Przejdź do zawartości

Tybald IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tybald I Pogrobowiec
Ilustracja
Król Nawarry
Okres

od7 kwietnia1234
do8 lipca1253

Poprzednik

Sancho VII Mocny

Następca

Tybald II Młody

Dane biograficzne
Dynastia

Dynastia z Blois

Data i miejsce urodzenia

30 maja1201
Troyes

Data i miejsce śmierci

8 lipca1253
Pampeluna

Ojciec

Tybald III z Szampanii

Matka

Blanka z Nawarry

Żona

Gertruda z Dabo
Agnieszka z Beaujeu
Małgorzata de Burbon

Dzieci

Tybald II Młody
Henryk I Gruby

Tybald IV z Szampanii(ur.30 maja1201wTroyes,zm.8 lipca1253wPampelunie) zwanyTrubaduremiPogrobowcem– hrabiaSzampaniiod1201r. oraz królNawarryod1234r. SynTybalda III,hrabiego Szampanii, orazBlanki z Nawarry,córki królaSancha VI.

Ojciec Tybalda zmarł przed jego narodzinami, a jego matka rządziła jako regentka do ukończenia przez Tybalda 21. roku życia w1222r.

W pierwszej połowie swojego życia Tybald napotykał wiele trudności i przeciwności. Jego stryj, hrabiaHenryk II,zostawił po sobie ogromny dług, który nie był spłacony nawet po śmierci Tybalda III. Co więcej, prawa Tybalda IV do tytułu hrabiego Szampanii były kwestionowane przez córkę Henryka, Filippę oraz jej męża Erarda I z Brienne, hrabiego Rameruptu, będącego jednym z najpotężniejszych szlachciców Szampanii.

Konflikt z Brienne przeistoczył się w otwartą walkę w1215r. i został rozwiązany dopiero, kiedy Tybald stał się pełnoletni w1222r. i wykupił za pokaźną sumę prawa oponentów. Parę lat później, w1234r., musiał wydać jeszcze więcej, aby wykupić młodszą siostrę Filippy, Alicję. Umowa z1222r. nie zakończyła wszystkich problemów Tybalda, ponieważ w kolejnych latach zraził do siebieLudwika VIII.

Kiedy Ludwik VIII umierał, sytuacja polityczna Tybalda była bardzo trudna – często opuszczał królestwo na czas swoich kampanii, plotkowano, że to on otruł króla Francji, a baronowie z Normandii knuli przeciwko niemu. Na początku rządów regencyjnychBlankiwe Francji, hrabia Szampanii opuścił spisek przeciwkoKapetyngom,w który byli uwikłaniHugon X de LusignaniPiotr I Mauclerc,i rozpoczął cementowanie dobrych relacji z regentką. Mówiło się o jego możliwej miłości do Blanki, a on sam napisał poemat oddający jej cześć. Stał się tak wpływowy na jej dworze, że inni baronowie poczuli się urażeni i rozpoczęli rebelię w1229r.

W następnych latach zraził do siebie młodego królaLudwika IX,co prowadziło do inwazji grupy francuskich baronów na Szampanię. Zostali odparci kosztem ogromnych wydatków i ubóstwa w kraju Tybalda. Aby zawrzeć ugodę z Alicją, był zmuszony zdać zwierzchnictwo nad hrabstwami Blois, Sancerre i Chateadun Ludwikowi.

Jednak w1234r. Tybald odziedziczył po swoim dziadku tytuł króla Nawarry. To ogromnie zwiększyło jego środki oraz prestiż, a pozostałe lata jego rządów były znacznie bardziej spokojne i pomyślne.

Herb Tybalda IV, hrabiego Szampanii i króla Nawarry

W1230r. Tybald podjął krzyż i zobowiązał się wyruszyć na Wschód. Na wyprawę wyruszył jednak dopiero w1239r. Tybald sfinansował wyprawę z własnej kieszeni. PapieżGrzegorz IXw liście z29 listopada1238r. informował, że hrabia „przymuszony okolicznościami” wymusił poważne sumy od swych kościołów, miast, Żydów i lichwiarzy. Krucjata wyruszyła zLyonui we wrześniu1239r. dotarła doAkki.Zwołana tam rada wojenna powierzyła Tybaldowi naczelne dowództwo wyprawy.2 listopadaFrankowie wyruszyli w kierunkuAskalonu.Dotarli doJafy,gdy od głównej armii odłączył się Piotr Mauclerc, który zdobył bogatą karawanę.

Pozostali baronowie, zazdrości o sukces Piotra, rozpoczęli napady na własną rękę. Niewielki oddziałek straży przedniej został podGazązaatakowany i rozbity przez Egipcjan. Tybald nie podjął walki i wycofał się do Akki. Po kilku tygodniach bezczynności poprowadził armię na północ, po czym zawarł rozejm z sułtanem Damaszkuas-Salihem Isma’ilem,który oddawał Frankom okoliceSydonu,Beaufortu,TyberiadyiSafadu.Frankowie zawarli z Damaszkiem przymierze antyegipskie. Wspólna wyprawa na południe nie doszła jednak do skutku, gdyż żołnierze Ismaila odmawiali walki u boku Franków. Tybald rozpoczął więc negocjacje z sułtanem EgiptuAs-Salihem Ajjubemna temat uwolnienia jeńców wziętych do niewoli pod Gazą. Następnie udał się na pielgrzymkę doJerozolimyi 15 września 1240 r. odpłynął do Europy.

Ostatnie lata rządów upłynęły Tybaldowi na podróżach między Nawarrą a Szampanią. Pod koniec panowania popadł w konflikt z biskupem Pampeluny, który w1250r. ekskomunikował króla. Tybald uzyskał jednak w tym sporze poparcie papieżaInnocentego IV.

Małżeństwa i potomstwo

[edytuj|edytuj kod]

Tybald IV żenił się trzykrotnie. Pierwszy raz z Gertrudą z Dabo w1220r., rozwiódł się z nią dwa lata później, nie mieli oni dzieci. Następnie ożenił się z Agnieszką z Beaujeu (zm. 1231) i miał z nią córkę:

Po śmierci Agnieszki, w1232r. ożenił się zMałgorzatą Burbon-Dampierre(12111256), z którą miał trzech synów i trzy córki. Byli to: