Przejdź do zawartości

Szabetaj Cewi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szabetaj Cewi
שבתי צבי
Rabin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 sierpnia1626
Izmir

Data i miejsce śmierci

30 września1676
Dulcigno

Wyznanie

judaizm

Szabetaj Cewi,także Szabtaj Cwi,Sabataj Cwi (hebr.שבתי צבי; ur.1 sierpnia1626wSmyrnie,zm.30 września1676wDulcigno[1]) –Żydsefardyjski,kabalista,rabin,znany dzięki swemu wystąpieniumesjańskiemuw1648roku. Było ono przyczyną wielkiego poruszenia wśród Żydów Europy i Bliskiego Wschodu i powstania ruchusabataizmunazwanego na jego cześć[2].Z czasem określeniesabataizmstało się w judaizmie synonimemherezjimesjańskiej jako takiej. Wyrosłe na gruncie wystąpienia Szabetaja Cewiego żydowskie ruchyheterodoksyjneprzejawiały swą aktywność do połowyXX wieku,a w pewnym zakresie nawet do czasów współczesnych.

Był synem handlarza drobiu. W rodzinnej Smyrnie pobierał naukęTalmudu,ale nigdy nie osiągnął w niej biegłości. Zajął się za to kabałą, zwłaszczakabałą praktycznąw wydaniuIzaaka Lurii.Prezentował typ religijności mistycznej,ekstatycznej.Niektórzy badacze dopatrują się w jego zachowaniach znamionchoroby psychicznej.W1648roku w Smyrnie ogłosił się mesjaszem. Już wtedy posiadał grupę zwolenników. Wyklęty został dopiero w1651roku, gdy nie nastąpiły żadne oznaki czasów ostatecznych. 18 lat przebywał poza Smyrną, głównie wSalonikach,KonstantynopoluiKairze.W owym czasie bliżej zapoznał się zislamskimmistycyzmemsufichichrześcijaństwem.W 1665 r. związał się z kabalistąNatanem z Gazy,który uroczyście wsynagodzepotwierdził jego mandat mesjański. On też pełnił najważniejszą rolę w otoczeniu Szabetaja, jako swego rodzaju prorok mesjasza. Datę zbawienia wyznaczył Szabetaj na rok1666.W lutym tego roku aresztowano go na podstawie donosu i osadzono w twierdzyGallipoli.16 września podczas audiencji na dworze sułtana, której szczegółów nie znamy, przeszedł na islam. Tolerancja za strony władz osmańskich się skończyła, gdy zaczął szerzyć swą synkretyczną doktrynę wśród muzułmanów. W1673roku został na podstawie donosu ponownie aresztowany i osadzony w twierdzy Dulcigno, gdzie przebywał do końca życia i gdzie zmarł.

Nauczanie Szabetaja Cewiego w różnych okresach jego życia miało odmienny kształt, ponadto nieraz inne stanowisko prezentował Natan z Gazy, który wypowiadał się oficjalnie na temat objawionej wiedzy mesjasza. Stąd często nie wiemy, jaka część doktryny mesjańskiej pochodzi od samego Szabetaja. Swoje mesjańskie roszczenia Szabetaj opierał naobjawieniubożym.Jeszcze przedapostazjąmesjasza interpretacja Natana z Gazy wyglądała następująco: W chwili przyjścia mesjasza zakończony został procestikkun– odkupienie wedle kabały luriańskiej. W związku z tym przestaje obowiązywać prawo żydowskie, a jedynym prawodawcą staje się mesjasz. Kontynuowanie zalecanych przez Lurię praktykascetycznychzostaje uznane za przejaw niewiary i bluźnierstwo.

Apostazję Szabetaj rozumiał jako wejście w nowe przymierze z Bogiem, który wzywa wszystkich Żydów do zmiany wiary, bowiem islam wybrał jako nowe miejsce zamieszkania. Jednak i ta zmiana wyznania nie była traktowana jako trwała, bowiem przy końcu czasów Bóg ma objawić zupełnie nowąTorę.W związku ze swą nauką Szabetaj ostentacyjnie łamał prawo żydowskie, co wbrew opiniom niektórych jego zwolenników dowodzi, że zmiana wiary nie była „świętym oszustwem” i mesjasz nie pozostał duchowym Żydem.

Po śmierci Szabetaja Natan z Gazy dał inną wykładnię konwersji mesjasza. Traktuje on ją w kategoriach odkupienia przez grzech. Zadaniem mesjasza, i tylko jego, jest zstąpić do królestwa ciemności (luriańskiekelipot‘skorupy’) i wydobyć zeń ukryte tam iskry światła bożego. Mesjasz rozsadzi królestwo zła od środka – samemu pozostając czystym. Typem tego odkupienia jest wędrówka patriarchów do Egiptu. Natan w swym myśleniu pozostał bliski tradycyjnemu judaizmowi. Apostazję rozpatrywano również w perspektywie doświadczeń Żydów hiszpańskich – konwertytów na chrześcijaństwo, tzw.marranów.

Wpływ na judaizm

[edytuj|edytuj kod]

Szabetaj znalazł wielu mesjańskich naśladowców, takich jakJakub Kerido,Baruchja Ruso,Jonatan Ajbeszicczy wreszcieJakub Frank.Wiele z tych wystąpień mesjańskich pociągnęło za sobą konwersje Żydów na islam bądź chrześcijaństwo. Potomkowie zwolenników Jakuba Kerido, zwanidonmeh,którzy przyjęli islam i przez długi czas żyli wSalonikach,uznani zostali za Turków i na skutek przesiedleń po wojnie turecko-greckiej 1921-1922 znaleźli się w Turcji, gdzie ich potomkowie mieszkają do dzisiaj, lecz zatracili swą specyfikę.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]