Przejdź do zawartości

Cesarstwo Rzymskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cesarstwo Rzymskie
Imperium Romanum
27 p.n.e. – 395/476[a]
Herb Flaga
Vexillum,Legion Vexillum
Ustrój polityczny

cesarstwo

Stolica

Rzym(do 286, 395–402)
Mediolan(286–330)
Konstantynopol(330–395)
Rawenna(402–476)[b]

Data powstania

27 p.n.e.

Data likwidacji

395

Władca

Teodozjusz I Wielki

Powierzchnia

ok. 4 600 000 km²

Populacja(150)
• liczba ludności


ok. 55 900 000[1]

• gęstość

12,3 os./km²

Język urzędowy

łacina

Religiadominująca

religia starożytnego Rzymu
od 392chrześcijaństwo

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Cesarstwo Rzymskie w czasie największego zasięgu terytorialnego w 117 r. (w momencie śmiercicesarza Trajana)

Cesarstwo Rzymskie(łac.Imperium Romanum) –starożytnepaństwo obejmujące obszary basenuMorza Śródziemnego,powstałe z przekształceniarepubliki rzymskiejw systemmonarchiczny.Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedyGajusz Oktawiuszotrzymał odsenatutytułaugusta(wywyższony przez bogów)[2].Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.

Początkowo formą rządów w cesarstwie byłpryncypat:formalnie zachowano poprzedni ustrój, a cesarz utrzymywał najwyższą władzę w państwie, sprawując wszystkie najważniejsze urzędy republiki i kontrolującarmię.W wyniku reformDioklecjanaiKonstantynanastała eradominatuze znacznie mocniejszą pozycją cesarską.

W 395 roku cesarstwo definitywnie rozpadło się na częścizachodniąiwschodnią.Cesarstwo zachodniorzymskie,po dwukrotnym zdobyciu Rzymu przez barbarzyńców, upadło w 476 roku w wyniku problemów wewnętrznych iwędrówki ludów[c].

Oktawian August

[edytuj|edytuj kod]

Panowanie Oktawiana Augusta (27 p.n.e.–14 n.e.) cechowało przywrócenie stabilności politycznej i społecznej. Ustrój republikański nie został formalnie zniesiony, a władza cesarza wywodziła się z połączenia kompetencji urzędów cywilnych oraz wojskowych, w szczególności władzykonsula(najwyższego urzędnika i dowódcy wojskowego),trybuna ludowego(protektora ludu z prawem weta i inicjatywą prawodawczą) i najwyższego kapłana (Pontifex Maximus). Cezara określano również jako zwycięskiego wodza (Imperator) oraz ojca ojczyzny (pater patriae). August zachował przywileje senatorów, podkreślając, że jest pierwszym wśród równych (princeps). Dlatego ten system rządzenia nazwanopryncypatem.

August wprowadził szereg reform usprawniających administrację rzymską. Zastąpił skorumpowanych i ambitnychpatrycjuszysprawnymi administratorami ze stanuekwitów(należał do nich m.in.Poncjusz Piłat), dając im kluczowe stanowiska w państwie, np.prefektaEgiptu(ważne źródło zaopatrzenia w zboże) czyprefekta pretorii(gwardia cesarska w Rzymie). Zastąpił także skorumpowanych przedsiębiorców, dzierżawiących podatki, urzędnikami państwowymi. Rozsądne podatki i stabilna moneta spowodowały rozwój handlu i wzrost gospodarczy.

August zajął się także reformąreligiii uzdrowieniem obyczajów. Ustanowił prawa zachęcające do małżeństwa i posiadania dzieci (opodatkowano kawalerów i bezdzietnych), wprowadził kary za przestępstwa seksualne. Promował kulturę opiewającą proste, wiejskie i rodzinne wartości oraz pobożność. Odbudował 53 świątynie wRzymie,odnawiając zaniedbane ceremonie religijne.

Oktawian kontynuował ekspansję rzymską w Europie, choć nie udały się jego plany podboju terenów dzisiejszych Niemiec. Wbitwie w Lesie Teutoburskimjesienią 9 r. n.e. Rzymianie utracili 3 legiony i po tej porażce granice rzymskie na północy stopniowo oparły się o naturalne bariery – rzekiReniDunaj,a polityka ich fortyfikowania była kontynuowana w kolejnych wiekach.

