Przejdź do zawartości

Trzy Królestwa Korei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trzy Królestwa Korei
Ilustracja
Nazwakoreańska
Hangul

삼국

Hancha

Tam quốc

Transkrypcja poprawiona

Samguk

Transkrypcja MCR

Samguk

Trzy Królestwa Korei– królestwaBaekje,GoguryeoiSilla,które zajmowały terenyPółwyspu Koreańskiegoi częściMandżuriiw okresie odI wieku p.n.e.do VII wieku. Przed okresem Trzech Królestw i podczas jego trwania istniały też mniejsze królestwa i państwa plemienne, takie jakGaya,Tongye,Okjeo,Buyeo,Usan,Tamnai inne. NazwaSamguk– „Trzy Królestwa” pojawia się w tytułach klasycznych dzieł koreańskiej literaturySamguk SagiiSamguk Yusa.

Rys historyczny[edytuj|edytuj kod]

Tradycyjnie za początek tego okresu uznaje się rok 57 p.n.e., kiedy królestwo Saro (później Silla) w południowo-wschodniej części półwyspu uniezależniło się od imperiumchińskiejdynastii Han.Goguryeo, na północy półwyspu (na południe od rzekiYalu Jiang) uniezależniło się od Chin w roku 37 p.n.e. Według źródeł koreańskich w 18 p.n.e. dwaj książęta Goguryeo opuścili królestwo by uniknąć walki o sukcesję i założyli na południowym zachodzie półwyspu królestwo Baekje (według źródeł chińskich Baekje zostało założone w IV wieku). Jego stolica znajdowała się w pobliżu dzisiejszegoSeulu,następnie została przeniesiona do miasta Ungjin (dziś Gongju), później zaśSabi(dziś powiatBuyeo). W I wieku n.e. od Baekje oddzieliło się królestwoGaya.

Pod koniec rządów dynastii Han w Chinach, na początku III wieku, trzy królestwa rozwijały się, dzieląc wspólną kulturę. Ich pierwotne religie opierały się naszamanizmie.Od I wieku wśród wyższych warstw społeczeństwa rozprzestrzeniał siękonfucjanizmitaoizm.WIV wiekuszybko rozprzestrzenił siębuddyzmstając się oficjalną religią we wszystkich trzech królestwach.

W przymierzu z chińskądynastią Tang,Silla podbiła Goguryeo w 668 po wcześniejszym podbiciu Baekje w 660, rozpoczynając okresZjednoczonej Sillii kończąc okres „Trzech Królestw”.

Trzy Królestwa[edytuj|edytuj kod]

Goguryeo[edytuj|edytuj kod]

Osobny artykuł:Goguryeo.

Goguryeo, największe z królestw, miało dwie, wymiennie funkcjonujące stolice. Nangnang (dziśPjongjang) iKungaenad rzeką Yalu. W początkach swego rozwoju, królestwo podbiło kawałek po kawałku duże obszaryMandżurii,odbierając w końcu Chińczykom Nangnang w 313. Wpływ kultury Chin na Goguryeo był duży aż do przyjęcia buddyzmu jako oficjalnej religii w 372.

Baekje[edytuj|edytuj kod]

Osobny artykuł:Baekje.

W IV wieku królestwo Baekje było bardzo potężne i dominowało nad południową połową półwyspu.

Silla[edytuj|edytuj kod]

Osobny artykuł:Silla.

Królestwo Silla (które przyjęło tę nazwę w 503, poprzednio nazywało się Saro) zaanektowało sąsiednie królestwaGayaw pierwszej połowie IV wieku. Goguryeo oraz Baekje odpowiedziały na to formując alians. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym atakiem obu państw, zacieśniła swe relacje z dynastiąTang.Po podbiciu Goguryeo i Baekje, Silla usunęła siły chińskie z półwyspu i zajęła tereny na południe odPjongjangu.

Stolicą Silli było miasto Seorabeol (dziśGyeongju). Buddyzm stał się oficjalną religią królestwa w roku 528.