Przejdź do zawartości

Żelazo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żelazo
mangan← żelazo →kobalt


Fe

ruten
26
Fe
Wygląd
srebrzystobiały
Żelazo
Widmo emisyjne żelaza
Widmo emisyjneżelaza
Ogólne informacje
Nazwa, symbol,l.a.

żelazo, Fe, 26
(łac.ferrum)

Grupa, okres, blok

8,4,d

Stopień utlenienia

−II, −I, 0, I, II,III,IV, V, VI[4]

Właściwości metaliczne

metal przejściowy

Właściwościtlenków

amfoteryczne

Masa atomowa

55,845 ± 0,002[5]

Stan skupienia

stały

Gęstość

7874kg/m³[1]

Temperatura topnienia

1538 °C[1]

Temperatura wrzenia

2861 °C[1]

Numer CAS

7439-89-6

PubChem

23925

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Żelazo(Fe,łac.ferrum) –pierwiastek chemicznyoliczbie atomowej26,metalzVIII grupy pobocznejukładu okresowego,należący dogrupy metali przejściowych.

Pod względem masy żelazo jest najczęściej występującym pierwiastkiem chemicznym naZiemi.Stanowi większość składu jej jądra zewnętrznego i wewnętrznego. Jest także czwartym najbardziej powszechnym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej. Dostatek tego pierwiastka w strukturze planet skalistych podobnych do Ziemi wiąże się z obfitą jego produkcją w procesiefuzji jądrowejwgwiazdacho dużej masie, w której żelazo jest ostatnim pierwiastkiem, wytworzenie którego wiąże się z uwolnieniem energii. Pierwiastki o większej liczbie atomowej powstają w wyniku gwałtownego wybuchusupernowej,która rozrzuca w przestrzeńradionuklidy,będące także prekursorem stabilnego żelaza.

Właściwości chemiczne i fizyczne

[edytuj|edytuj kod]

Czyste żelazo jest lśniącym, srebrzystym, dość twardym i stosunkowo trudnotopliwym metalem, który ulegapasywacji[7][8].Domieszka krzemu bądź węgla, związana z procesem otrzymywania metalu z rud żelaza, zwiększa głębokość i szybkośćkorozji.Od wieków jest stosowane w formiestopów z węglem,czyliżeliwaistali,orazstopówzmanganem,chromem,molibdenem,wanademi wieloma innymi (są to tzw.stale stopowe).

Podobnie jak inne pierwiastki chemiczne VIII grupy –ruteniosm– żelazo występuje w szerokim zakresiestopni utlenienia,od −II do VI, z których najpowszechniejsze są II i III stopień. Ma 25izotopówz przedziału mas 45–69. Trwałe są izotopy 54, 56, 57 i 58, z czego najwięcej jest izotopu 56 (92%). Żelazo w stanie wolnym występuje wmeteroidachoraz środowiskach o małej zawartościtlenu,gdyż reaguje zwodąi tlenem. Powierzchnia czystego żelaza jest lśniąca i srebrzystobiała, leczutleniasię na wolnym powietrzu, tworząc uwodnione tlenki żelaza, potocznie nazywanerdzą.W przeciwieństwie do metali tworzących na swojej powierzchnipowłokę pasywną,tlenki żelaza zajmują większą objętość niż metal, w wyniku czego łuszczą się, odsłaniając kolejne dla czynników korozyjnych warstwy nieskorodowanej jeszcze powierzchni.

Odmiany alotropowe

[edytuj|edytuj kod]

W literaturze żelazu przypisuje się różną liczbęodmian alotropowych.

Dwie odmiany alotropowe[9]:

  • żelazo α występujące w dwóch odmianach:
  • żelazo γ – trwałe w zakresie 912–1394 °C, sieć krystaliczna: układ regularny ściennie centrowany (fcc) typu A1 (3,65 Å).

Cztery odmiany alotropowe[10]:

  • żelazo α – trwałe dotemperatury Curie(768 °C), ferromagnetyk, sieć krystaliczna: układ regularny wewnętrznie centrowany (bcc) typu A2 (komórka elementarna 2,86 Å);
  • żelazo β – trwałe w zakresie 768–910 °C, paramagnetyk, sieć krystaliczna:bcctypu A2 (2,90 Å);
  • żelazo γ – trwałe w zakresie 910–1400 °C, sieć krystaliczna: układ regularny ściennie centrowany (fcc) typu A1 (3,64 Å);
  • żelazo δ – trwałe od 1400 do 1535 °C (temperatura topnienia), sieć krystaliczna:bcctypu A2 (2,93 Å).

