Przejdź do zawartości

Tytanowce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grupa

4
IVB
Okres

4

22
Ti
5

40
Zr
6

72
Hf
7

104
Rf
Tytanowce

Tytanowcepierwiastki4 (daw. IVB lub IV pobocznej)grupy układu okresowego.Są to:tytan(Ti),cyrkon(Zr),hafn(Hf) irutherford(Rf).

Położenie w układzie okresowym[edytuj|edytuj kod]

Tytanowce leżą wbloku dukładu okresowego.Są typowymipierwiastkami przejściowymi.Ogólnakonfiguracja elektronowatej grupy to [GS](n-1)d2ns2,gdzie [GS] to konfiguracja poprzedzającego gazu szlachetnego.

Występowanie w przyrodzie[edytuj|edytuj kod]

Występują w skorupie ziemskiej w stosunkowo dużych ilościach: tytan stanowi około 0,42%, cyrkon - 0,02%, a hafn - 0,005%. Minerały tytanu i cyrkonu składają się głównie ztlenkówtych metali. Rutherford został otrzymany sztucznie i nie występuje na Ziemi.

Właściwości fizyczne[edytuj|edytuj kod]

Tytan, cyrkon i hafn są metalami srebrzystobiałymi, wytrzymałymi mechanicznie i trudno topliwymi. Właściwości rutherfordu obecnie nie są jeszcze bliżej znane. Tytanowce na powietrzu ulegająpasywacji.Tlenki tytanowców na IV stopniu utlenienia są trudno topliwe, a tlenek cyrkonu ZrO2jest jednym z najbardziej ogniotrwałych materiałów jakie dotychczas poznano.

Właściwości chemiczne[edytuj|edytuj kod]

Są reaktywne w wysokich temperaturach. W związkach występują najczęściej na IV stopniu utlenienia, rzadziej na II czy III. Tlenki są amfoteryczne z przewagą cech kwasowych. Halogenki nie mają charakteru soli, łatwo ulegają hydrolizie, sublimują i są lotne.

Otrzymywanie[edytuj|edytuj kod]

Tytanowce otrzymuje się przez redukcję ich halogenków metalami alkalicznymi.

Bibliografia[edytuj|edytuj kod]