Dynastia julijsko-klaudyjska

[edytuj|edytuj kod]

Jedną ze słabości cesarstwa był brak ustalonych zasad sukcesji. Podtrzymywanie fikcji trwania republiki uniemożliwiało ustalenie wprost zasady dziedziczenia, chociaż najczęściej to krewni zmarłego cesarza sięgali po władzę na podstawie testamentu poprzednika. Następcą Augusta został jego pasierb –Tyberiusz(14–37). Już współcześni podejrzewali, czy jego wejścia na „tron cesarski” nie ułatwiła jego matka,Liwia Druzylla.Podejrzewano ją o spowodowanie zabójstwa mężów jedynej córki cesarzaJulii StarszejMarka MarcellusaiMarka Agrypyoraz jej synów, a wnuków Augusta –Gajusza CezaraiLucjusza Cezara.Tyberiusz był skutecznym dowódcą i administratorem, choć za swego panowania nie opuszczał już Italii. Pod koniec rządów wycofał się do willi naCapri,pozostawiając rządy w ręku prefekta pretoriiLucjusza Aeliusza Sejanusa.Jego dwór na Capri cieszył się złą sławą ze względu na krążące opowieści o odbywających się tam orgiach i zbrodniach.

Jego sukcesorem był młody Gajus zwanyKaligulą(37–41), jeden z wnukówDruzusa,zmarłego wiele lat wcześniej młodszego brata Tyberiusza. Kaligula zdobył początkowo popularność, znosząc podatek od sprzedaży oraz sponsorując igrzyska sportowe i przedstawienia, ale szybko stał się tyranem. Mordował senatorów, aby posiąść ich żony i majątki, na gubernatorów mianował przyjaciół z dzieciństwa, żądał oddawania sobie czci jakoJowiszowii – wedługSwetoniusza– planował powierzenie urzędu konsula swojemu koniowi,Incitatusowi.W końcu sam został zamordowany przez spiskowców.

Po śmierci Kaliguli rozważano przywrócenie republiki, alepretorianiewymusili na senacie uznanie nowego cesarza. Został nimKlaudiusz(41–54), stryj zamordowanego Kaliguli, który dotychczas żył na uboczu. Znienawidzony przez senatorów Klaudiusz otaczał się głównie wyzwoleńcami, którzy zdobyli duży wpływ na rządy. Odznaczył się on rozsądnymi decyzjami politycznymi oraz wprowadzeniem humanitarnych praw dotyczących dłużników i niewolników. Klaudiusz rozbudował również port wOstiioraz wybudował nowy akwedukt zaopatrujący Rzym w wodę. Został otruty przez swoją czwartą żonęAgrypinę,która w ten sposób zdobyła tron dla swojego synaNerona(54–68), ożenionego z córką Klaudiusza –Oktawią.Wkrótce po objęciu rządów Neron kazał zabić młodszego brata Oktawii,Brytanika,syna i jedynego spadkobiercę Klaudiusza. Zamordował też własną matkę, a później na polecenie swej kochanki i przyszłej żonyPoppeiwygnał i kazał zabić także Oktawię. Neron zapoczątkował także prześladowania chrześcijan, wykorzystując do tego pożar Rzymu w 64 roku. Władał nieudolnie i wybuchły przeciwko niemu bunty. Popełnił samobójstwo podczas ucieczki z opanowanego przez swoich wrogów Rzymu.

Śmierć Nerona spowodowała wygaśnięcie dynastii julijsko-klaudyjskiej i zapoczątkowała wojnę domową, podczas której rzymscy żołnierze powołali po kolei czterech cesarzy:Galbę,Othona,WiteliuszaiWespazjana.Dlatego rok 69 nazywany jestrokiem czterech cesarzy.Obnażyło to fikcję republikańskich tradycji – władza cesarzy opierała się w istocie na armii.

