Johann Wolfgang von Goethe
Johann Wolfgang von Goethe(Frankfurt,28. august1749.-Weimar,22. mart1832.) jenjemačkiknjiževnik, filozof i naučnik. U svojoj mladosti se priključio književnomSturm und Drangpokretu i sa svojim romanomJadi mladog Verterate dramomFaustpomogao njemačkoj i evropskoj književnosti da iz neo-klasicizma prijeđe uromantizam.Poznat je i po svojim dostignućima na polju fizike i biologije koja će poslije poslužiti kao inspiracija zaDarwinovuteoriju evolucije.
Johann Wolfgang von Goethe | |
---|---|
Biografske informacije | |
Rođenje | Frankfurt am Main(H.R.R.) | 28. 8. 1749.
Smrt | Weimar(Njemačka Konfederacija) 22. 3.1832.(dob: 82) |
Nacionalnost | Nijemac |
Supružnik | Christiane Vulpius(1806–1816, njena smrt) |
Obrazovanje | |
Zanimanje | pjesnik,romanopsiac,dramatičar,prirodoslovac,diplomat,državni službenik |
Opus | |
Književni pravac | Sturm und Drang;Weimarski klasicizam |
Znamenita djela | |
Inspiracija | |
Potpis | |
Po Goetheu je1932.nazvan tadašnjiFrankfurtski univerzitet,danasJohann Wolfgang Goethe Univerzitet.
Život
urediGete je rođen uslobodnom carskom graduFrankfurtuuSvetom Rimskom Carstvu.Njegov otac bio je važna i poštovana ličnost, i lično je nadgledao obrazovanje svog sina u početku. Gete je studirao pravo nauniverzitetu u Lajpcigu1765,zatim1770.nauniverzitetu u Strasbourgu,uz prava pohađa ibotaniku,hemiju,anatomijuitd. UStrasbourguupoznajeJohanna Herdera,koji se već proslavio kritičkim spisima. Pod njegovim uticajem, Gete počinje da se interesuje za poeziju narodnog predanja i za nemačku nacionalnu prošlost. Ubrzo se uklapa u pokretSturm und Drang.Godine1771.radi u Frankfurtu kao advokat gde izdaje i književni časopis „Götz von Berlichingen “. Odlazi1772.godine, jer oseća da remeti mir između svog prijatelja J. Kestnera[α 1]i njegove verenice Šarlote Buf[α 2].Ta epizoda, vest o samoubistvu njegovog pozinanika K. Jeruzalema[α 3],i događaj kada mu je rečeno da izbegava kuću trgovca Brentana sa čijom je ženom voleo da svira, dali su mu građu za prvi roman. RomanJadi mladog Verteraizdaje u septembru1774.godine uLeipzigu,i on mu donosi svetsku slavu. ZavršavaGeca.Iste godine se veri sa Elisabethom Schoenemann[α 4]i odlazi zauvek iz rodnog grada. Na pozivKarla Avgusta[α 5],vojvode odSaks-Weimara,otišao je1775.uWeimargde je obavljao niz političkih poslova. Na posletku je postao vojvodin glavni savetnik. Uskoro dovodiHerdera,zatim iŠilera.Weimar postaje značajno duhovno stecište nemačkog prostora. Upoznaje Šarlotu fon Štajn[α 6]kojoj posvećuje 1700 pisama. Goethe je biomason.Postao je član weimarske lože Amalia23. juna1780[2].
Od1786.do1788.putovao jeItalijomi upravljao vojvodskim pozorištem Weimara. U to vreme je završioEgmonta,pretočio u stihoveIfigenijui započeoTorkvata Tasa.
Učestvovao je u ratu protiv Francuske.20. septembra1792.je naBitci kod Valmyjana carsko-njemačkoj strani. O tome će reći:
Od danas i ovdje počinje nova era u povijesti svijeta.
–J. W. Goethe, 1792
U narednom periodu sklopio prijateljstvo saFriedrichom Schilleromkoje je potrajalo do1805.Oženio seKristijanom Vulpius[α 7]1806.Od1794.posvetio se isključivo pisanju. UErfurtususreće caraNapoleona2. oktobra1808.u Guvernerovoj palači. UWeimarususrećeHegela18. oktobra1827. Umro je uWeimaru1832.
Rad
urediNjegovo najznačajnije delo napisano pre odlaska u Vajmar bila je tragedija „Gec fon Berlihingen “(Götz von Berlichingen),(1773), koja je ujedno bila i prvo delo koje ga je proslavilo. Zatim je usledio roman „Jadi mladog Vertera“koje mu je donelo enormno veliku popularnost.
U periodu dok se družio saFridrihom Šileromdovršio je „Godine učenja Vilhema Majstera “i prelepu pesmu „Herman i Dorotea “(u ovom epu, povodom revolucije, protiv koje je bio, slavi porodicu, svakodnevni rad i mir), kao i „Rimske elegije “. U periodu Od Šilerove do svoje smrti, napisao je „Fausta“,„Izbor po srodnosti “, svoju pseudo-autobiografiju „Iz mog života:činjenice i fikcija “, opisao je putovanje poItaliji,objavio je dosta naučnih radova i seriju rasprava onemačkoj umetnosti.Njegova dela imala su ogroman uticaj na književnost i umetnost čim su se pojavila.
Kao dopuna radu u književnosti, Gete je dao značajan doprinos naučnom radu. Ubiologiji,dao je teoriju uslova za metamorfozu biljaka, po kojoj sve biljke nastaju od listova. Takođe je poznat po svom otkriću središnje vilične kosti kod ljudi.
