Przejdź do zawartości

Totmes II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Totmes II
ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia

XVIII dynastia

Miejsce spoczynku

Dolina Królów(KV42)

Ojciec

Totmes I

Matka

Mutnefret

Żona

Hatszepsut

Dzieci

Neferure,
Meritre,
Totmes III

Totmes II(gr.Tutmosis) –faraon,władcastarożytnego EgiptuzXVIII dynastii,z okresu Nowego Państwa. SynTotmesa Ii drugorzędnej jego żony Mutnefret.

Panował w latach 1492 p.n.e. lub1482 p.n.e.1479 p.n.e.Wstąpił na tron 8. dniapory Achetw wieku około 21 lat. WedługManethonapanował 13 lat i nazywany byłChebron.Dane te są jednak niepewne i wywołują dyskusje w środowiskachegiptologicznych.Niektórzy egiptolodzy uważają, że panowanie jego było krótsze o całe 10 lat. Przemawiać za tym może jedyna znanasteladatowana na pierwszy rok jego panowania.

Tron odziedziczył po śmierci ojca,Totmesa Ii dwóch braci, następców tronu, Amenmose i Wadżmose. Po wstąpieniu na tron, aby uprawomocnić swą władzę pojął za żonę przyrodnią siostrę –Hatszepsut,córkę swego ojca i królowej Ahmes, siostrę wyżej wspomnianych następców tronu.

Panowanie Totmesa II jest bardzo ubogo udokumentowane we współczesnych mu,autobiograficznychinskrypcjach w grobowcach dostojników z czasów początku XVIII dynastii i Nowego Państwa.

W 1987 roku, Luc Gabolde opublikował wStudien zur Altägyptischen Kulturstatystyczną analizę porównawczą dotyczącą liczby zachowanychskarabeuszyz czasów Totmesa I, Totmesa II i Hatszepsut. Wyniki owej analizy wykazały relatywnie niewielką liczbę Skarabeuszy Totmesa II w porównaniu z ich liczbą w czasach Totmesa I i Hatszepsut. Na tej podstawie ustalono, iż Totmes I panował około 11 lat, Totmes II – 3 lata, a Hatszepsut około 22 lat. Większość spośród nielicznych budowli z czasów panowania Totmesa II uległo zniszczeniu-zdemotowaniu lub zostało ponownie użyte przez jego następców.

Ze związku zHatszepsutnarodziły się dwie córki Totmesa –NeferureiMeritre.Ze związku z drugorzędną żoną imieniemIset(Isis)narodził się jego następca, jeden z największych władców starożytnego Egiptu –Totmes III.

W czasie swego panowania Totmes II zorganizował kilka wypraw wojennych, skierowanych głównie dla stłumienia rebelii wNubiioraz naBliskim Wschodzie,przeciw grupom koczowniczychBeduinów– Szasu, w południowejPalestynie.W kampaniach tych faraon nie uczestniczył osobiście, wysyłając swych generałów, co często interpretowane jest jako dowód słabości władcy.Ineni– jeden z dostojników na jego dworze, w autobiografii ze swojego grobowca nazywa króla „jastrzębiem w gnieździe”.

Istnieje teoria mówiąca, że Totmes II wstąpił na tron jako małoletni chłopiec. W związku z tym mógł rzeczywiście panować 13 lat, osiągając dorosłość i stając się ojcem dwóch córek i Totmesa III – swego następcy. Niemiecki egiptolog J. Von Beckerath używa tych argumentów na poparcie tej teorii. W swej książceChronologia Egipskich Faraonów– Beckerath podkreśla osobliwy fakt, żeHatszepsutobchodziła swojeświęto sedw 16 roku panowania, co miało miejsce około 30 lat po śmierciTotmesa I,któremu głównie zawdzięczała swoje dojście do władzy. Wynika z tego 13 letnia rozbieżność w ciągłości władzy. Owe 13 lat mogły być latami panowania właśnie Totmesa II.

Istnieją sądy mówiące, że Hatszepsut sprawowała rzeczywistą władzę w czasie panowania Totmesa II. Świadczyć za tym mogą posunięcia w polityce wewnętrznej i zagranicznej, kontynuowane później za czasów oficjalnego jej panowania, jakoregentkiTotmesa III i później jako faraona, jako że to właśnie ona była uważana przez swego ojca za następcę tronu.

Totmes II pochowany został wDolinie Królów(KV42), a w czasach rabunków królewskichnekropoli,mumięjego przeniesiono doskrytki DB 320wDeir el-Bahari.Z bandaży odwinął ją w 1886 roku,Gaston Maspero.Mumia króla znajdowała się w bardzo złym stanie. Ramiona były oderwane lub odcięte przez złodziei grobów. Prawa noga nosiła wyraźne ślady odrąbywania. Całe ciało króla pokrywały różnej wielkości plamy, co Maspero uznał za wynik choroby. Gdy w 1905 roku mumię badał doktorElliot Smithwykluczył chorobę jako przyczynę śmierci władcy. Mumia Totmesa II obecnie znajduje się wMuzeum EgipskimwKairze.

Tytulatura

[edytuj|edytuj kod]

Znana tytulaturaTotmesa II jest obszerna[1].Imię, jakie otrzymał przy narodzeniu, Dżehutimes[2],na język polski tłumaczy się jako „zrodzony z Dżehuti (Thota)[3]”:

G39N5<
G26F31S29
>

Po objęciu władzy przyjął imię (prenomen) Aa-cheper-en-Re[2],tj. „Wspaniała-jest-postać-Re[3]”:

M23
X1
L2
X1
<
N5
O29
L1N35
>

Manetonwymienia tego władcę pod imieniem Chebron[2].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. PeterLundström,Thutmose II in hieroglyphics[online], Pharaoh.se[dostęp 2023-07-26](ang.).
  2. abcBogusławKwiatkowski,Poczet faraonów. Życie. Legenda. Odkrycia,wyd. 2, Iskry, 2021, s. 435,ISBN978-83-244-1042-2.
  3. abEgipt Starożytny - XVIII Dynastia[online], narmer.pl[dostęp 2023-07-26].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]