Dynastie Flawiuszów i Antoninów

[edytuj|edytuj kod]
Forum Romanum– pozostałości po dawnej stolicy cesarstwa rzymskiego
Zasięg państwa rzymskiego w latach: 133 p.n.e. (czerwony), 44 p.n.e. (pomarańczowy – późna republika, zdobycze takich przywódców jakPompejusziJuliusz Cezar), 14 n.e (żółty – zdobyczeOktawiana Augusta), 117 n.e (zielony – zdobycze późniejszych cesarzy)
Mapa Cesarstwa z atlasuKieperta(1870)

Z walk o władzę zwycięsko wyszedłWespazjan(69–79), dowódca armii na wschodzie. Wybór na cesarza zastał go podczas tłumieniapowstania żydowskiegow Judei. Powołując nowych senatorów spoza Italii oraz lojalnych dowódców zbudował poparcie dla nowej dynastii –Flawiuszy.Uzdrowił finanse państwa. Po nim władzę przejął syn cesarzaTytus Flawiusz.Jego krótkotrwałe rządy (79–81) dobrze zapisały się w pamięci Rzymian, podczas gdy jego brat i następcaDomicjan(81–96) uważany był za tyrana, a złej opinii nie poprawiły nawet jego liczne sukcesy wojskowe. Domicjan zbudował system fortyfikacji międzyRenemiDunajem.Nie ufając senatorom rozbudował system szpiegostwa i terroru. Zginął w wyniku spisku pałacowego.

Senat przyznał wówczas tytuł cesarzaNerwie(96–98), uprzedzając tym samym akcję wojska i unikając kolejnej wojny domowej, jak to się wydarzyło po upadku Nerona. Nerwa adoptował szanowanego gubernatoraGermaniiTrajana(98–117), zapoczątkowując w ten sposób dynastięAntoninów.Trajan był pierwszym cesarzem urodzonym poza Rzymem (wHiszpanii) i wybitnym żołnierzem, który podbił kilka nowych prowincji:Dację,Armenię,Arabię,Mezopotamię.Ze względu na zdolności administracyjne i rozsądną politykę uważany jest za jednego z najlepszych cesarzy. Zainicjował program budowy wielu obiektów w całym imperium. Był autorem programu świadczeń społecznych, m.in. rozdawnictwa żywności dla biednych dzieci. Wzbudzał podziw senatorów i podwładnych bezpośrednim i sprawiedliwym traktowaniem oraz otwartym umysłem. Za jego panowania imperium obejmowało tereny od wybrzeżyZatoki Perskiej,Morza KaspijskiegoiEgiptupo środkowąSzkocjęi północneMarokow 117 roku orazDacjęi jako protektoratKrólestwo Bosporańskie.

Kuzyn i sukcesor Trajana,Hadrian(117–138), był niezmordowanym podróżnikiem i miłośnikiem kultury greckiej. Rozpoczął rządy od wycofania wojsk z Armenii i Mezopotamii, których utrzymanie było zbyt kosztowne. Zreformował administrację, kontynuował budowę fortyfikacjilimes(np. 117-kilometrowyWał HadrianawBrytanii) oraz dróg. Po nim tron odziedziczyłAntoninus Pius(138–161). Jego pokojowe panowanie uznaje się za najlepszy okres w historii Rzymu. Jego następcaMarek Aureliusz(161–180) był już zmuszony poświęcić wiele czasu walkom z najazdamiGermanów.Był filozofem na tronie, a jegoRozmyślanianależą do klasyki filozofiistoickiej.

Historycy nazywali pięciu cesarzy z dynastii Antoninów (Nerwę, Trajana, Hadriana, Antoninusa Piusa i Marka Aureliusza) „dobrymi cesarzami”.Nie zalicza się do nich syna i dziedzica Marka Aureliusza,Kommodusa(180–192), który interesował się głównie walkamigladiatorów,w których chętnie sam brał udział. Kiedy Kommodus zmarł (najprawdopodobniej zamordowany), zdemoralizowani pretorianie przeprowadzili aukcję, której stawką był tron cesarski. Wkrótce do gry dołączyły także legiony i zaczęła się wojna domowa, która spustoszyła imperium.

