Przejdź do zawartości

Wyż baryczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
L – niż islandzki, H – wyż północnorosyjski

Wyż baryczny– obszar wysokiegociśnienia atmosferycznego,w którym najwyższe ciśnienie panuje w centrum układu. Jest to jeden zukładów barycznychznanych wmeteorologii.

Charakterystyka

[edytuj|edytuj kod]

Występowanie obszaru podwyższonego ciśnienia jest związane z ruchem zstępującym mas powietrza. Ciśnienie mierzone na jednakowej wysokościnad poziomem morzajest najwyższe w centrum wyżu i maleje ku jego peryferiom, a prądy powietrza skierowane są na zewnątrz ku obszarom o niższym ciśnieniu[1].Ze względu naruch obrotowy Ziemiwywołującyefekt Coriolisa,wyżowi towarzyszycyrkulacja powietrzatworząca wielkoskalowy wir zwanyantycyklonem(zgreckiegoαντι-anti-,„przeciw” iκύκλοςkyklos,„krąg” ). Pojęcia wyżu i antycyklonu są często utożsamiane[2][3].Wirowy ruch mas powietrza w antycyklonie odbywa się na półkuli północnej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a na półkuli południowej przeciwnie[2].Namapach synoptycznychobszar wyżu otaczają zamknięteizobary[1].

Pogoda wyżowa

[edytuj|edytuj kod]

Wleciepogodawyżowa charakteryzuje się niskąwilgotnościąi małymzachmurzeniem,a przez to dużymusłonecznieniem.Temperaturywyżu barycznego latem są zazwyczaj dość wysokie[3].Zimąpogoda w czasie wyżu może być, podobnie jak latem, słoneczna i bezchmurna, ale zarazem bardzo mroźna[3].Możliwy jest także inny przypadek, gdy ruch powietrza jest mały, a wyż utrzymuje się w jednym miejscu. W tym przypadku gromadzenie siępary wodnejw centrum wyżu powoduje powstawaniemgłyiniskich chmur warstwowych(jest to tzw. „zgniły wyż” ). Występujeoblodzeniei tworzy sięszadź,takżezanieczyszczeniagromadzą się przy powierzchni ziemi, co często prowadzi to do powstaniasmogu[4].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abwyż atmosferyczny,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2018-04-26].
  2. abantycyklon,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2018-04-26].
  3. abcPogoda. Wiadomości podstawowe. Wyże i niże atmosferyczne.Uniwersytet Jagielloński,2004-02-23. [dostęp 2018-04-26].(pol.).
  4. Zgniły wyż nad Polską – co to takiego?.Pomorskie Obserwatorium Burzowe w Lniskach, styczeń 2018. [dostęp 2018-04-26]. [zarchiwizowane ztego adresu(2018-04-26)].(pol.).