Hvar(lokalnoFor), grad uHrvatskojkoji se nalazi na istoimenom otokuHvari administrativno pripadaSplitsko-dalmatinskoj županiji.

Hvar
Hvar na mapi Hrvatske
Hvar
Hvar
Koordinate:43°10′N16°26′E/ 43.17°N 16.44°E/43.17; 16.44
DržavaHrvatska
ŽupanijaSplitsko-dalmatinska
Uprava
• GradonačelnikPjerino Bebić
Stanovništvo
• Ukupno4,138
Vremenska zonaUTC+1(CET)
• Ljeti (DST)UTC+2(CEST)
Poštanski broj
21450

Geografija

uredi

Hvar leži u uvali koju s južne strane zaštićujuPakleni otoci,a sa sjeverne nisko bilo.

Klima

uredi

Klima je izrazitomediteranska,bez velikih oscilacija.

Historija

uredi

Hvar je osnovan u4. vijeku pne.kao autonomna grčka kolonija pod nazivomDimos.Godine235. pne.ga osvajajuIliri,a219. pne.Rimljani.U7. vijekuje došao pod vlastNeretljana.

Godine1000.ga je osvojiomletačkiduždPetar II Orseolo.Za vrijeme hrvatskog kraljaPetra Krešimira IVje pripao hrvatskoj državi, ali su ga 1145. opet osvojili Mlečani. 1164. su ga osvojili Bizantinci, a1180.opet Mlečani.

S vremenom je Hvar postao jedno od najvećih kulturnih središta regije, tako da od1612.godine postoji stalno kazalište.

Znamenitosti

uredi

Prvi Arsenal sagrađen je između1292.i1331.godine i služio je kaobrodogradilišteza galije. U 16. stoljeću gradi se novi Arsenal na istom mjestu, no netom dovršenu građevinu spalili su1571.godineTurci.Današnji izgled dobiva tijekom obnove i nadogradnje1611.godine, u doba kneza Pietra Semitecola. Uz sjeverno pročelje je1612.dograđen Fontik (skladište zažito). Nad Fontikom je Belvedere, terasa iz koje se ulazilo u kazalište utemeljeno iste godine, najstarije javnokazališteuEuropi.

Mletačke vlasti sagradile su1561.godine Crkvu sv. Venerande za potrebe mornaragrkokatoličkevjeroispovijesti u službiMletačke Republike.Uz grkokatolički oltar, u crkvi je1685.podignut irimokatoličkioltar posvećen sv. Frani. Prilikom napadaruskevojske na Hvar1807.godine samostan i crkva su oštećeni. Godine1811.Francuzi pretvaraju samostan u utvrdu. Sredinom 19. st. sklop je prodan znamenitom prirodoslovcu Grguru Bačiću, koji1858.osniva jednu od prvihmeteorološkihpostaja u Hrvatskoj.

Gotičko-renesansna Crkva Navještenja (Anuncijata) prvi put se spominje u 14. stoljeću. Imala je bitnu ulogu u pripremi Pučkog ustanka1510.godine, kada je služila kao svojevrsni stožer ustanika. U obližnjoj ulici su se ustanici (pučani) zakleli da će pobiti sve hvarske plemiće, te je po legendi zbog toga6. veljačekrvlju proplakalo drveno raspelo u kući Bevilaqua. Urenesansnojluneti nad portalom je reljef Navještenja rađen pod stilskim utjecajem Nikole Firentinca. U 17. st. crkva postaje središte i danas aktivne bratovštine sv. Križa.

Nadvratnik Crkve svetog Duha

Kasnogotičku Crkvu sv. Duha sagradila je bratovština sv. Duha krajem 15. stoljeća, na mjestu starije i manje crkve iz 14. st. Posvećena je1494.godine. Na zvoniku crkve sačuvano je najstarijezvonona Hvaru, koje potječe iz1487.U doba francuske vlasti (1806.-1813.) bratovština sv. Duha je ukinuta. Naslijedila ju je bratovština sv. Nikole, osnovana1861.U unutrašnjosti crkve je Padovanovina oltarna pala s prikazom Bogorodice.

Crkva Zvijezda mora djelo je domaćih graditelja. Sagrađena je početkom 19. st. uz staru mletačku obalu, na mjestu starije Crkve sv. Josipa. U doba francuske vlasti crkva je izgubila sakralnu ulogu i rabljena je kao skladište, ali joj je kasnije vraćen kult. Pročelje je oblikovano s polukružnim zabatom, s obilježjima renesansnog ibaroknogsloga. U unutrašnjosti je baroknimramornioltar sa skulpturom Gospe od Utjehe, izvorno iz crkve augustinaca.