Zastosowanie związków żelaza

[edytuj|edytuj kod]

Żelazo wykorzystywane jest odczasów prehistorycznych.Wyparło stosowane wcześniejstopymiedzimające niższe temperatury topnienia. W czystej postaci żelazo jest stosunkowo miękkie, aczkolwiek nie jest możliwe otrzymanie takiej jego formy na drodze wytapiania, gdzie otrzymuje się żelazo znacznie twardsze i wzmocnione przez zanieczyszczenia, a w szczególności przezwęgiel.Odpowiednia mieszanina żelaza z węglem, w ilości od 0,002% do 2,1% węgla nazywana jeststalą,która charakteryzuje się nawet 1000 razy większą twardością niż czyste żelazo. Surowe stopy żelaza z węglem wytwarzane są wwielkich piecach,w których ze wsadu składającego się zrudy żelazaz dodatkiemkoksuitopnikówwytapia sięsurówkęo wysokiej zawartości węgla. W kolejnych etapach produkcji, przy użyciu tlenu zmniejsza się zawartość węgla w surówce do odpowiedniej wartości, aby otrzymać stal. Z uwagi na szereg korzystnych właściwości, a także dostatek złóż rudy żelaza na świecie, stale oraz stopy żelaza utworzone z innymi metalami (stale stopowe) są najbardziej powszechnymi metalami przemysłowymi.

Związki chemiczne żelaza mają wiele zastosowań. Reakcja spalania mieszaniny tlenku żelaza i sproszkowanegoglinu,nazywanejtermitem,stosowana jest przyspawaniui oczyszczaniu rud. Pierwiastek ten tworzy również związki dwuskładnikowe zhalogenamiitlenowcami.

Oprócz minerałów duże znaczenie technologiczne mająkarbonylkowekompleksy żelaza, które otrzymuje się z chlorków żelaza i które sąkatalizatoramilicznych reakcji organicznych. Zielonychlorek żelaza(II)o kwaskowym smaku jest podawany przyniedokrwistości.

Występowanie w skorupie ziemskiej

[edytuj|edytuj kod]

Żelazo jest szeroko rozprzestrzenione wskorupie ziemskieji jego zawartość wynosi ok. 6,2% (co stawia żelazo na 4. miejscu wśród pierwiastków i 2. miejscu wśród metali).

Żelazo występuje wminerałachtakich jak np.:

Wydobycie

[edytuj|edytuj kod]
Osobny artykuł:Rudy żelaza na Ziemi.

Podstawowym źródłem produkcji żelaza sąrudy żelaza,choć coraz większe znaczenie ma żelazo pozyskiwane zrecyklingu[11].W wydobyciurudżelaza w 2017 roku, wynoszącym ogółem ok. 2,4 mld ton, przodowały:Australia(880 mln ton),Brazylia(440 mln ton),Chiny(ok. 340 mln ton),Indie(190 mln ton) iRosja(100 mln ton).

WPolscezasobów żelaza w okolicachSuwałknie wydobywa się w związku z groźbą zaistnienia katastrofy ekologicznej oraz z uwagi na głębokie położenie złóż[12].

Osobny artykuł:Rudy żelaza w Polsce.
Państwa wydobywające najwięcej rud żelaza (2017)
(w milionach ton)[13]
1 Australia 880
2 Brazylia 440
3 Chiny 340
4 Indie 190
5 Rosja 100
6 Południowa Afryka 68
7 Ukraina 63
8 Kanada 47
9 Stany Zjednoczone 46
10 Iran 35
Łącznie na świecie 2,4 mld ton


Znaczenie biologiczne żelaza

[edytuj|edytuj kod]

Żelazo odgrywa ważną rolę w biologii. Mimo znacznego rozpowszechnienia na Ziemi, żelazo należy domikroelementów– występuje w niewielkich ilościach w składzie organizmów, jest jednak pierwiastkiem niezbędnym do życia dla prawie wszystkich organizmów żywych – drobnoustrojów, roślin i zwierząt, w tym człowieka[14].

