Przejdź do zawartości

Kwas pantotenowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kwas pantotenowy
kwasR-pantotenowy
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C9H17NO5

Masa molowa

219,24 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

79-83-4

PubChem

988(bez określonej stereochemii)
6613(enancjomerR)
5748353(enancjomerS)

DrugBank

DB01783

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego(25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC

A11

Kwas pantotenowyorganiczny związek chemiczny,bardzo rozpowszechniony w świecie roślinnym i zwierzęcym (cząstkapanoznacza „wszystko”, „wszech-”, apantotenowyto inaczej „wszechobecny” ). Jest on niezbędny dla każdej żywej komórki, ale w stanie wolnym rzadko występuje w przyrodzie. Chemicznie kwas pantotenowy jestamidemkwasu pantoinowegoiβ-alaniny.

Kwas pantotenowy jako witamina B5

[edytuj|edytuj kod]

Kwas pantotenowy czasami jest błędnie utożsamiany zwitaminąB5(ATC:A 11 HA 31). W rzeczywistości witamina B5to mieszanina następującychzwiązków chemicznych:

  • kwasu pantotenowego,
  • panteiny (pochodnej kwasu pantotenowego),
  • pantenolu(należącego do grupy alkoholi, nie występującego w przyrodzie, ale aktywnego biologicznie w stosunku do ludzi i zwierząt),
  • koenzymu A(aktywnej biologicznie formy kwasu pantotenowego).

Po wchłonięciu kwas pantotenowy ulega następującym przemianom:

Następnie fosfopantoteina może wziąć udział w dwóch różnych przemianach:

  • reakcja zATP(z ufosforylowanąryboząw pozycji trzeciej), który jest tutajdonoremnukleotydu– adenozyno-3,5-difosforanu; w efekcie powstajekoenzym A;
  • reakcja prowadząca do wytworzeniaACP(białkowy nośnik grup acylowych (ang. Acyl Carrier Protein)).

Rola w organizmie– niezbędna do prawidłowego metabolizmubiałek,cukrówitłuszczóworaz do syntezy niektórychhormonów,przyspiesza gojenie ran, warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii, zapobiega przemęczeniu i usprawnia układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i pokarmowy, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów,cholesterolu,hormonów iprzekaźników nerwowych,uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów.

Skutki niedoboru– zaburzenia układu nerwowego, trudności z nauką, nadmierna drażliwość, omdlenia, depresje, utrata koordynacji, bóle i sztywność w stawach, uczucie odrętwienia, mrowienia i skurcze w ramionach i nogach, niepewny chód, wypadanie włosów, przedwczesna siwizna, łysienie, zmiany skórne, uczucie pieczenia, kłopoty ze wzrokiem, pęknięcia skóry w kącikach ust i oczu, zaburzenia układu trawiennego, utrata apetytu, obstrukcja, niestrawność, przemęczenie, podatność na zakażenia, złe gojenie się ran, częste infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, przyspieszenie czynności serca.

Skutki nadmiaru– nie jest toksyczna, ale nadmiar może powodować biegunki.

Źródła witaminy– wątróbka, otręby pszenne, ryby (np. śledzie, makrele, pstrągi), grzyby, mleko pełne, mięso kurczaka,mleczko pszczele,pestki słonecznika, sery, orzechy, jajka, owoceawokado,pomarańcze, ziemniaki, brokuły, ciemny ryż, melony, pełnoziarnisty chleb,soja,masło orzechowe, banany,yerba mate.

Zapotrzebowanie– około 7 mg na dobę.