Przejdź do zawartości

Sytuacja prawna osób transpłciowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grafika przedstawiająca mapę świata na której kraje zostały oznaczone różnymi kolorami w zależności od przepisów w nich obowiązujących.
Przepisy dotyczące tożsamości płciowej i wyrażania jej według kraju lub terytorium:

Legalna zmiana tożsamości, operacja nie jest wymagana.

Legalna zmiana tożsamości, operacja wymagana.

Nie ma możliwości prawnej zmiany tożsamości

Brak danych lub niejednoznaczność

Ustawodawstwo dotyczące możliwości i warunków przeprowadzania zmiany prawnego oznaczeniapłcii danych w dokumentach, tak aby były zgodne z płcią odczuwaną przez osobętranspłciowąnie jest jednolite na świecie i wykazuje znaczne różnice w zależności od kraju[1][2][3].

Historia

[edytuj|edytuj kod]

Pierwszym krajem, w którym zmiany takie określono ustawowo, byłaSzwecjaw 1972 r. Osoba odczuwająca potrzebę zmiany płci powinna mieć ukończone 18 lat, miećobywatelstwoSzwecji, być stanu wolnego oraz cierpieć na trwałą niezdolność płodzenia albo rodzenia. Poświadczenie o przynależności do innej płci niż wpisana w akcie urodzenia wydaje odpowiednia komisja, po uprzednim zapoznaniu się z opiniami biegłych[4].

Jako przykład liberalnego prawa można wymienićholenderskie.W Holandii już osoba szesnastoletnia może ubiegać o proces zmiany płci i rozpoczęcie hormonoterapii. Rocznie decyzję taką podejmuje 10 osób[1].

Postulat walki o prawa osób transpłciowych na wrocławskim marszu równości (2022).

12 września 2000 wWiedniupodpisana zostałaKonwencja o uznawaniu decyzji rejestrujących zmianę płci(ang.Convention on the recognition of decisions recording a sex reassignment,fr.Convention relative à la reconnaissance des décisions constatant un changement de sexe)[5],będąca dziełem Zgromadzenia OgólnegoMiędzynarodowej Komisji Stanu CywilnegowLizbonie16 września 1999. Odnotowywanie zmiany płci przez sądy lub inne władze jednej ze stron jest uznawane przez inne państwa-strony, gdy w dniu złożenia wniosku zainteresowana osoba była obywatelem lub stałym mieszkańcem państwa, w którym została podjęta decyzja. Dopuszczalna jest odmowa, gdy a) gdy zmiana nie została przeprowadzona i nie odnotowana w przedmiotowej decyzji, lub b) jeżeli uznanie jest sprzeczne z porządkiem publicznym państwa, w którym powołano się na decyzję lub c) gdy decyzja została uzyskana w wyniku oszustwa. Spisana jest wjęzyku francuskim.DepozytariuszemjestSzwajcaria.Konwencja nabrała mocy 1 marca 2011. Ratyfikowały jąHiszpaniaiHolandia[6],podpisały bez ratyfikacjiAustria,GrecjaiNiemcy[7].Jest otwarta dla innych państw.

Europejski Trybunał Praw Człowieka11 lipca 2002 w sprawie Christine Goodwin przeciwko Zjednoczonemu Królestwu uznał, że osoba po przejściu zabiegukorekty płcima prawo do stosownych zmian w dokumentach oraz do zawarciazwiązku małżeńskiegowedle art. 12Europejskiej Konwencji Praw Człowieka[8].W sprawie Heli Hämäläinen przeciwko Finlandii, gdzie kolejność zdarzeń była odwrotna (strona skarżąca w poddała się zabiegowi korekty płci w trakcie trwania małżeństwa), Trybunał 16 lipca 2014 r. orzekł, że art. 12 Konwencji nie zobowiązuje państw do uznawaniamałżeństw jednopłciowych[9].W sprawie Y. Y. przeciwkoTurcji10 marca 2015 Trybunał odmowę zgody sądu na zabieg korekty płci uznał za naruszenie art. 8 Konwencji (mówiący o ochronie życia osobistego i rodzinnego)[10].

28 września 2011 rokuParlament Europejskiprzyjąłrezolucję,w której „wzywa Komisję iŚwiatową Organizację Zdrowiado usunięcia zaburzeń tożsamości płciowej zlisty zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowaniaoraz do zapewnienia nowej klasyfikacji wolnej od ich patologizowania podczas negocjacji w sprawie 11. wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11)”. Jednocześnie Parlament Europejski „wzywa w szczególności do depsychiatryzacji procesu, jaki przechodzą osoby transseksualne i transgenderowe, do możliwości wolnego wyboru zespołu opieki medycznej, do uproszczenia procesu zmiany tożsamości i do pokrycia kosztów przez system zabezpieczenia społecznego”[11].

Stan prawny

[edytuj|edytuj kod]
Anna Grodzka– polska działaczka społeczna i polityk, pierwsza jawnie transseksualna osoba wybrana do parlamentu krajowego wEuropie[12]

W Polsce nie wypracowano dotychczas norm prawnych określających sposób zmianypłci metrykalnej,chociaż same zabiegi zmiany płci morfologicznej wykonuje się u dorosłych osób, co więcej – prawo dopuszcza wykonywanie jej u osób, które dostosowały już swą płeć metrykalną. Wobec tego osoby transseksualne wykorzystująKodeks postępowania cywilnego[1]z 1964. Ustawa ta głosi[13]:

Art. 189. Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny

Stronę pozwanąstanowią ojciec i matka pozywającego[14].W razie pozytywnego rozpatrzenia ich sprawy przez sąd dokonuje się wpisu doaktu urodzeniai nadaje pozywającemu nowe imię tak, by zgadzało się one z jego nowo ustaloną płcią metrykalną. Otrzymuje on także nowe dokumenty. W świetle prawa staje się on osobą o płci, która została ustalona w postępowaniu (co dotyczy choćby różnic w czasie przejścia naemeryturę)[1].Zmiana nie wpływa nawładzę rodzicielską[15].