Jest metalem występującym w wielu ważnychenzymachredoks, odpowiadających zaoddychanie komórkowe,utlenianie i redukcjęu roślin i zwierząt. W tym też w centrach aktywnych licznychenzymówtakich jak:katalaza,peroksydazyorazcytochromy.Znajduje się też w grupach prostetycznych wielu innych ważnychbiałeknależących dometaloprotein:hemoglobinie,mioglobinie,będących typowymi białkami wykorzystywanymi do transportu i przechowywania tlenu cząsteczkowego u kręgowców.

Niedobór

[edytuj|edytuj kod]

Niekiedy podaż żelaza może nie pokrywać zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek, dzieje się tak m.in. w stanach zwiększonego zapotrzebowania, zaburzeń wchłaniania lub zwiększonej utraty żelaza. Po pewnym czasie prowadzi to do jego niedoboru i związanych z nim objawów chorobowych.

U kręgowców jest to głównieniedokrwistośćz niedoboru żelaza. Według danychWHOaż 30% światowej populacji może spełniać kryteria niedokrwistości. W krajach rozwijających się ten problem dotyczy co drugiej kobiety w ciąży i blisko 40% dzieci w wieku przedszkolnym[15].

Niedobór żelaza u roślin powoduje zakłócenia przebiegu fotosyntezy ichlorozęmłodych liści.

Czasem mimo istniejących mechanizmów regulacyjnych organizmu, może dojść do stanów przeciążenia żelazem. Najważniejszymi schorzeniami związanymi z nadmiarem żelaza w organizmie sąhemochromatoza dziedzicznaihemosyderoza.Duże ilości soli żelaza(II) są toksyczne. Związki żelaza(III–VI) są nieszkodliwe, ponieważ się nie wchłaniają.

Metabolizm żelaza w organizmie ludzkim

[edytuj|edytuj kod]

W organizmie ludzkim żelazo występuje w hemoglobinie, tkankach, mięśniach, szpiku kostnym, białkach krwi, enzymach,ferrytynie,hemosyderynieoraz w osoczu[16].Przeciętny mężczyzna ma w organizmie 4 gramy żelaza, a kobieta około 3,5 grama.

Żelazo wchłania się wdwunastnicyijelicie cienkimw postaci Fe2+.Po wchłonięciu wiązane jest przezapoferrytynęwbłonie śluzowejprzewodu pokarmowego.Powstajeferrytyna,a żelazo znajduje się wtedy na III stopniu utlenienia. We krwi transportowane jest przeztransferrynę.Prawidłowe stężenie żelaza w surowicy krwi[17]:* wartość średnia

    • mężczyźni 21,8 μmol/l, 120 μg/dl
    • kobiety 18,5 μmol/l, 100 μg/dl
  • wartość skrajna
    • mężczyźni 17,7–35,9 μmol/l, 90–200 μg/dl
    • kobiety 11,1–30,1 μmol/l, 60–170 μg/dl

Magazynowane jest wwątrobierównież w postaci ferrytyny.

Zapotrzebowanie i podaż w diecie

[edytuj|edytuj kod]

Zapotrzebowanie na żelazo u człowieka jest zmienne i zależy od wieku, płci i stanu organizmu. U osób dorosłych wynosi ono od 1 mg/dobę u mężczyzn do 2 mg u kobiet, z zastrzeżeniem, że w okresie ciąży i karmienia powinno to być ok. 3 mg/dobę[18].Różnice w przyswajalności żelaza z pożywienia są bardzo duże w zależności od diety, od 1–2% dla diety wyłącznie zbożowej, do 25% dla diety mięsnej. Dla średniej, mieszanej diety przyswajalność żelaza wynosi ok. 10%, co oznacza konieczność spożywania ok. 10-krotnie większej ilości żelaza niż wynosi jego zapotrzebowanie przez organizm[19].Źródła żelaza w diecie człowieka to:mięso(w tym mięsoryb),wątroba,żółtko jaj,twaróg,orzechy,mleko,warzywa strączkowe,brokuły,krewetki[potrzebny przypis].Szpinak,wbrew obiegowym opiniom, zawiera umiarkowane ilości żelaza[20]na dodatek w formie słabo przyswajalnej przez człowieka[21].

