Przejdź do zawartości

Szaja Uger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szaja Uger
Data i miejsce urodzenia

15 sierpnia1873
Horoszki

Data i miejsce śmierci

15 listopada1939
Łódź

Zawód, zajęcie

dziennikarz

Szaja Uger(Unger) (ur.15 sierpnia1873wHoroszkachnaWołyniu,zm.15 listopada1939wŁodzi) – redaktor, dziennikarz prasy żydowskiej, działacz społeczny, także działacz organizacji sportowych, gimnastycznych.

Syn Joela Sussmanna (1842–1914), wywodzącego się z rodurebAkiby Eigera. Wychowywał się i podstawowe wykształcenie uzyskał wŻytomierzu,gimnazjum ukończył wMoskwie.

NaUniwersytecie w Królewcustudiował filozofię, wWyższej Szkole Technicznej Charlottenburgtechnologię.

Jako trzynastolatek publikował swoje utwory wodeskichdziennikach: „Fołksbłat”, „Hamelic” („Mówca” ) i „Hajom” („Dzień” ).

Od 1897 r. był stałym współpracownikiem pisma „Die Welt”, wy­dawanego przez teoretykasyjonizmuTheodora Herzla,recenzje teatralne zamieszczał w pismach rosyjskich, korespondencje we „Frankfurter Zeitung”. Po ukończeniu studiów w Niemczech, przez pewien czas przebywał wPetersburgu,podejmując stałą współpracę z tamtejszymi pismami żydowski­mi: „Frajnd”, „Der Tog”, z warszawskim „Tele­grafem”, wydawanym przezNachuma Soko­łowa,oraz „Teater-Welt” Herszla Eppelberga.

Około 1905 r. przybył do Łodzi, gdzie już od r. 1894 mieszkali jego rodzice. Pracę dziennikarza w Łodzi rozpoczął w niemieckiej „Neue Lodzer Zeitung”, ale już w 1907 r. przystąpił przy udziale księgarza Abrahama Kassmana (ur. 1877) do wydawania pierw­szej w Łodzi żydowskiej gazety „Łodzier Nachrichtn”. Pierwszy numer ukazał się w połowie stycznia 1907 r. i chociaż Uger został wkrótce aresztowany i osadzony w więzie­niu, nadal redagował gazetę. Po 7 miesiącach gazeta przestała się ukazywać, widocznie jej treść nie zainteresowała wystarczającej liczby czytelników.

Kolejną, tym razem długotrwałą inicjatywą prasową była gazeta „Łodzier Togbłat”,której wydawaniem zajęli się braciaEmanueli Mendel Hamburscy, powierzając Ugerowi jej redakcję.

PodczasI wojny światowejw czerwcu 1915 r. niemiecka Presse Verwaltung zawiesiła wydawanie gazety, co stało się powodem interpelacji socjaldemokratycznych posłów wReichstagu.Po niespełna roku „Łodzier Togbłat” został wznowiony i ukazywał się do 21 lutego 1936 r.

W latach 1915–1916 był przewodniczącym łódzkiego Klubu Rzemieślniczego i lek­torem w żydowskim domu ludowym „Beit Am”, wygłaszając tam odczyty na temat języka i literatury żydowskiej oraz problemów narodowych.

W wyniku wyborów przeprowadzonych w styczniu 1917 r., kandydując z listy Centralnego Żydowskiego Komitetu Wyborczego, został członkiemRady Miejskiej m. Łodzi,a mandat radnego sprawował do końca kadencji w 1919 r.[1][2][3]

Był jednym z organizatorów żydowskiego sportu gimnastycznego, działaczem Łódzkiego Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego.

W różnych latach ukazało się kilka opowia­dań, przekładów i wydawnictw okolicz­nościowych jego autorstwa, wydawanych najczęściej nakładem E. Hamburskiego. Podobno Juliusz Adler wystawił sztukę UgeraKapitan Dreyfusjuż w 1916 r., ale ponieważ Adler otworzył teatr żydowski „Scala” dopiero na początku lat 20. XX w., więc sztuka została zapewne wystawiona wcześniej w Teatrze Wielkim już za dyrekcji Moryca Wachsmana, następcy Icchoka Zandberga.

Był prezesem Towarzystwa Wzajemnej Pomocy „Ezro”.

W 1920 r. wyjechał do Ameryki i wydał wChicagokilka numerów ilustrowanego magazynu „Die jidysze biznes weit”, był też współpracownikiem pism „Morgn Żurnal” i „Amerikaner”.

Po powrocie w 1922 r. do Łodzi był wschodnim korespondentem pisma „Morgn Żurnal”.

Jego humorystyczne jednoaktówkiAsymilatoriRezerwistabyły wykonywane na prowincji przez zdolnego aktora S. Kustina.

Był prezesem łódzkiego Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich (1918).

W latach 30. XX w. mieszkał przyul. G. Narutowicza36[4].

Po wybuchuwojnyi zajęciu Łodzi przez hitlerowców został aresztowany 9 listopada 1939 r., gdyż należał do podlegającej eksterminacji inteligencji polskiej i żydowskiej. 12 listopada 1939 r. skazany został na śmierć wyrokiem sądu doraźnego. Zanim zginął, był przez trzy dni nieludzko torturowany przez hitlerowców.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Goerne 1919 ↓,s. 81 (PDF – 83).
  2. Stawiszyńska 2016 ↓,s. 674.
  3. JoshuaFogel,Yiddish Leksikon: YESHAYE UGER[online], Yiddish Leksikon, 8 maja 2014[dostęp 2021-10-17].
  4. Żumański (red.) 1937–1939 ↓,s. 438 (PDF – 186), kol. 2.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]