Cesarze-żołnierze

[edytuj|edytuj kod]
Ataki ludów „barbarzyńskich” na Cesarstwo w latach 268-271

Wojna domowa wyniosła na cesarski tronSeptymiusza Sewera(193–211), dowódcę armii Dunaju. Po pokonaniu rywali był zmuszony poświęcić większość panowania na gaszenie płonących granic imperium. Nie ufał senatowi i pozbawił senatorów stanowisk dowódczych w armii. Nie ufał także gwardii pretoriańskiej, którą rozwiązał. Lojalność armii zapewnił sobie, ustalając stały żołd oraz rozluźniając dyscyplinę: zezwolił żołnierzom na małżeństwo, posiadanie własnej ziemi oraz zamieszkiwanie w miastach poza obozami. Żołnierzom powierzył także szereg obowiązków administracyjnych, m.in. zbieranie podatków. Reformy te jednak raczej osłabiły niż umocniły państwo, a jego pięciu następców (w tym dwóch synów) zostało zamordowanych mimo stałej polityki przekupywania wojsk. Ważnym posunięciem następcy Septymiusza,Karakalli,było rozciągnięcie praw obywateli rzymskich na wszystkich wolnych mieszkańców imperium w 212. Panowanie dynastiiSewerówzakończyło się w 235 zabójstwem cesarzaAleksandra Sewera.

Armia poczęła się uważać za reprezentanta ludu rzymskiego i źródło wszelkiej władzy. Między 235 a 284 wojsko powołało około 20 cesarzy, którym udało się zająć Rzym, a także 30, którym to się nie udało. Tylko jeden z tych cesarzy zmarł śmiercią naturalną.

Osobny artykuł:Kryzys wieku III.

Upadek władzy spowodował załamanie się gospodarki: poborcy podatkowi żądali olbrzymich podatków dla walczących ze sobą armii, a zbankrutowani rolnicy stawali się poddanymi latyfundystów lub zajmowali się rabunkiem. Porzucone ziemie zdobywały w tym czasie plemiona germańskie przybyłe zza Renu iDunaju.Na wschodzie w granice imperium wdarły się wojskaSasanidów,a następnie własne państwo stworzyła tamPalmyra.Anarchia oraz zaniedbanie dróg i mostów doprowadziły do sparaliżowania handlu, co wywołałoautarkicznągospodarkę na wsi i upadek miast. Pieniądz stracił wartość (monety bite w 270 zawierały tylko 1% srebra), co spowodowało przejście z gospodarki pieniężnej na wymianębarterową.Również podatki pieniężne zostały zastąpione przez podatki naturalne pobierane u producentów np. w żywności, broni i odzieży. Zubożenie sponsorów uderzyło także w szkolnictwo, kulturę, igrzyska i festiwale religijne. Ubocznym skutkiem był wzrost senatorskich latyfundiów i zastępowania w nich niewolników (jako zbyt drogich) przez ubogich dzierżawców. Za panowaniaAureliana(271–275) Rzym, który dawno wykroczył poza mury postawione w IV w. p.n.e., został otoczony nowymi murami. Był to widomy znak słabości cesarstwa.

Reformy Dioklecjana i Konstantyna

[edytuj|edytuj kod]

Sytuacja gospodarcza i militarna zaczęła poprawiać się w latach 80. III w. Stabilizację polityczną przywróciłDioklecjan,który został cesarzem w 284. Po dłuższych przemyśleniach uznał, że sam nie podoła obowiązkom, dobrał sobie jako współrządcęMaksymiana,któremu powierzył zarząd prowincji zachodnich. Wkrótce potem obaj cesarze (auguści) wybrali pomocników (cezarów). System sprawowania władzy przez czterech cesarzy (tetrarchia) został stworzony przez Dioklecjana jako stała instytucja. W 305 Dioklecjan abdykował i przekazał władzę swojemu cezarowi. Pokojowe przekazanie władzy jednak się nie powiodło. Wybuchła wojna domowa, z której zwycięsko wyszedłKonstantyn,który w 312 opanował zachodnią, a w 324 wschodnią część cesarstwa.

Podczas rządówMaksencjuszaiKonstantynacesarstwo zostało zreorganizowane. Określa się ten okres historii cesarstwa mianem Nowej Republiki[3].Armię rozbudowano i podzielono na broniących graniclimitaneii ruchomą armię polowącomitatenses.Prowincje zostały podzielone na mniejsze jednostki, aby ułatwić zarządzanie nimi. Przywróciło to ład społeczny, ale powstała rozbudowana warstwa administracji, która szybko okazała się nieudolna i skorumpowana. Wzrosły podatki. Ludność ubożała, chłopi stopniowo spadali do rangi niewolników.

