Przejdź do zawartości

Ciecz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szklankaciekłejwody

Cieczstan skupienia materiipośredni międzyciałem stałymagazem[1],w którymciało fizycznetrudno zmienia objętość, ale łatwo zmienia kształt. Wskutek tego ciecz przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, ale w przeciwieństwie do gazu nie rozszerza się, aby wypełnić je całe. Powierzchnia styku cieczy z gazem lubpróżniąnazywa siępowierzchnią swobodnącieczy.

Istnienie cieczy ogranicza od strony niskich temperaturtemperatura krzepnięcia,a od wysokichtemperatura wrzenia. Czysta ciecz może istnieć w temperaturze niższej od temperaturykrzepnięcia– nazywana jest wówczascieczą przechłodzoną.Może ona także istnieć w temperaturze wyższej od temperaturywrzenia– jest wtedy nazywanacieczą przegrzaną.Ciecz przechłodzona lub przegrzana jest w nietrwałym stanie termodynamicznym i pod wpływem zanieczyszczenia lub zaburzenia odpowiednio krzepnie lub wrze. Niektóre substancje ciekłe o dużej lepkości niekrystalizująpozostając wstanie amorficznym,który wbrew często wyrażanej opinii nie jest cieczą przechłodzoną.

Własności cieczy wynikają z zachowania się jejcząsteczek:

Ciecze kwantowe

[edytuj|edytuj kod]

W analogii do klasycznych cieczy wprowadza się pojęciecieczy kwantowych,w których oddziaływanie ma istotny wpływ na właściwości układu i nie może zostać pominięte. Do cieczy kwantowych zaliczamy układy silnie oddziałującychfermionówlubbozonów.

Zobacz też

[edytuj|edytuj kod]

Przypisy

[edytuj|edytuj kod]
  1. ciecz,[w:]Encyklopedia PWN[online],Wydawnictwo Naukowe PWN[dostęp 2022-11-28].