Przejdź do zawartości

Wodobrzusze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wodobrzusze
Ascites
Ilustracja
Wodobrzusze u pacjenta zmarskością wątroby,widoczny objawgłowy meduzy
Klasyfikacje
ICD-10

R18

Objawy niewydolności krążenia (niewydolność prawokomorowa serca) – wśród nich wodobrzusze

Wodobrzusze,puchlina brzuszna(łac.ascites) – stan, w którym dochodzi do nadmiernego nagromadzenia płynu wjamie otrzewnejniezależnie od przyczyny czy cech płynu, nazywanego również płynem puchlinowym. Wodobrzusze jest objawem, a nie osobną jednostką chorobową.

Gromadzenie się płynu poza naczyniami krwionośnymi prowadzi do obniżenia przepływu krwi przez nerki, co skutkuje zatrzymywaniem sodu i wody przez te narządy. Ten proces jest odpowiedzialny za narastający stan gromadzenia płynu poza naczyniami krwionośnymi[1].

Etiologia

[edytuj|edytuj kod]

Prawidłowo w jamie otrzewnej znajduje się pewna ilość płynu, zwykle około 150 ml.

Do powstania wodobrzusza dochodzi w efekcie:

Przyczyny wodobrzusza[2]:

W obrazie klinicznym kluczowe znaczenie mają objawy chorób wywołujących wodobrzusze. Wbadaniu fizykalnympoza zauważalnym powiększeniem brzucha obserwuje się takżeobjaw chełbotania.Najprostszym badaniem dodatkowym wykazującym wodobrzusze jest badanieUSG[2].

Wodobrzuszu zwykle nie towarzyszą bóle brzucha. Jeżeli się pojawiają, zwłaszcza jeśli towarzyszy im gorączka, może dojść do stanu, znanego jakospontaniczne bakteryjne zapalenie otrzewnej,co wiąże się z ryzykiem zwiększonej śmiertelności.

Podział wodobrzusza

[edytuj|edytuj kod]

Ze względu na objętość płynu puchlinowego wyróżnia się trójstopniowy podział[3]:

Stopień 1 (łagodne)

Rozpoznawane wyłącznie w USG.

Stopień 2 (umiarkowane)

Możliwe do rozpoznawania w badaniu przedmiotowym, zwykle gdy objętość przekroczy 500 ml. Brzuch jest rozlany i uwypuklony po bokach. Wyczuwalny jest objaw chełbotania płynu, którego obecność płynu daje się ustalić także w badaniu opukowym brzucha.

Stopień 3 (zaawansowane)

Brzuch jest znacznie napięty, obecne wygładzenie pępka lub przepuklina pępkowa. Skóra powłok jest lśniąca, cienka z prześwitującymi żyłami rozchodzącymi się od pępka. Często obecna jest sylwetka z cienkimi kończynami i mocno uwypuklonym brzuchem.

Leczenie

[edytuj|edytuj kod]

Leczenie jest ukierunkowane na chorobę zasadniczą. W leczeniu stosuje się lecznicze nakłucie jamy otrzewnej. Wskazaniem do zabiegu jest występowanie wodobrzusza stopnia 3, które jest oporne na leczenie diuretykami[4].

W wybranych przypadkach stosowane jest także leczenie operacyjne, na przykładprzezszyjne wewnątrzwątrobowe zespolenie wrotno-układowelubzespolenie otrzewnowo-żylne.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. FeliksBłaszczyk,Ascites in patients with advanced carcinoma: diagnosis and treatment,„Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine”, 3 (4), 2012, s. 202–206,ISSN2081-0016[dostęp 2023-09-08](ang.).
  2. abcSzczeklik i Gajewski 2014 ↓,s. 846.
  3. Szczeklik i Gajewski 2014 ↓,s. 847.
  4. Szczeklik i Gajewski 2014 ↓,s. 848.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski:Interna Szczeklika 2014.Kraków: Medycyna Praktyczna, 2014, s. 2191.ISBN978-83-7430-405-4.