Rzut rożny
Rzut rożny,takżeróg,korner[1](ang.corner kick) – wpiłce nożnejsposób wznowienia gry poprzez wykop piłki z narożnika boiska.
Przyznaje się go, gdy piłka całym obwodem przeszła linię końcową (zarówno po podłożu jak i w powietrzu) ostatnio dotknięta przez zawodnika drużyny broniącej i nie została przy tym zdobyta bramka[2][3].Bramka z rzutu rożnego może być zdobyta wyłącznie na drużynie przeciwnej[2].
Wykonywanie rzutu rożnego
[edytuj|edytuj kod]Piłkarz wykonujący rzut rożny jest zobowiązany do ustawienia piłki w polu rożnym boiska wskazanym uprzednio przez sędziego. Aby rzut został prawidłowo wykonany, piłka musi zostać kopnięta przez zawodnika drużyny atakującej (w interpretacjiIFABwystarczy by piłka została dotknięta przez wykonawcę rzutu i poruszyła się, nawet gdy nie opuści pola rożnego). W momencie wykonywania rzutu z rogu zawodnicy drużyny broniącej pozostają w odległości co najmniej 9,15 m od piłki, aż do momentu prawidłowego wprowadzenia piłki do gry[3].
Można zdobyć bramkę bezpośrednio z rzutu rożnego (tzw. gol olimpijski,hiszp.gol olímpico), przy czym niemal absolutnie niezbędne jest nadanie piłce podkręconego toru lotu (potoczniegol z podkrętki,podkrętka); jest to trudna technika zdobywania goli, rzadko stosowana.
Przy rzucie rożnym nie uwzględnia siępozycji spalonej[4].
Przypisy
[edytuj|edytuj kod]- ↑korner[w:]Słownik języka polskiego[online],PWN.
- ↑abFIFA 2015 ↓,s. 53.
- ↑abIFAB 2020 ↓,s. 137.
- ↑IFAB 2020 ↓,s. 101.
Bibliografia
[edytuj|edytuj kod]- Laws of the Game 2015/2016,Zurich: FIFA, 2015, s. 53–54(ang.).
- The IFAB Laws of the Game 2020/21,International Football Association Board, 2020(ang.).