Przejdź do zawartości

Tantō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tantō
Różne rodzaje głowni: jedno- i obosiecznych

Tantō(jap.Đoản đao;krótki miecz, sztylet, puginał[1])– długijapońskinóżz jedno- lub obosieczną głownią, o długości od 15 do 30 centymetrów.

Głowniatantōbyła przeznaczona przede wszystkim do pchnięć, lecz można nią było także z powodzeniem ciąć. W zależności od rodzaju nóż ten mógł być noszony jakoshōtōw zestawie dwóch mieczydaishō,zastępującwakizashilub też jako samodzielny oręż, często ukrywany w fałdach obszernych szat zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Istniało wiele rodzajów tej broni: niewielkich noży używanych do obrony (także przez kobiety, często tzw. „broń ostatniej szansy” ), noży do rytualnego samobójstwa (seppuku) oraz ciężkich odmian służących do przebijania zbroi (ō-yoroi), zwanychyoroi-dōshi[2][3].

Warianty

[edytuj|edytuj kod]

Ze względu na różnorodność zastosowanych opraw (koshirae), tantō można z grubsza podzielić na następujące rodzaje:

  • aikuchi− rodzajtantōpozbawionytsuby(jelec),fuchi(kołnierz rękojeści) stykał się w nim bezpośrednio zkoiguchi(wejściem pochwy);
  • hamidashitantōz niewielką tsubą;
  • kaiken(także dawna forma zapisu:kwaiken) − krótkitantōnoszony w oprawieaikuchilubshira-saya.Używany był przez kobiety do samoobrony lub do odebrania sobie przez nie życia, ale także do walki w wąskiej przestrzeni.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary.Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 1740.ISBN4-7674-2015-6.
  2. Michéle Byam:Broń i zbroje.Wyd. III. Warszawa:Arkady,1991, s. 36.ISBN83-213-3754-6.
  3. Michał Gradowski,Zdzisław Żygulski:Słownik uzbrojenia historycznego.Warszawa:PWN,2010, s. 39.ISBN978-83-01-16260-3.