewna (wyrąblasów) oraz poszukiwaczezłotazmierzający dalej na północ (gorączka złotaw rejonie Lemmenjoki, połowa XX wieku).

Mikołaj[edytuj|edytuj kod]

Rovaniemi szczyci się również tym, że jest miejscem zamieszkaniaMikołaja.Pisane przez dzieci przed każdymi świętamiBożego Narodzenialisty do św. Mikołaja, Santa Claus czy Dziadka Mroza często trafiają właśnie do urzędu pocztowego w Rovaniemi (ściślej: do urzędu w zbudowanej w 1985 dla turystówwiosce św. Mikołaja,FIN-96930Napapiiri). Władze miasta skwapliwie podtrzymują legendę, że to właśnie stąd wyruszają sanie zaprzężone wrenifery,wypełnione prezentami, choć niektórzy utrzymują, że św. Mikołaj mieszka w innym miejscu Laponii, mianowicie wParku NarodowymUrho Kekkonenaok. 200 km na północny wschód od Rovaniemi, na wzgórzuKorvatunturina granicy fińsko-rosyjskiej(miejsce to ma niezwykłypocztowy numer adresowy:FIN-99999, także tu trafiają tysiące listów do św. Mikołaja).

W rzeczywistości w latach 20. XX wieku fiński sprawozdawca radiowy, Markus Rautio, spopularyzował legendę, wiążącą św. Mikołaja ze wzgórzemKorvatunturi(oznacza to „Wzgórze-Ucho”, ze względu na jego kształt, który nasuwa myśl, że wysłuchiwane są tam wszystkie dziecięce życzenia), ale posowiecko-fińskiej wojnie zimowej 1939-40,kiedy Finlandia zmuszona była oddaćZSRRznaczną część swego terytorium, miejsce to znalazło się na samej nowej granicy fińsko-sowieckiej i przestało się w związku z tym nadawać do kultywowania tej legendy, toteż Mikołaja przeniesiono do Rovaniemi.

Transport[edytuj|edytuj kod]

Stacja kolejowa Rovaniemiznajduje się nalinii Laurila – Kelloselkäi posiada bezpośrednie połączenia m.in. zOulu,Tampere,HelsinkamiiTurku.Pociągi kursują również do położonego na północny wschódKemijärvi[1].W fazie planów jest fińsko-norweskiprojekt wybudowania 500-kilometrowej linii łączącej Rovaniemi zKirkenes[2].

Rovaniemi posiada regularne połączenia autobusowe z Helsinkami, Oulu, Kajaani, Tornio, Ivalo, Haaparanta i in. W okresie letnim autobusy docierają również do Przylądka Północnego w Norwegii.

Około 10 kilometrów na północ od centrum miasta znajduje sięport lotniczy Rovaniemi.

Sport[edytuj|edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj|edytuj kod]

Rovaniemi ma podpisane umowy o współpracę z 13 miastami. Najstarsza z nich jest ze szwedzką Kiruną, najnowsza – z chińskim Harbinem[3].

W latach 1962-2022 miasto współpracowało również z rosyjskimMurmańskiem.Współpraca ta została zawieszona w marcu 2022 w związku zrosyjską inwazją na Ukrainę[4].

Przypisy[edytuj|edytuj kod]

  1. c(ilustr.),Night trains - Helsinki-Kemijärvi – IC 265[online], rail.cc[dostęp 2017-10-11](ang.).
  2. Norway positive to Finland’s Arctic railway plan,„The Independent Barents Observer”[dostęp 2017-10-11](ang.).
  3. Rovaniemi’s internationalisation strategys. 10(ang.).
  4. The capital of Lapland freezes partnership with Murmansk[online], The Independent Barents Observer[dostęp 2022-03-07](ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj|edytuj kod]