Konstantyn wydał w 313edykt mediolański,zezwalający na legalne wyznawaniechrześcijaństwa[d].Dostrzegł w nim siłę, która mogła stanowić element spajający nowy porządek. Wcześniej siłę tę stanowił kult religijny oddawany osobie cesarza. Konstantyński edykt wolności religijnej sprawił, że chrześcijaństwo miało wspierać państwo w radykalnie odmienny sposób. Odtąd praktykowanie jakiejkolwiek religii miało być sprawą osobistego wyboru obywateli. Wraz z chrześcijaństwem weszło w życie polityczne pojęcie wolności religijnej. Jednym z ideologów Nowej Republiki byłLaktancjusz,wychowawca cesarskiego synaKryspusa.Cel jego dziełaDivinae Institutiones(Boże rozporządzenia) był ten sam, co wcześniejDe oficiisCycerona[3].Dwadzieścia cztery lata później, będąc na łożu śmierci, Konstantyn sam przyjął chrzest. Wszyscy kolejni cesarze byli chrześcijanami. Wyjątkiem okazał się panujący w latach 361–363Julian,który podjął ostatnią – nieudaną – próbę ożywienia religii starorzymskiej. W 392 cesarzTeodozjusz Wielkiwprowadził chrześcijaństwo jako religię państwową. Wszelkie inne były odtąd nielegalne.

Podział Cesarstwa Rzymskiego na wschodnie i zachodnie

[edytuj|edytuj kod]

W III wieku podupadł autorytet cesarzy, wynoszonych na tron i obalanych przez armię (większość władców tego okresu została zamordowana). Napotkali oni coraz większe trudności w rządach nad rozległym Imperium. Dlatego pod koniec III wieku cesarz Dioklecjan wprowadził współrządy czterech cesarzy, jednak system ten przetrwał zaledwie do początków IV stulecia. Trwały – jak się później okazało – podział cesarstwa nastąpił w 395 roku. Odtąd rządziło dwóch cesarzy: jeden panował w zachodniej, a drugi we wschodniej części państwa. Cesarstwo zachodniorzymskie przeżywało stopniowy rozkład, osłabianeWielką wędrówką ludówi najazdamiHunóworazWandalów,aż w końcu przestało istnieć, kiedy w roku 476 barbarzyński wódzOdoakerobalił cesarzaRomulusa Augustulusa.Wschodnie cesarstwo natomiast istniało jeszcze długo. Najbardziej rozkwitło za panowaniaJustyniana Wielkiego,tracąc jednak w VII wieku naszej ery prowincjelewantui Afrykę. Sześć wieków później uległoinwazji krzyżowców w 1204roku, przez co straciło pozostałe prowincje na Bałkanach i w Azji Mniejszej, niezbędne do przeżycia i powstrzymywania kolejnych inwazji muzułmańskich Turków –SeldżukówiOsmanów.Odrodzone niemal 60 lat później,upadło w karłowatej postaci, w 1453 roku, pozdobyciu KonstantynopolaprzezImperium Osmańskie.

Osobny artykuł:Cesarstwo Bizantyńskie.

Pryncypat

[edytuj|edytuj kod]

Władza cesarza

[edytuj|edytuj kod]

Wprowadzony po 27 roku p.n.e. przezOktawiana Augustaustrój opierał się na władzy jednostki, jaką był cesarz przy zachowaniu pozorów instytucjirepublikańskich.

Cesarz był princepsem, „pierwszym obywatelem republiki”, piastującym jednocześnie funkcjeimperatora,przywódcy senatu,prokonsulazarządzającego 18prowincjami,najwyższego kapłana,trybuna ludowegoicenzoraustalającego listysenatorów.Pryncypat nie był dziedziczny, ale władca miał możliwość wyznaczenia swego następcy. Pryncypat trwał w Rzymie aż do rządówDioklecjana.

