Przejdź do zawartości

Shooto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Shooto(jap.Tu đấuShūto)– systemmieszanych sztuk walki (MMA)i nazwa japońskiej organizacji promująca go, założona w 1985 przez Satoru Sayamę.

Shooto zostało założone przezwrestleraSatoru Sayamę w 1985 roku i początkowo było nazywane Komisją Shooto. Jako organizacja zaczęła funkcjonować jeszcze w tym samym roku. Satoru Sayama walczył w realistycznej wersji wrestlingu, czyli shoot-wrestlingu (zapasy z połączeniem niektórych ciosów) i chciał stworzyć sztukę walki, która połączona z shoot-wrestlingiem będzie efektywna i zarazem efektowna. W przeciwstawieniu do innych organizacji takich, jakNew Japan Pro-WrestlinglubUniversal Wrestling Federation,pojedynki w Shooto nie były reżyserowane i nie miały z góry ustalonego wyniku starcia. Pierwsza amatorska gala odbyła się w 1986 roku, zaś zawodowa trzy lata później[2][3].W latach 80. XX wieku Shooto jako sztuka walki pojawiło się w USA i było nauczane przez jednego z uczniów Sayamy – Yorinagę Nakamurę.

Do roku 1994 w organizacji zabronione były ciosy na głowę przeciwnika w parterze. We wspomnianym roku organizacja postanowiła objąć pieczę nad turniejemVale Tudo Japan.Dla potrzeb turnieju, który wygrałRickson Graciezmieniono zasady w Shooto – można było używać ciosów w parterze. W 1996 roku utworzono międzynarodową komisję Shooto, co było końcem Shooto jako jednej organizacji, a początkiem utworzenia nowego sportu walki, uprawianego na całym świecie. Turnieje Vale Tudo Japan były organizowane jeszcze przez 5 lat, po czym po dekadzie wznowiono galę, która nosiła te samą nazwę.

Od 2000 roku zaczęły powstawać organizacje i komisję bazujące na zasadach japońskiego Shooto. 29 października 2000 odbyła się pierwsza gala wEuropie(Holandia) na zasadach Shooto. W 2001 roku powstałaAmerykańskaKomisja Shooto. Wiele lokalnych organizacji w USA przyjęło zasady Shooto m.in.: Midwest Fighting, Tennessee Shooto, RSF Shooto Challenge i SHOOTO Hawaii. Rok później w 2002 założyciel akademii MMA Nova União André Pederneiras zorganizował pierwszą gale Shooto wBrazylii.

W Polsce zawody na zasadach Shooto są organizowane od 2008 roku przez Polską Ligę Shooto. Na nich swoje pierwsze kroki zaczynali m.in.Marcin Held,Łukasz Sajewski,Marcin NaruszczkaczyPiotr Hallmann,którzy wygrywali PLS[4].

Zasady i reguły

[edytuj|edytuj kod]

Przez pierwsze lata organizacji zabronione były wszystkie ciosy w parterze (zasady przypominały te zPancrase). Od 1994 na galach Shooto można było używać już ciosów w parterze. Do 2008 roku można było uderzać w tył głowy oraz zawodnik który zaliczył nokdaun był liczony jak w boksie. Aktualnie zasady zawodowych pojedynków praktycznie nie różnią się od zasad największych organizacji na świecie.

  • Klasa-D: Amatorzy (2x2min, ochraniacze na głowę i golenie)
  • Klasa-C: Amatorzy (2x3min, ochraniacze na głowę i golenie)
  • Klasa-C+: Amatorzy (2x3min, brak ochraniaczy)
  • Klasa-B: Zawodowcy (2x5min)
  • Klasa-A: Zawodowcy (3x5min)

Zawodnik rozpoczynający starty w Shooto zaczyna w klasie D, w której walka trwa 2 rundy po 2 minuty i wymagane jest noszenie ochraniacza na głowę (kasku) oraz golenie. Ponadto zabronione są kolana na głowę i ciosy w parterze. W klasie C zabronione są nadal ciosy w parterze, lecz kolana na głowę są już dozwolone - czas trwania rundy zostaje zwiększony o jedną minutę. Klasa C+ różni się od C tylko brakiem ochraniacza na głowę. Klasa B to pierwsza zawodowa klasa, w której dozwolone są wszystkie ciosy w stójce i w parterze (prócz łokciami), a jedna runda trwa 5 minut. A-klasa to w pełni zawodowa kategoria, w której toczą się m.in. mistrzowskie pojedynki, zawodnicy walczą na dystansie 3x5 minut.

Mistrzowie

[edytuj|edytuj kod]

Pas międzynarodowego mistrza Shooto jest przyznawany w drodze pojedynczej walki i ma charakter przechodni (jak wboksie). Siostrzane federacje takie jak Shooto Pacific Rim (Japonia,Oceania,Australia) i Shooto South America (Ameryka Południowa) również organizują mistrzowskie pojedynki.

Międzynarodowi mistrzowie

[edytuj|edytuj kod]
Były mistrz Shooto Hatsu Hioki z mistrzowskim pasem
Kategoria Waga Mistrz Od Obrony tytułu
Średnia do 83 kg (185 lb) Siyar Bahadurzada July 15, 2007 27 sierpnia, 2009 - Fortaleza, Brazil,

6 sierpnia, 2010 - Rio de Janeiro, Brazil

Półśrednia do 76 kg (170 lb) wakat
Lekka do 70 kg (155 lb) JaponiaKoshi Matsumoto 23.04.2016 0
Piórkowa do 65 kg (145 lb) JaponiaYutaka Saito 11.01.2016 0
Kogucia do 60 kg (145 lb) JaponiaKyōji Horiguchi 16.03.2013 0
Musza do 56 kg (145 lb) JaponiaHiromasa Ogikubo 23.04.2016 0
Słomkowa do 52 kg (145 lb) JaponiaRyohei Kurosawa 17.07.2016 0

Byli mistrzowie Shooto to m.in.:

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Shooto - History.usashooto.(ang.).
  2. Jordan Breen:Changes Come to Shooto, Fighters React.sherdog, 06.06.2008.(ang.).
  3. Jordan Breen:A Blood Called Shooto.sherdog, 08.05.2009.(ang.).
  4. Jakub Bijan:III Liga Shooto – wyniki + relacja.mmarocks.pl, 17.06.2008.(pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]