Przejdź do zawartości

Trójpolówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uprawa roli w historycznym malarstwie

Trójpolówka– sposóbuprawy rolipolegający na podzieleniu ziemi uprawnej na trzypola.Każdego roku uprawiane są tylko dwa z nich, a trzecieugoruje,co pozwala na „odpoczywanie” ziemi. Jedno pole obsiewanojesieniązbożemozimym,drugie obsiewanowiosnązbożemjarym,a trzecie pole ugorowane stanowiłopastwisko[1].

Co roku zmieniano kolejność upraw na poszczególnych polach. Ugorowano ziemię, która wiosną obsiana była zbożem jarym dojrzewającym później niż ozime. Po zbiorach jarki (zboża jarego) pole stawało się pastwiskiem do jesieni następnego roku, kiedy obsiewano je oziminą.

Grunty całej wsi podzielone były na trzy pola, a poszczególni właściciele mieli udział w każdej jego części. Ponadto byli oni zobowiązani uprawiać swoje części jednocześnie i jednakowo, co było związane z tak zwanym „przymusem polnym”. Trójpolówkę jako zasadę gospodarowania wprowadził wEuropie ZachodniejKarol Wielki[2].W Polsce trójpolówka pojawiła się w drugiej połowie XII wieku, zaczęła się upowszechniać w wiekach XIII i XIV w związku z rozwojemlokacji na prawie niemieckim.W Polsce trójpolówkę wprowadzilicystersi.

Od wieku XVIII ugór zaczęto zastępować uprawąroślin okopowych(rzepa,brukiew,burak,ziemniak) imotylkowych(koniczyna,łubin,wyka).

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Skodlarski 1997 ↓,s. 33.
  2. Warzywa podwyższonego ryzyka,Angora nr 40, 2 października 2011

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Janusz Skodlarski:Zarys historii gospodarczej Polski do 1945 roku.Warszawa-Łódź: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997.ISBN83-01-12364-8.(pol.).