Administracja w pierwszych wiekach cesarstwa

[edytuj|edytuj kod]

Cesarstwo Rzymskie obejmowało wówczas terytorium, na którym obecnie znajduje się ponad 30 państw. Zamieszkiwało je około 50 mln ludzi[4].Mimo to posiadało ono szczątkową administrację centralną. Wpływ państwa na codzienne życie znakomitej większości obywateli był znikomy. Cesarz, wsparty niewielkim zespołem sekretarzy, złożonym najczęściej z jego własnychniewolnikóworazwyzwoleńców,nie był w stanie zarządzać zbyt wieloma sprawami i znaczną część władzy musiał oddawać zarządcom prowincji iprokuratorom,których aparat administracyjny też nie był znaczący. Całe imperium tworzyła mozaika samorządnych miast, którymi, wraz z przyległymi do nich terenami, rządziła miejscowa elita. Odpowiadała ona za prowadzenie bieżącej administracji, realizację wielu ustaw i ściąganie podatków. Miasta te były przeważnie kopiami stolicy imperium – miały własny senat i urzędników wybieranych corocznie spośród lokalnych wielmożów.

Charakter władzy cesarza zmienił się w czasie rządów Dioklecjana. Cesarz sprawował odtąd niekwestionowaną, absolutną władzę, używając tytułudominus et deus(pan i bóg). Zerwano całkowicie z pozorami republiki, a władzę senatu ograniczono do roli doradczej.

Dioklecjan wprowadził także rządy, nazwanetetrarchią(rządy czterech, czwórwładza), polegające na tym, że imperium rządzi dwóchaugustów,którzy mianują swoich zastępców zwanychcezarami;teoretycznie po 20 latach sprawowania władzy mieli oni zrzec się tytułu augusta na rzecz swego zastępcy, który po kolejnych 20 latach powinien zrzec się władzy na rzecz swego cezara itd. System tetrarchii nie utrzymał się, a jego ostateczny koniec stanowiło przejęcie władzy przez Konstantyna Wielkiego.

Podział terytorialny

[edytuj|edytuj kod]

Podział terytorialny pod koniec IV w. n.e.

[edytuj|edytuj kod]

Cesarstwo Rzymskie obejmowało wówczas wszystkie ziemie okalająceMorze Śródziemne[4]orazMorze Czarne

Formalna ciągłość idei Cesarstwa do 1806 i tytułu cesarskiego do 1922

[edytuj|edytuj kod]

Tak zwany podział Cesarstwa Rzymskiego w 395 nie był podziałem imperium na dwa państwa. Państwo miało być jednolite i rządzone wspólnie przez dwóch równych sobie cesarzy rzymskich (imperatorów augustów). W przypadkach, kiedy jednego z cesarzy by zabrakło, drugi stawał się jedynowładcą całego imperium. W 476 dowódca rzymskiOdoaker,który został przez swoje wojska obwołanykrólem Italii,zdetronizował cesarza zachodniorzymskiegoRomulusa Augustulusa[5].Cztery lata później zabiegał o namiestnictwo italskie i zwierzchnośćZenona Izauryjczyka.Jednak w 493król ostrogockiTeodoryk Wielkiobalił rządy Odoakra, a w 497 uznałAnastazjusza Iza jedynego cesarza rzymskiego i przyjął od niego godność namiestnika Italii[6].

Cesarstwo Rzymskie pod władzą jednego imperatora augustusa rezydującego w Konstantynopolu istniało do 800, kiedy toKarol Wielkizostał ukoronowany w Rzymie na cesarza przez papieżaLeona III.Imperator wschodniorzymski uznał tytuł cesarski Karola w 812[7],przez co powstała formalna dwuwładza w Imperium Romanum, będącym wtedy jedynie ideą państwa, a w rzeczywistości dwoma odrębnymi i niezależnymi od siebie państwami –bizantyńskimifrankijskim.Zachodnia władza cesarska przeszła następnie w 814 na synaLudwika I Pobożnego[8],a po jego śmierciCesarstwo Karolińskierozpadło się i w ramachtraktatu w Verdunzostało podzielone na trzy części:zachodnie,środkowetudzieżwschodnie[9].Mimo to godność cesarza nadal istniała, lecz funkcja ta zaczęła tracić na znaczeniu[10].Po detronizacjiKarola III GrubegodynastiaKarolingówutraciła tytuł cesarski, który następnie był w rękach innych rodów i przetrwał do 924. Dopiero w 962królowi niemieckiemuOttonowi I Wielkiemuz dynastiiLudolfingówudało się ponownie utworzyćImperium Rzymskie na zachodzie.Następnie po uregulowaniu stosunków zBizancjumOtton I uzyskał uznanie swojejgodności cesarskiejprzez rzymski wschód[11].Święte Cesarstwo Rzymskiezostało rozwiązane w 1806 przezNapoleona I,a na jego miejsce powstałZwiązek Reński[12].