Pierwszym orzeczeniem w takiej sprawie był wyrok Sądu Wojewódzkiego dla m. st. Warszawy z 24 września 1964 r. w którym dopuszczono, jako podstawę zmiany oznaczenia płci, zastosowanie w drodze analogii przepisów o aktach stanu cywilnego stwarzających możliwość sprostowania w drodze sądowej aktu stanu cywilnego w razie błędnego lub nieścisłego jego zredagowania. Tryb ten zaaprobowano w uchwale Sądu Najwyższego z 25 lutego 1978 r.:W wypadku wyjątkowym sąd może sprostować akt urodzenia przez zmianę oznaczenia płci także przed dokonaniem korekcyjnego zabiegu operacyjnego zewnętrznych narządów płciowych, jeżeli cechy nowo kształtującej się płci są przeważające i stan ten jest nieodwracalny.W postanowieniu z 22 marca 1991 r. Sąd Najwyższy uznał:poczucie przynależności do danej płci może być uznane zadobro osobiste(art. 23 k.c.) i jako takie podlega ochronie również w drodze powództwa o ustalenie na podstawie art. 189 k.p.c.W wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 30 kwietnia 2004 r. wskazano, że ustalenie płci w drodze orzeczenia sądowego nie może wyłącznie opierać się na poczuciu danej osoby o przynależności do określonej płci, gdyż rozstrzygająca powinna być ocena oparta na wiedzy lekarskiej[16].W wyroku z 6 grudnia 2013 r. Sąd Najwyższy uznał:interseksualizmiobojnactwouzasadnia określenie płci człowieka z uwzględnieniem wszystkich innych cech jego budowy, nie wyłączając także świadomości zainteresowanego. Jego wystąpienie może powodować, że z konieczności, z czasem człowiekowi trzeba przypisać taką płeć, jakiej cechy są przeważające. Stwierdzone odchylenia od normy mogą powodować potrzebę dokonania tzw. zabiegu korekcyjnego, polegającego na dostosowaniu zewnętrznych narządów płciowych do przeważających cech płci, bądź istniejących od początku, bądź ukształtowanych w okresie późniejszym.[17]Według postanowienia Sądu Najwyższego z 28 maja 2014 r. zmiana płci w wyniku zabiegu medycznego nie uzasadnia sporządzenia nowego aktu urodzenia; zmianę ujawnia się we wzmiance dodatkowej[18].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abcdMałgorzata Urban.Transseksualizm czy urojenia zmiany płci? Uniknąć błędnej diagnozy.„Psychiatria Polska”.6, s. 719–728, 2009.
  2. MilenaAdamczewska-Stachura,PaulinaPilch,Postępowania w sprawach o ustalenie płci. Przewodnik dla sędziów i pełnomocników,„Biuletyn Rzecznika Praw Obywatelskich”, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, 2020,ISSN0860-7958[dostęp 2022-01-25](pol.).
  3. J.M.Łukasiewicz, Prawne aspekty zmiany płci w wybranych państwach europejskich, raport:https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2022/03/IWS_Lukasiewicz-J.M._Prawne-aspekty-zmiany-plci.pdf
  4. Prawne aspekty zmiany płci – uwagi na gruncie prawa polskiego oraz wybranych krajów europejskich.nil.org.pl. [zarchiwizowane ztego adresu(2019-12-03)].s. 100n.
  5. Tekst ang..ciec1.org. [zarchiwizowane ztego adresu(2011-07-25)].,tekst fr.
  6. Zastrzeżenia(fr.)
  7. Lista stron(fr.)
  8. Christine Goodwin v. the United Kingdom,Niedyskryminacja osób transseksualnych w świetle prawa europejskiegos. 84.
  9. Hämäläinen v. Finland,Hämäläinen przeciwko Finlandii
  10. Y.Y. v. Turkey,Y. Y. przeciwko Turcji
  11. Parlament Europejski:Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 28 września 2011 r. w sprawie praw człowieka, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej w państwach członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych.2011–09–28. [dostęp 2012-01-18].
  12. Anna Pawłowska:Pierwsza w Europie. Fenomen Anny Grodzkiej.Gazeta.pl, 08.02.2013. [dostęp 2014-09-13].(pol.).
  13. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego..[w:]Internetowy system aktów prawnych[on-line]. [dostęp 2015-10-10].
  14. W uchwale z 22 czerwca 1989 Sąd Najwyższy (OSNCP 1989, nr 12, poz. 188) odrzucił możliwość w sprawach tego rodzaju stosowania postępowania niespornego w drodze sprostowania aktu stanu cywilnego wedle art. 31 ustawy o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 1986 r. nr 36, poz. 180), z uzasadnieniem, iż sprostować można tylko to, co było błędne od początku (ex tunc), zaś płeć określona w akcie nie budzi wątpliwości.
  15. Rodzic, który zmienia płeć, dzieci pozywać nie musi
  16. Uwagi dotyczące poselskiego projektu ustawy o uzgodnieniu płci na tle orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktrynys. 32 – 34.
  17. Uwagi dotyczące poselskiego projektu ustawy o uzgodnieniu płci na tle orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz poglądów doktrynys. 61.
  18. Charakter prawny powództwa o zmianę płcis. 144.