Przejdź do zawartości

Trajan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trajan
Marcus Ulpius Traianus
Ilustracja
Cesarz rzymski
Okres

od27 stycznia98
do9 sierpnia117

Poprzednik

Nerwa

Następca

Hadrian

Dane biograficzne
Dynastia

Antoninów

Data i miejsce urodzenia

18 września53
Italica

Data i miejsce śmierci

9 sierpnia117
Selinus

Miejsce spoczynku

Kolumna Trajana

Ojciec

Marcus Ulpius Traianus

Matka

Marcia

Rodzeństwo

Ulpia Marciana(siostra)

Małżeństwo

Plotyna

Moneta
moneta
Kolumna TrajanawRzymie
Forum TrajanawRzymie

Marek Ulpiusz Trajan(łac.Marcus Ulpius Traianus[1],ur.18 września53wItalice[2],zm.9 sierpnia117wSelinusie) –cesarz rzymskiw latach98117,drugi z tak zwanychpięciu dobrych cesarzy.

Rodzina i kariera

[edytuj|edytuj kod]

Wywodził się z rodziny italskiego pochodzenia, która osiedliła się w Italice w prowincjiHispania Baetica(dzisiejsza południowaHiszpania)[2].Był synemMarcusa Ulpiusa Trajanusa,rzymskiego dowódcy, którego cesarzWespazjanuczyniłkonsulemipatrycjuszem,a później namiestnikiemSyriiw latach 73–77[2].Matka Trajana nazywała sięMarciai była siostrą żony cesarzaTytusa– Marcii Furnilli[3].Trajan miał siostrę –Ulpię Marcianę[4].Jego ojciec jako dowódcalegionubrał udział w tłumieniu powstania wPalestynie,za co został patrycjuszem i konsulem, a następnie namiestnikiem Syrii, a potemAzji[5].Żoną Trajana byłaPlotyna(około70122/123).

Trajan byłtrybunem ludowym[5]podczas rządów swego ojca w Syrii, później pełnił urządkwestoraipretora,a następnie dowodził legionem w prowincjiHispania Tarraconensis[2].W 89 roku stanął po stronie cesarzaDomicjanapodczas buntu legionów germańskich dowodzonych przezSaturnina,za co został nagrodzony konsulatem w 91 roku[6][2].Spędził kilka lat wRzymie,by potem zostać mianowany przez następcę Domicjana –Nerwę– dowódcą armii w prowincjiGermania Superior[2]i namiestnikiemGermanii[5].

W październiku 97 roku bezdzietny i niemłody już Nerwa, zmagający się dodatkowo z nieufnością i oporem ze stronyarmii,adoptował i dopuścił do współrządów Trajana – wtedy dowódcę najbliższej Rzymowi armii konsularnej[7][1].Nerwa swą decyzję ogłosił wświątyni JowiszanaKapitolu,tuż po zwycięstwie rzymskim nadDunajem[7].Informację o tym przekazał TrajanowiHadrian,jego krewny[5].Senat zatwierdził wybór cesarza nadając adoptowanemu tytułcezara[7].Trzy miesiące później pod koniec stycznia 98 roku Nerwa zmarł nagle, pozostawiając rządy w cesarstwie Trajanowi[6].Trajan był pierwszym cesarzem niepochodzącym z Italii[5].

Panowanie

[edytuj|edytuj kod]

Śmierć Nerwy zastała Trajana w Germanii, gdzie pozostał jednak chwilowo, by umocnić obronę nadRenemi dopiero w 99 przybył do Rzymu[5].Prowadził politykę wyraźnie ekspansywną wyznaczając sobie za cel poszerzenieCesarstwa Rzymskiegoo tereny Dacji ze stolicą wSarmizegethusie,bogate w rudy złota oraz terenypaństwa partyjskiego,dysponującego dużymi zasobami kruszcowymi ze względu na handel prowadzony z Dalekim Wschodem. Wojna w Dacji (101102,105106) zakończyła się zwycięstwem Trajana i utworzeniem nowej prowincjiDacja.Na wschodzie z kolei utworzono prowincjęArabii– teren zdobyty przez wodzaKorneliusza Palmę,a po zwycięstwie nad Partami (113115) przyłączono do RzymuArmenię(114)[8],Mezopotamięaż doZatoki PerskiejiAdiabene(115)[8].W związku z wybuchempowstania żydowskiegoTrajan musiał jednak zrezygnować z dalszych podbojów, a zagarnięte na wschodzie tereny zostały po części zwrócone Partom przez Hadriana (Adiabene i Mezopotamia). Odtworzona Armenia natomiast pozostała pod wpływami Rzymu.

Prowadzona przez Trajana polityka wewnętrzna charakteryzowała się współpracą zsenatem(o czym może świadczyć nadany mu w114tytułOptimus princeps,„Najlepszy Cesarz” – Trajan jako jedyny został nim obdarzony[8]) przy jednoczesnym umacnianiu własnej władzy. W późniejszych czasach, do nowo wybranego cesarza kierowano formułkę: „Sis felicior Augusto, melior Traiano” – bądź szczęśliwszy od Augusta, lepszy od Trajana.

Cesarz dbał również o rozwójprowincji,wznosząc tam znaczące budowle oraz nowe drogi i niejednokrotnie prowadząc korespondencję z namiestnikami. Zachowały się do naszych czasów listy namiestnika BityniiPliniusza Młodszego.Trajan zasłynął z rozbudowy i zmodernizowaniaCircus Maximus[5],obiektu z VI wieku przed narodzeniemChrystusa[potrzebny przypis].Jednym z najistotniejszych zabytków jego panowania jest rzymskakolumna Trajana,zaprojektowana przezApollodora z Damaszku[5].Zbudował również Rzymianom noweforum[5]oraz zmodernizował port wOstii.Za jego rządów Rzym stał się najwspanialszą metropolią świata[potrzebny przypis],Trajan starał się także przeciwdziałać wyludnianiuItalii,między innymi zabraniając emigracji z niej i nakazując senatorom lokować w niej przynajmniej ⅛ majątku. W zakresie spraw społecznych cesarz dbał o stałość dostaw zboża dla ludności i stworzył system alimentacyjny mający na celu finansowanie wychowania sierot[5].

Trajan zmarł 9 sierpnia 117 u brzegówCylicjipodczas powrotu z kampanii przeciw Partom. Jego prochy pochowano u podstawy kolumny jego imienia w Rzymie[5].

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abJaczynowska 1995 ↓,s. 246.
  2. abcdefBowman, Garnsey i Rathbone 2000 ↓,s. 101.
  3. Bowman, Garnsey i Rathbone 2000 ↓,s. 95.
  4. Bowman, Garnsey i Rathbone 2000 ↓,s. 99.
  5. abcdefghijkJustynaPruszczyk,Trajan. Cesarstwo Rzymskie u szczytu potęgi - Histmag.org[online], 11 stycznia 2016[dostęp 2020-11-15].
  6. abBowman, Garnsey i Rathbone 2000 ↓,s. 96.
  7. abcBowman, Garnsey i Rathbone 2000 ↓,s. 94-95.
  8. abcEncyklopedia Powszechna PWN.T. 1-4. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987.ISBN83-01-00000-7.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]