Cesarstwo Bizantyńskie upadło wraz zezdobyciem KonstantynopolaprzezOsmanóww 1453 roku. Godność cesarza wschodniorzymskiego stała się jednym z tytułów władcypaństwa Turków Osmańskich.Tytuł cesarski przepadł wraz z rozpadem Imperium Osmańskiego i abdykacją ostatniego sułtanaMehmeda VIw 1922[13].Wśród państw muzułmańskich istniał teżSułtanat Rumu[14],którego nazwa odwoływała się do dziedzictwa rzymskiego.

Po śmierciostatniego cesarza bizantyńskiego,Konstantyna XI Paleologa,rolę patronaprawosławiaprzejąłwielki książęmoskiewskiIwan III Srogi[15].Poślubił on córkęTomasza Paleologa,Zofię.Jej wnuk,Iwan IV Groźny,zaczął tytułować sięcarem Wszechrusi(carjest słowiańskim odpowiednikiem słowacesarz)[16].Natomiast jegonastępcywspierali ideę, żeCarstwo Rosyjskiebyło jedynym i właściwym dziedzicemRzymuiKonstantynopola,dlategoMoskwabyła nazywanaTrzecim Rzymem.Koncepcja ta była podtrzymywana aż do obaleniaImperium Rosyjskiegoprzezrewolucję lutowąw 1917[17].

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]
  1. W zależności czy podział państwa w 395 roku uznaje się za powstanie dwóch nowych bytów politycznych w miejsce jednego cesarstwa.
  2. Od 286 siedzibą cesarzy byłMediolan,natomiast od 330 drugą oficjalną rezydencją cesarską byłKonstantynopol.Rzymzachował jednak swój honorowy status i był nadal siedzibąsenatu.
  3. Bogatsze i bardziej zurbanizowanecesarstwo wschodnie(ze stolicą wKonstantynopolu) przetrwało do 1204 roku, a w szczątkowej formie, do 1453 roku.
  4. Chrześcijaństwo, które narodziło się w I wieku wPalestynie,bardzo szybko zyskiwało popularność. Na początku II wieku jego zwolennicy żyli w całym cesarstwie. Chrześcijanie często spotykali się z wrogością pozostałych mieszkańców imperium. Zarzucano imateizm,gdyż nie wierzyli w pogańskich bogów, władze cesarstwa jednak ich nie prześladowały. Wszystko zmieniło się w III wieku. W niepewnych czasach nowa religia zyskiwała na popularności. Rosnące szeregi chrześcijan zaniepokoiły władze i zaczęły się oficjalne prześladowania. Ich apogeum przypadło na pierwsze lata IV wieku. Krwawe prześladowania nie załamały jednak rozwoju tej religii.

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. Suder 2003 ↓.
  2. MaxCary,Howard HayesScullard,Dzieje Rzymu. Od czasów najdawniejszych do Konstantyna. Tom II,Warszawa 2001, s.11,ISBN830602831-7.
  3. abCochrane 1960 ↓,s. 181-213.
  4. abManteuffel 1995 ↓,s. 11-12.
  5. Odoaker,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  6. Teodoryk Wielki,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  7. Karol Wielki,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  8. Ludwik I Pobożny,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  9. Frankowie,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  10. cesarz,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2021-01-21].
  11. Otton I Wielki,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  12. Związek Reński,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  13. Osmanowie,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  14. Turcja. Historia,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  15. Iwan III,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  16. Iwan IV Groźny,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].
  17. Imperium Rosyjskie,[w:]Encyklopedia PWN[dostęp 2020-04-06].

Bibliografia

[edytuj|edytuj kod]
  • Wiesław Suder:Census populi: demografia starożytnego Rzymu.Rzym: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2003.ISBN83-229-2358-9.
  • Charles Norris Cochrane:Chrześcijaństwo i kultura antyczna.Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax, 1960.
  • Tadeusz Manteuffel:Historia Powszechna. Średniowiecze.Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995.ISBN83-01-08685-8.

Linki zewnętrzne

[edytuj|edytuj kod]