Suplementację preparatami żelaza powinno się stosować m.in. u osób po zabiegach operacyjnych z dużą utratą krwi, u osób z krwawieniami z przewodu pokarmowego, z dróg rodnych, kobiet ciężarnych, karmiących, przy obfitychmenstruacjach,u wcześniaków, u dzieci po konflikcie serologicznym, u osób z zaburzeniami wchłaniania żelaza[15].Część badań wskazuje, że podawanie żelaza może zmniejszać natężenie objawów u dzieci zADHDmających niedobory tego pierwiastka. Rola suplementacji żelaza w tej chorobie nie jest jednak potwierdzona i wymaga dalszych badań[22].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. abcCRC Handbook of Chemistry and Physics,David R.Lide(red.), wyd. 83, Boca Raton: CRC Press, 2002,ISBN978-0-8493-1556-5(ang.).
  2. Iron (nr 12310)– karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Polski. [dostęp 2011-10-05].(przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  3. Iron (nr 12310)(ang.)– karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2011-10-05].(przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  4. AdamBielański,Podstawy chemii nieorganicznej,wyd. 5, t. 1–2, Warszawa:Wydawnictwo Naukowe PWN,2006, s. 918,ISBN83-01-13817-3.
  5. ThomasProhaskai inni,Standard atomic weights of the elements 2021 (IUPAC Technical Report),„Pure and Applied Chemistry”,94 (5), 2021, s. 573–600,DOI:10.1515/pac-2019-0603(ang.).
  6. Thermal and physical properties of pure metals,[w:]CRC Handbook of Chemistry and Physics,David R.Lide(red.), wyd. 88, Boca Raton: CRC Press, 2007, s.12-196,ISBN978-0-8493-0488-0(ang.).
  7. Pasywacja[online], Agencja Promocyjna METALE[dostęp 2014-08-30][zarchiwizowane zadresu2014-08-30].
  8. Barbara Surowska:Wybrane zagadnienia z korozji i ochrony przed korozją.Lublin:Politechnika Lubelska,2002, s. 18.
  9. Leszek A. Dobrzański:Metaloznawstwo opisowe stopów żelaza,wyd. I,Wydawnictwo Politechniki Śląskiej,Gliwice 2007, s. 13–15.
  10. Włodzimierz Trzebiatowski:Chemia nieorganiczna.Wyd. VIII. Warszawa:PWN,1978, s. 566–567.
  11. Craig J.R., Vaughan D.J., Skinner B.J., 2003: Zasoby Ziemi. PWN, s. 240, 255, 256, 260.ISBN83-01-14035-6.
  12. Państwowy Instytut Geologiczny,Rudy żelaza, tytanu i wanadu.
  13. Iron Ore Statistics and Information[online], minerals.usgs.gov[dostęp 2020-07-09](ang.).
  14. Sheftel AD, Mason AB, Ponka P.The long history of iron in the Universe and in health and disease. Biochim Biophys Acta 2012; 1820: 161-187.
  15. abWHO | Micronutrient deficiencies[online], WHO[dostęp 2020-09-12].
  16. How Much Iron is in the body[online], Iron Disorders Institute.
  17. „Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej” pod red. Władysława Z. Traczyka i Andrzeja Trzebskiego; Wyd. III zmienione i uzupełnione.
  18. Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych.Kraków: Medycyna Praktyczna, 2012, s.?.ISBN978-83-7430-336-1.
  19. Requirements of Vitamin A, Iron, Folate, and Vitamin B12.Report of a Joint FAO/WHO Expert Consultation.FAO, 1988, s. 33–50.ISBN978-92-5-102625-0.
  20. Matthew Biggs, Jekka McVicar, Bob Flowerdew:Wielka księga warzyw, ziół i owoców.Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 2007, s. 174–175.ISBN83-11-10578-2.
  21. 28.2.1. W: Edward Bańkowski:Biochemia. Podręcznik dla studentów uczelni medycznych.Wyd. II. Elsevier Urban & Partner, 2009, s. 406.
  22. Klaus W.Langei inni,The Role of Nutritional Supplements in the Treatment of ADHD: What the Evidence Says,„Current Psychiatry Reports”, 19 (8), 2017,DOI:10.1007/s11920-017-0762-1.