Gradnja gradske tvrđave počinje nakon1278.godine, kada Hvar dolazi pod vlast Venecije. Tvrđava s gradskim zidinama čini jedinstven obrambeni sustav. Godine1551.sagrađena je nova tvrđava na mjestu stare, a1571.tijekom turske provale pružila je zaštitu pučanstvu koje se u nju sklonilo. Godine1579.tvrđava je znatno oštećena u eksploziji skladišta koju je uzrokovao udargroma.Popravljena je tek početkom 17. st. u doba kneza Pietra Semitecola, izgradnjom baroknih obrambenih bastiona. Posljednja vojarna sagrađena je u dobaMarije Terezije1775.-1776.U tvrđavi je smještena zbirkaamfora.

Crkva svete Marije sagrađena je u 15. st. kao jednobrodnagotičkagrađevina, na mjestu Kapelice sv. Križa. U luneti glavnog portala postavljen je1465.-1471.Gospin kip s djetetom, rad Nikole Firentinca. Godine1536.izgrađen je sjeverni brod crkve s renesansnom Kapelom sv. Križa. U unutrašnjosti crkve su oltari iz 16. st., kor s renesansnim raspelom, mletački rad iz 16. st. te grob hvarskog pjesnikaHanibala Lucića.U reflektoriju je slika "Posljednja večera", rad Mattea Ponzonia. U sklopu samostana jeknjižnicate muzejska zbirka.

Gradske zidine obuhvaćaju sjeverni dio grada i povezuju se s tvrđavom Forticom. Počele su se graditi u 13. st., a sadašnji oblik dobivaju tijekom 14. i 15. st. Vrh zidina utvrđen je kruništem sa zupcima i ophodom, a na više mjesta je učvršćen četvrtastim kulama. Istočna vrata nazvana su Porta Badoer. Hvarani ih nazivaju Gradno vrota, tj. Gradska vrata jer, za razliku od ostalih vrata koja povezuju različite dijelove Hvara, jedino ova vode izvan grada.

Srednjovjekovne gradske zidine počele su se graditi nakon odluke mletačke vlasti 1278. godine, iako nije sigurno da ih i prije toga u nekom obliku nije bilo. Gradnja je bila vrlo spora što se vidi iz neke odluke mletačke vlasti1326./1327.kojom se Hvaranima daje novac za gradnju zidina. Današnje zidine su u današnjem obliku bile dovršene tek sredinom 15. st. nakon ponovnog dolaska pod mletačku vlast. Već u 16. st. bile su zapuštene pošto su širenjem grada van zidina izgubile svoju prvotnu obrambenu funkciju. Gradske zidine imaju četvora vrata.

Kula sasatom(Leroj), izvorno u sustavu obrambenih zidina grada, pripadala je sklopu Kneževe palače koja je porušena krajem 19. st. Godine1466.odlukom kneza Veniera u kulu je ugrađen javni sat. Zvono koje je danas na krovu kule potječe iz1564.i ukrašeno je religijskim motivima.

Crkva svetog Nikole sagrađena je krajem 14. ili početkom 15. stoljeća u gotičkom stilu, na mjestu ranijeg augustinskog samostana s crkvom. Augustinski red ukinut je1787.godine. Crkva i samostan su u doba francuske vlasti pretežno srušeni. Sačuvano je svetište crkve s lukom renesansne profilacije, danas Kapela Gospe Žalosne. Godine1849.sklop je dodijeljen za smještaj mjesnog groblja. Zapadno pročelje groblja ima velikitrokutastizabat iželjeznavrata s naznačenom godinom1879.Srednji dio grobnica je u razini pločnika, dok na južnoj strani postoje grobnice s nadgrobnim spomenicima.

Hvarsko povijesno kazalište smješteno je na drugom katu zgrade Arsenala. Na nadvratniku ulaznih vrata kazališta upisano je: ANNO SECVNDO PACIS MDCXII. Godina1612.,kako govori natpis, druga je godina mira između sukobljenih staleža hvarske komune. Gledalište s ložama izgrađeno je1803.kad je osnovano Kazališno društvo, a današnji neobarokni izgled nadnjeva iz sredine 19. st. Sačuvane su dvije zidne scenografije, freska iz1819.godine i danas je na začelnom zidu pozornice. Freska s prikazom kneževa dvora izrađena oko1900.restaurirana je i postavljena na pomične panoe.

Samostan i Crkva svetog Marka spominju se prvi put1312.godine, a današnji ostaci potječu iz 16. i 17. stoljeća. U ovoj crkvi je dominikanacVinko Pribojević1525.održao svoj poznati govor "O podrijetlu i zgodama Slavena". U nekadašnjoj trobrodnoj građevini nalaze se grobovi hvarskih obitelji iz razdoblja od 15. do 18. st., a crkva je rabljena i za sastanke Velikog vijeća. Samostan je ukinut1811.godine u doba francuske uprave, a apsida crkve je krajem 19. st. pretvorena u kapelu.

