Przejdź do zawartości

Topnienie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przemiana fazowa - topnienie
Topnienie lodu w przyspieszonym tempie (rzeczywisty czas trwania tego procesu to ok. 50 min)

Topnienieprzemiana fazowapolegająca na przejściusubstancjizestanu stałegowstan ciekły[1].

Zjawisko topnienia ściśle wiąże się ze zjawiskiemkrzepnięcia.Oznaczana eksperymentalnietemperatura topnienianie zawsze jednak odpowiada ściśletemperaturze krzepnięcia.Wynika to m.in. z wpływu zanieczyszczeń, szybkości schładzania lub ogrzewania, tworzeniem zarodkówkrystalizacjioraz ze zjawisk powierzchniowych i międzyfazowych.

Dla każdego idealnie czystegopierwiastkai większościzwiązków chemicznych,przy określonym ciśnieniu można wyznaczyć jedną, ściśle określonątemperaturętopnienia, która zarazem jest też jejtemperaturą krzepnięcia.Pomiary takie wykonuje się na bardzo małych próbkach i przy jak najwolniejszym tempie zmiany temperatury. Niektóre związki chemiczne nie topią się w ogóle, gdyż rozkładają się przed osiągnięciem temperatury topnienia.

W przypadku mieszanin związków chemicznych i związków o bardzo wysokichmasach cząsteczkowych(polimery,biopolimery), wyznaczanie jednej temperatury topnienia jest niewykonalne, gdyż proces ten jest dla takich substancji bardzo złożony. W przypadku polimerów,kompozytówi stopówmetalibardzo często, zamiast mówić o temperaturze topnienia, mówi się raczej o zakresie temperatur mięknięcia.

Z punktu widzeniatermodynamikitopnienie jestprzemianą fazowąI rodzaju, co oznacza w praktyce, że nie może zachodzić bez wymianyciepła.Procesy topnienia prowadzone pod stałymciśnieniemmają zawsze charakterendotermiczny,co oznacza, że do ich zajścia konieczne jest dostarczenie z zewnątrz określonej porcjienergii termicznej.Ilość ciepła potrzebnego do stopienia danej substancji w temperaturze topnienia jest proporcjonalna domasytejsubstancji.Współczynnik proporcjonalności,tzw.ciepło topnienia,jest stały dla danej substancji.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. topnienie,[w:]Encyklopedia PWN[online], Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2023-09-14].