Hereza,jeresilijereza(grč.αἵρεσις [haíresis], od αἱρέομαι [hairéomai] — "izabrati" ) je izraz koji u najširem smislu označava promjenu sistema vjerovanja, u pravilu suprotstavljen establiranojdogmi,a koji se najčešće primjenjuje u kontekstureligije.Hereza je različita odapostazekoja podrazumijeva potpuno odbacivanje nečije vjere ili njenih temelja, odnosno odblasfemijekoja je nepoštivanje vjerskih kanona. Osoba koja praktikuje herezu ili se protivi dogmi jeheretikilijeretik.Osoba koja je započela herezu ili pokrenula heretički pokret se nazivaherezijarhilijeresijarh.Proučavanje hereze u okviru teologije ili historije religije se obično nazivahereziologija.

Galileo Galilei osuđen za heretika

Riječ hereza se obično primjenjuje ukršćanskom,jevrejskomiliislamskomkontekstu, s time da u svakoj od te tri religije ima nešto različito značenje. Pojam, odnonsno hereze je naročito bio važan za historijurane kršćanskeCrkve, u smislu protivljenja zvaničnoj dogmi koja je ustanovljena naEkumenskim saborima.

Hereza u prenesenom značenju označava svojstvo osobe ili mišljenja koje je suprotno od ustaljenog i većinskog mišljenja sredine (vididisident). Ipak, heretičko ne znači pogrešno. Kao što primećujeElejn Pejgels,"istoriju pišu pobednici", te nije čudo što je pobednička većina definisala pojmove, nazivajući sebe »pravovernim«, a svoje protivnike »jereticima«.[1]

Povezano

uredi

Izvori

uredi