Przejdź do zawartości

Sylur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sylur
443,8–419,2 mln lat temu
Średnia objętość w atmosferze
Tlenu

ok. 14% obj.[a]

Dwutlenku węgla

ok. 4500ppm[b]

Inne uśrednione dane
Temperatura

ok. 17 °C[c]

Poziom morza (pow. obecnego)

Około 180 m, z krótkotrwałymi okresamiregresji[1]

Tabela stratygraficzna
poprzedni okres
ordowik
następny okres
dewon
  1. 70% obecnej. Zobacz też:Zawartość tlenu w atmosferze w fanerozoiku
  2. 16 × poziom przed rewolucją przemysłową. Zobacz też:Zawartość dwutlenku węgla w atmosferze w fanerozoiku
  3. 3 °C różnicy w stosunku do obecnej. Zobacz też:Średnie temperatury w fanerozoiku

Sylur(ang.Silurian) – termin ma dwa znaczenia:

Systemsylurski wydzieliłRoderick Murchisonw1835roku na podstawie badań osadówAngliiiWalii.Nazwa pochodzi od dawnegoceltyckiegoplemienia Sylurów zamieszkującego Anglię oraz Walię.

Na przełomieordowikui syluru na obszarzeGondwanydoszło dozlodowacenia.Po stopnieniu lodów poziom wód wyraźnie się podniósł, później jednak znów opadł, być może wskutek ruchów płyt tektonicznych. Zmiany klimatu, poziomu wód i układu lądów doprowadziły do wymierania licznych gatunków.

Geologia

[edytuj|edytuj kod]

Na początku syluru miały miejsce najintensywniejsze ruchy górotwórczeorogenezy kaledońskiej.Powstały: góryNorwegii,górySzkocjiorazAppalachy.

Wedługteorii tektoniki płytw sylurze hipotetyczny oceanJapetuległ wyraźnemu zmniejszeniu. Masywy lądowe Europy,Ameryki PółnocnejiGrenlandiizbliżyły się do siebie już wordowiku,a w sylurze połączyły się w jeden ląd – Euroamerykę. Gondwana przemieszczała się na północ, a obszar dzisiejszej Afryki południowo-zachodniej znalazł się w okolicach bieguna południowego, co stało się przyczyną zlodowacenia na tym obszarze. Przemieszczeniom płyt tektonicznych towarzyszył wzmożonywulkanizmi ruchy górotwórcze.

Wzmożony wulkanizm, brakglebyi silne wiatry sprawiały, że lądy nie były zbyt gościnnym środowiskiem.Rośliny naczyniowe,znane od późnego ordowiku, zaczęły z wolna zasiedlać bardziej przyjazne środowiska. Cieniutkiechwytnikizakotwiczały pierwsze z nich w cienkiej warstwie gleby. Później pojawiły siękorzeniei cały "garnitur" urządzeń niezbędnych do przetrwania na lądzie:drewno,łyko,liście.Część roślin zaczęła wytwarzać osłoniętezarodnikizdolne przenosić się na duże odległości. Rośliny naczyniowe zaczęły oddalać się od swego pierwotnego środowiska – przybrzeżnychbagien– i posuwać w głąb lądu.

Graptolityikonodontysą w dalszym ciągu dobrze rozwijającymi się grupami o dużym znaczeniubiostratygraficznym.Bentososiadły reprezentujągąbki,stromatoporoidykoralowce(szczególniedenkowce),liliowceimszywioły,tworzącerafysylurskie. Po dnie wędrowałytrylobityi drapieżnestaroraki,na które polowałyłodziki– przodkowie współczesnych głowonogów, o prostych muszlach, gigantycznych rozmiarach (do 9 m) i twardych "dziobach", którymi mogły skruszyć pancerze trylobitów. Doplanktonunależały, między innymi,tentakulityimałżoraczkitakże o dużym znaczeniubiostratygraficznym.

Kręgowce,obecne w morzach już od końcakambru,zaczęły przybierać kształt coraz bardziej przypominającyryby.Bezszczękowce były pewnie filtratorami. Pojawiły się pierwszefałdopłetwe,drapieżne ryby o płetwach wzmocnionych potężnymi kolcami, o szczękach uzbrojonych w zęby i bardzo szerokich. Były też bezzębne fałdopłetwe; te żywiły się morskimplanktonemlubdetrytusem.Ciało fałdopłetwych pokryte było zachodzącymi na siebie dachówkowato łuskami. Pojawiły się pierwsze ryby słodkowodne i pierwszeskorpiony(Palaeophonus).

Sylur na ziemiach Polski

[edytuj|edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. B.U. Haq, S.R. Schutter.A Chronology of Paleozoic Sea-Level Changes.„Science”. 322 (5898), s. 64–68, 2008.DOI:10.1126/science.1161648.Bibcode:2008Sci...322...64H.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]



← mln lat temu
Sylur
←4,6 mld 541 485 443 419 359 299 252 201 145 66 23 2