Przejdź do zawartości

Tramwaj wodny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szczecinecki Tramwaj Wodny
Bydgoski Tramwaj Wodny
Taksówka wodna wOslo

Tramwaj wodny– małystatekśródlądowy lub portowy przewożący ludzi pomiędzy kilkoma (kilkunastoma) przystaniami na stałej trasie i według określonego rozkładu jazdy. Podstawową różnicą w stosunku dopromujest to, że nie łączy dwóch punktów oddzielonych przeszkodą wodną, a kursuje po wyznaczonej trasie.

Tramwaj wodny pojawił się wXIX wiekuz chwilą upowszechnienia sięnapędu parowegona statkach. Nazwa jego pochodzi odtramwajuszynowego bardzo popularnego w tym samym wieku. Nie stanowił on dla niego konkurencji, a raczej był jego uzupełnieniem w dużych miastach, leżących nad rzekami z dużą liczbą kanałów. Równie popularny był w dużychportach morskichnp.Hamburg,gdzie do dzisiaj funkcjonują linie tramwajów wodnych oznaczone numerami. WOslotramwaje wodne wykorzystywane są latem do przewożenia turystów, natomiast zimą można dzięki nim dostać się z centrum miasta do wysp położonych naOslofjordzie.NaJeziorze Genewskimtramwaje wodne (fr.lokalnie:Mouettes Genevoises) obsługują cztery linie regularne pomiędzy pięcioma przystaniami na terenieGenewy,a korzystanie z nich odbywa się na podstawie biletów komunikacji miejskiej. Kursujące po rzeceMenamtramwaje wodne (dzielące się na linie zwykłe, szybkie i ekspresowe) są ważnym elementem komunikacji miejskiejBangkoku.

W Polsce reaktywuje się stare połączenia (Bydgoszcz,Gdańsk,Gdynia,Hel,Sopot,Szczecin,Szczecinek,Warszawa) lub tworzy nowe (Darłowo,Kraków,Koszalin,Piła,Poznań).

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Lesław Furmaga, Józef Wójcicki:Mały słownik morski.Gdynia: Mitel International Ltd, 1993.ISBN83-85413-73-1.