Donju palaču Paladini dao je sagraditi krajem 15. st. suprakomit i vitez Nikola Paladini u cvjetnogotičkom stilu. Današnji izgled je izmjenom glavnog pročeljapalačadobila u 19. st., a izmjenu je prema nacrtu Vičenca Kovačevića1870.godine izveo vlasnik dr. Dominik Gazzari. Izmijenjeno je prizemlje i rasporedprozorana katovima. Nazivala se ljetnom kućom jer je prije pregradnje imala više prozora na sjevernoj strani koja je bila zaklonjena od ljetnih vrućina.

Palača Užižić, ranije pogrješno nazivana palačom Hektorović, sagrađena je oko1463.godine u stilu cvjetne gotike. Građena je na mjestu ranogotičke crkve iz kraja 14. st., koja je sačuvana u perimetru današnje palače. Izgrađena je nad južnim gradskim zidom, s pročeljem bogato raščlanjenim monoforama i triforama. Javni prolaz gradskom ulicom nije zatvorila, što je bio knežev uvjet za odobrenje gradnje. Pripadnici stare plemićke obitelji obavljali su mnoge općinske časti i dužnosti. Palača je više od 500 godina stajala nedovršena.

Samostan benediktinki nalazi se na današnjem mjestu od1664.godine, izvorno u stambenom sklopu obitelji pjesnika Hanibala Lucića kojeg je njegova udovica Julija1591.oporučno ostavila benediktinkama. Uz samostan je barokna Crkva svetog Antuna Opata i Ivana Krstitelja iz 17. st. te samostanska zbirka umjetnina i čipki od nitikaktusaagave. Redovnice ih izrađuju od 19. st., a uvrštene su naUNESCO-vpopis nematerijalne kulturne svjetske baštine.

Središnji hvarskitrgili Pjaca (Trg svetog Stjepana) najveći je trg uDalmaciji.Izvorno duboka uvala, a kasnije prostor između dva utvrđena grada (Groda na sjeveru i Burgo na jugu), kroz stoljeća je zasipavana dok nije poprimila današnje dimenzije. Pjaca je do 15. st. već formirana, s katedralom na istoku i morem na zapadu. U početku je bila šira od današnje, ali zbog nedostatka prostora unutar utvrđenog grada izgrađuju se kuće na sjevernom dijelu Pjace (ispred gradskih zidina). U središtu Pjace je komunalnibunariz1529.godine, a Pjaca je u potpunosti popločana1780.

Na južnom zidu prema hvarskom trgu otvorena su dvoja vrata od kojih ona zapadna imaju monumentalni portal gotičkog stila. Nazivaju se Glavna vrata (Porta Maestra), a od 15. st. i Palmina vrata (Porta del datallo). U 16. st. ova se vrata nazivaju i Tržnična vrata (Porta del mercato).

Kultura

uredi

Galerija

uredi

Vanjske veze

uredi
Gradovi i općine Splitsko-dalmatinske županije
Gradovi

Hvar| Imotski| Kaštela| Komiža| Makarska| Omiš| Sinj| Solin| Split| Stari Grad| Supetar| Trilj| Trogir| Vis| Vrgorac| Vrlika


Općine


Baška Voda| Bol| Brela| Cista Provo| Dicmo| Dugi Rat| Dugopolje| Gradac| Hrvace| Jelsa| Klis| Lećevica| Lokvičići| Lovreć| Marina| Milna| Muć| Nerežišća| Okrug| Otok| Podbablje| Podgora| Podstrana| Postira| Prgomet| Primorski Dolac| Proložac| Pučišća| Runovići| Seget| Selca| Sućuraj| Sutivan| Šestanovac| Šolta| Tučepi| Zadvarje| Zagvozd| Zmijavci

Ostale općine i gradovi u Hrvatskoj

Zagrebačka županija| Krapinsko-zagorska županija| Sisačko-moslavačka županija| Karlovačka županija| Varaždinska županija| Koprivničko-križevačka županija| Bjelovarsko-bilogorska županija| Primorsko-goranska županija| Ličko-senjska županija| Virovitičko-podravska županija| Požeško-slavonska županija| Brodsko-posavska županija| Zadarska županija| Osječko-baranjska županija| Šibensko-kninska županija| Vukovarsko-srijemska županija| Splitsko-dalmatinska županija| Istarska županija| Dubrovačko-neretvanska županija| Međimurska županija


Popis općina u Hrvatskoj|Popis gradova u Hrvatskoj