Przejdź do zawartości

Ustawa Dawesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierwsza strona ustawy

Ustawa Dawesa(ang.Dawes Act,Daves Severalty Act,General Allotment Act,GAA) –amerykańskaustawa uchwalona przezKongres Stanów Zjednoczonych8 lutego 1887 roku z inicjatywy senatora ze stanuMassachusettsHenry’ego L. Dawesa.

Celemustawy Dawesa,zwanej teżustawą o powszechnym podziale ziemi,było rozparcelowanie ziem stanowiących wspólną własnośćindiańskichplemion oraz przejęcie tzw. „nadwyżek” (ang.surplus lands) przez państwo i przeznaczenie ich na sprzedaż pod inwestycje i osadnictwo. W okresie obowiązywania ustawy, tj. w latach 1887–1934, w ręce nie-Indian przeszło ponad 60% tubylczych ziem w Stanach Zjednoczonych (ponad 86 mln akrów, czyli ok. 360 tys. km²).

Ustawa Dawesamiała zastosowanie w większościindiańskich rezerwatówi przewidywała podział ziem plemiennych na indywidualne działki i przejęcie „nadwyżek” przez państwo (po wynegocjowaniu „sprawiedliwej” ceny z danym plemieniem). Działki przeznaczone pod rolnictwo miały mieć powierzchnię 160 akrów (0,65 km²), pod hodowlę – 80 akrów (0,33 km²), a na inne cele życiowe – 40 akrów (0,16 km²). Spisy takich działek miały prowadzić lokalne urzędy ds. Indian, a dochody ze sprzedaży nadwyżek miały trafiać „dla dobra plemion” na specjalny rządowy fundusz powierniczy. Działki mieli też otrzymać Indianie żyjący poza rezerwatami oraz członkowie plemion bez rezerwatów.

Przez 25 lat ziemia przyznana indywidualnym Indianom miała nadal pozostawać w „zarządzie powierniczym” państwa, które – ograniczając prawo właścicieli do dysponowania nią – miało dbać o ich interesy w sytuacji, gdyby Indianie nie radzili sobie w gospodarce rynkowej (ten kontrowersyjny przepis modyfikowano później, wydłużając jego obowiązywanie, ale i wprowadzając kolejne wyjątki). Po spełnieniu pewnych warunków indiańscy właściciele indywidualnych gospodarstw mieli uzyskaćobywatelstwoamerykańskie (wszyscy Indianie mieszkający w USA otrzymali je dopiero w 1924 r.).

W praktyce, powierzchnia działek okazała się często niewystarczająca do prowadzenia indywidualnych gospodarstw rolnych lub hodowlanych (m.in. ze względu na ubogie gleby, brak wody, zaplecza technicznego, rynków zbytu lub doświadczenia Indian w gospodarowaniu), a z czasem wiele z nich uległo dalszemu podziałowi (np. w drodze dziedziczenia) lub przeszło na własność nie-Indian. W czasie obowiązywania ustawy co najmniej 90 tys. Indian zostało w ten sposób pozbawione jakiejkolwiek ziemi.

Ustawa łączyła dominujące ówcześnie poglądy reformatorów społecznych, zatroskanych o przyszłośćamerykańskich Indian,z interesami wielkich przedsiębiorców, w tym budowniczych transkontynantalnych linii kolejowych, i kolonizujących „Dziki Zachód”białych osadników.

Stworzenie federalnych „list Indian” (ang.federally enrolled members) spotkało się początkowo ze sprzeciwem wielu członków większości plemion i wymagało dyplomatycznych zabiegów ze strony agentówBiura do spraw Indian,a czasem także uspokojenia wrogich nastrojów w niektórych rezerwatach lub przełamywania indiańskiego bojkotu nowych przepisów. Nawet dziś ustawa pozostaje tematem żywych dyskusji, zwłaszcza wśród osób o indiańskim pochodzeniu, które z różnych powodów nie znalazły się na listach (tym bardziej, iż zdarzało się, że umieszczano na nich białych, którzy powołując się na swoich indiańskich przodków, usyskiwali prawo do bezpłatnej ziemi).

Ustawa Dawesauważana jest współcześnie za jeden z tych amerykańskich przepisów prawnych, który wyrządził największe szkodypółnocnoamerykańskim Indianom,pozbawiając ich większości bazy terytorialnej i niezależności, podcinając podstawy ich tradycyjnych systemów gospodarowania, plemiennych kultur, zależności i ról społecznych. W 1871 r. zakończył się okres zawierania przez władze USAtraktatów z Indianami.Uchwalenie niedługo późniejustawy Dawesarozpoczęło proces przyspieszonej asymilacji iakulturacjitubylczych ludówżyjących w granicach Stanów Zjednoczonych. Jednocześnieustawa Dawesa,traktowana jako sposób ówczesnych reformatorów na rozwiązanie „problemu Indian” i powstrzymanie „wojen indiańskich”, określana bywa jako „alternatywa wobec zagłady”. Otwarcie dzięki ustawie olbrzymich terenów amerykańskiego Zachodu dla kolejnych fal europejskich osadników i inwestorów umożliwiło gwałtowny rozwój tych ziem i ich integrację z resztą kraju.

Ustawę Dawesapoprawiano dwukrotnie – w 1891 i 1906 r. (tzw.ustawa Burke’a). Obowiązywała do 1934 r., kiedy to Kongres USA uchwalił reformatorskąustawę o reorganizacji Indian(IRA). Opublikowany w 1928 r.Raport Meriamawykazał liczne błędy i nadużycia urzędników związane z wykonywaniem przepisówustawy Dawesaoraz udowodnił, że służyła ona m.in. do nielegalnego pozbawiania tubylczych plemion ich ziem. Przyspieszyło to decyzje władz federalnych o zmianie przepisów i polityki wobec Indian (choć np. naAlascepodobne przepisy o podziale ziemi obowiązywały aż do 1993 r.). Powołanyustawą Dawesafederalny fundusz powierniczy, gromadzący środki m.in. z dzierżawy indiańskich ziem i praw do eksploatacji zasobów naturalnych, nadal administrowany jest przezBiuro do spraw Indian,a sposób zarządzania tym funduszem pozostaje od lat obiektem krytyki, a nawet procesów sądowych.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]