Przejdź do zawartości

Wojna o ucho Jenkinsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piechur brytyjski z24 pułku piechoty,którego żołnierze szturmowali Cartagenę

Wojna o ucho Jenkinsa17391748r. (ang.War of Jenkins’ Ear) – konflikt zbrojny, który rozegrał się w Ameryce Północnej pomiędzyWielką BrytaniąaHiszpanią.Wojna ta była wstępem do tzw.wojny króla Jerzego.

Przyczyną konfliktu stały się atakiHiszpanówna brytyjskie statki handlowe w rejonieKaraibów.Ostateczniewojnę wypowiedziano23 października1739r. po przemówieniu w parlamencie kapitanaRoberta Jenkinsa,któremu Hiszpanie odcięli ucho.

Jenkins był angielskim żeglarzem i przemytnikiem. Dowodząc okrętem „Rebecca”, został zatrzymany przez hiszpański okręt u wybrzeżyKuby.W trakcie incydentu doszło dopojedynkuz hiszpańskim oficerem, w rezultacie czego Jenkins stracił ucho. Małżowinę uszną obwoził następnie po świecie i pokazywał jako dowód na hiszpańskie okrucieństwo, apelując także do władz w Londynie o rozprawę z wrogiem. W czasie gorącej debaty parlamentarnej w1738zdecydowano o rozpoczęciu wojny. Ucho Jenkinsa stało się pretekstem, lecz nie rzeczywistympowodem wojny.Anglikom chodziło o zdobycie kontroli nad handlem w Ameryce Środkowej. Kluczem do tego było opanowanie dwóch miast portowychPorto BellowPanamieiCartagenawKolumbii,przeciw którym kierowana była ekspedycja angielska.

Ówczesny premierRobert Walpolebył przeciwny wojnie, lecz do jej wypowiedzenia zmusili go tzw.Wigowie Patrioci.Walpole skomentował sytuację stwierdzeniem: „Dzwonią w dzwony, a wkrótce zaczną załamywać ręce” (They are ringing the bells, soon they will be wringing their hands).

Poprzedniawojna,toczona w latach 1726–1729, rozpoczęła się od spektakularnej klęski Anglików.Blokada Porto Bellosię nie powiodła. Wzięło w niej udział około trzech tysięcy spragnionych łupu ochotników pod wodząFrancisa Hosiera.Z wojny powróciło jedynie sześciuset. Większość z nich zginęła, jednak nie w walkach, lecz odżółtej febry,której epidemia rozwinęła się na angielskich okrętach.

Dopiero w roku 1739 eskadra sześciu okrętów admirałaEdwarda Vernonazaatakowała izdobyła Porto Bello.W odpowiedzi na tę i inne akcje Brytyjczyków siły hiszpańskie bazujące naFlorydziezaatakowały w lipcu1742brytyjską kolonięGeorgię.Atak został jednak skutecznie odparty przez Anglików.

W roku1740takżeFrancuziwysłali naKaraibyswoją flotę, nie wzięli jednak udziału w walkach. Ogólnie zainteresowanie wojną w rejonie Karaibów było niewielkie i przyćmione zostało toczącym się wEuropiekonfliktem osukcesję austriacką.Wojnę angielsko-hiszpańską zakończył ostateczniepokój w Akwizgraniew roku1748.

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • N.A.M. Rodger:The Comand of the Ocean: A Naval History of Britain, 1649–1815,W.W. Norton, New York 2006,ISBN0-393-06050-0.
  • Piotr Napierała:Sir Robert Walpole (1676–1745) – twórca brytyjskiej potęgi,Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2008, s. 33–38.ISBN978-83-232-1898-2.
  • Piotr Napierała,„Germain Louis Chavelin i rozbrat pomiędzy Francją a Wielką Brytanią, 1727–1737”, w: C. Taracha (red),Szpiegostwo, wywiad, państwo,Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2009, s. 45–65.ISBN978-83-7270-727-7.