Przejdź do zawartości

Atol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
AtolAtafuna Pacyfiku
Bora-Boraz centralną wyspą wulkaniczną

Atol– płaska wyspakoralowa,zwykle składająca się zrafy koralowejw kształcie pierścienia otaczającego centralnądepresję[1][2][3],nazywanąlaguną.Może ona stanowić odrębny zbiornik wodny lub być połączona z morzem.

Atol powstaje wskutek kilku procesów. Zaczyna się od powstaniawyspy wulkanicznejna oceanie. Późniejsze procesy to narastanie rafy koralowej wokół wyspy z jednoczesnym zagłębianiem się dna oceanicznego. Powstanie wyspy wulkanicznej związane jest na ogół z istnieniem tzw.plamy gorącapod poruszającą siępłytą litosfery.Powstały wulkan tworzy wyspę. W przypadku sprzyjających warunków rozwijają się na wybrzeżach wyspykoralowce,tworzącrafy koralowe.Rafę koralową tworzą żywe organizmy –polipy.Obumierające polipy pozostawiają po sobie wapienne szkielety tworzące zwartą strukturę. Wskutekruchu płytywyspa przemieszcza się i jednocześnie zagłębia, a działalność wulkaniczna zamiera. Jednak zagłębianie się jest na tyle powolne, że koralowce potrafią narastać wystarczająco szybko, aby utrzymać płyciznę, dopóki panują odpowiednie warunki (temperatura wody, nasłonecznienie, czystość wody itp.). W efekcie może powstać warstwawapienio grubości kilku kilometrów (ponad warstwą skał wulkanicznych). Stożek wulkanu jak i pozostające ponad powierzchnią części atolu ulegająerozji.Jednym z jej produktów jest piasek, na którym mogą rozwijać się rośliny. Szczątki roślin tworzą glebę. Po zewnętrznej stronie atolu tworzy się kształtowana przez faleplaża.Opada ona stromo ku głębinie. Plaże od strony laguny są znacznie szersze, a woda przeważnie płytka.

Nazwęatolpochodzącą z językadivehi,używanego naMalediwach,spopularyzowałKarol Darwin.Właśnie naMalediwachmożna znaleźć największe atole. Ich występowanie ograniczone jest prawie wyłącznie doOceanu SpokojnegoiIndyjskiego.W basenieOceanu Atlantyckiegoatoli jest niewiele.

Etapy powstawania atolu

[edytuj|edytuj kod]
1. Czynnywulkan
2. Wulkan wygasa i wokół niego tworzy sięrafa koralowa.
3. Teren obniża się (poprzezerozję) i powstaje atol.


Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. atol,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2018-04-28].
  2. atoll,[w:]Encyclopædia Britannica[dostęp 2018-04-28](ang.).
  3. Atoll.Encyclopedia.[dostęp 2018-04-28].(ang.).