Jard
Jard(yd) (Yard) – anglosaskajednostkadługości.Jednostka podstawowaangielskiego i amerykańskiego układu miar.Jest on równy trzemstopomlub 36calom,jego długość w jednostkach SI różni się w zależności od układu. Najpowszechniej używanym jardem jest jard międzynarodowy, mierzący dokładnie 0,9144metra[1].
Odpowiednio, stosuje się też pochodzące od jarda jednostki powierzchni i objętości: jard kwadratowy i jard sześcienny. Niekiedy jednostki te także oznacza się po prostu jako jardy.
Odpowiadające jednostki
[edytuj|edytuj kod]1 jard międzynarodowy odpowiada:
Pochodzenie nazwy
[edytuj|edytuj kod]W języku angielskim słowoyardwywodzone jest od dawnego określenia prostego patyka lub pręta.
Dokładne pochodzenie samej jednostki nie jest pewne – niektóre osoby uważają, że stanowi ona podwojeniełokcialub wywodzi się od jednostki objętości; inni twierdzą, że jard jest miarą kroku. Według innego domysłu jard ma pochodzić od obwodu osoby w pasie.
Historycznie występują dwie wersje jednostki:
- angielska (Imp. yd) – historycznie starsza, oparta na fizycznym wzorcu wykonanym zespiżu,przechowywanym wLondyniew gmachu parlamentu; jej wartość w1934wynosiła 0,91440186m
- amerykańska (U.S. yd) – oparta nametrze,określona w1866jako równa 0,9144018288 m
Różnica między nimi jest niemożliwa do zaobserwowania bez specjalistycznego sprzętu pomiarowego, gdyż wynosi zaledwie 0,0000312milimetra(0,0312mikrometra). Obecnie obydwie określa się na podstawie metra.
Po wprowadzeniuukładu SIzostał zastąpionymetrem,jednak w krajach anglosaskich ciągle się go używa w życiu codziennym i literaturze.
Zobacz też
[edytuj|edytuj kod]Przypisy
[edytuj|edytuj kod]- ↑AnielaTopulos ,JolantaIwańska ,ElżbietaTabaczkiewicz (red.),Mały ilustrowany leksykon techniczny,Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1982, s. 186,ISBN83-204-0425-8.