Gete je smatrao svoju teoriju boja, svojim najznačajnijim doprinosom nauci i uopšte svojim najznačajnijim delom. On je tvrdio da boje nisu samo fenomen na fizičkom nivou već da boje zavise od svetla i načina na koje ono pada na predmete, odnosno da su one stvar individualne percepcije. Bio je izuzetno ponosan na svoj rad i jednom prilikom je rekao: „To što sam ja jedina osoba u ovom veku koja ima pravi uvid u nauku boja, je zato što sam ja ponosan na to i to je ono što mi daje osećaj da sam mnoge nadmašio “.
U razgovorima sa Ekermanom, Gete potvrđuje da nije voleoProsvetiteljstvo,jer je bio više čovek srca nego razuma. Romantičari su mu strani, jer je u osnovi bio realista. Od svih svojih savremenika najviše ceniBajrona,upravo zato što mu se činilo da Bajron više pripada klasici nego romantici. Najviše ceni klasičnu poeziju i umetnost - u romantizmu vidi nešto nezdravo, neorgansko.
Geteov duhovni razvoj se najbolje ogleda u lirici. Od pobožnih pesama ispirisanihKlopštokom,prekoanakreotskih pesamainspirisanihVilandom,do Herderovog uticaja kada izvor pesničkog zanosa postaje priroda, u kojoj Gete vidi oličenje stvaralačke sklobode i elementarne snage („Dobrodošlica i rastanak “).
Gete je postaospinozista:bog je u prirodi, u prirodi postoje dva elementa - sila i materija, a sila je bog; zato treba voleti svu prirodnu silu. Kasnije se ovo filozofsko shvatanje nijansira, i Gete kao pesnički motiv uzima grčke bogove kao personifikaciju prirodnih sila, i buni se protiv njih („Prometej “). Ova poezija je ujedno patetična, puna borbe i zanosa.
U to vreme Getea zaokuplja ideja velikih ljudi:Cezara,Fausta,Prometeja,Muhameda- simbol genija koji vodi čovečanstvo. U ovoj fazi (Šturm und drang) javljaju se slobodni ritmovi, stihovi svaki drugom broju slogova, da bi se skoro mogli pisati u prozi.
U Vajmaru prestaje buntovništvo i javlja se smireni Gete, pesnik harmonije koji u prirodi vidi materinsku silu čovečansva. Priroda više nije jezovita, puna neprijateljskih, demonskih sila, nego je protkana harmonijom i redom, a božanske sile su naklonjene čoveku („Putnikova noćna pesma “, „Pevanje duhova nad vodama “).
Što više Geteova poezija postaje misaona, to se više kreće oko ideje humaniteta („Božansko “). Čežnja za jugom, za Italijom, ogleda se u delu „Minjon “. Posle Italije njegova poezija postaje čulna koliko i misaona. Gete je još od pokreta Šturm und drang pisaobalade,a usavršio se u takmičenju sa Šilerom. Dok Šiler redovno polazi od etičke ideje, Gete je slobodniji u koncepciji. Za Šilera (kantovac) balada je zamisao zadramu,dok se kod Getea (spinozista) pre oseća delovanje prirodnih sila, koje su jače od čoveka i razum ne može da ih objasni i definiše.
Romani
uredi- Patnje mladog Werthera(Die Leiden des jungen Werthers,Leipzig1774);
- Urmeister(Wilhelm Meisters theatralische Sendungili tzv. „Urmeister “, 1776) ili u prijevoduKazališni poziv Vilhelma Majstera.Tekst je pronađen 1910. i objavljen 1911;
- Razgovori njemačkih iseljenika(Unterhaltungen deutscher Ausgewanderten,1795), zbirka novela;
- Godine učenja Vilhelma Majstera(Wilhelm Meisters Lehrjahre,obj.Berlin1795–1796), u prijevodu poznat kaoWilhelm Meisterovo šegrtvovanje;
- Putovanja Vilhelma Majstera(Wilhelm Meisters Wanderjahre,1807; obj.Tübingen1821, dopun. 1829);
- Srodne duše(Die Wahlverwandtschaften,Tübingen1809), u prijevodu poznat kaoIzbor prema sličnostiiliIzborni afiniteti.
Duboka lična ispovest. Jednostavna fabula, a lepota pojedinih scena proizlazi iz njihove vešte kompozicije. Gete ih skladno unosi u tok razvoja Verterove ljubavi, prepliće sa onim što se zbiva u njegovoj duši. Duševna raspoloženja organski izrastaju iz prirode. To nije samo ljubavni roman - pisma (po uzoru naRičardsona) su ujedno i junakove isovesti o doživljavanju života uopšte, o zanosima i teskobama njegovog psihičkog sveta. Život o kojem Verter mašta je u oštroj suprotnosti sa stvarnošću koja ga okružuje. Oseća se ogorčenje zbog nazadnih konvencija društva koje koče slobodan razvitak jedinke i ljudske duše.
Godine učenja Vilhema Majstera
urediVilhelm Majster kao junak je posebna varijacija Vertera, ali ovaj roman je ujedno i ostvarenje jednog estetskog programa. Gete piše veoma koncizno, sa velikim bogatstvom izraza, ali intenzivno neposredno pripovedanje se sve više opterećuje didaktikom: sav zanos za pozorište je samo zabluda.
Putovanja Vilhema Majstera
urediNapisao je četvrt veka posle prvog dela. Podnaslov ovog romana glasiOni koji se odriču.Glavni deo romana posvećen je utopiji vaspitanja koja je ocrtana kaoPedagoška provincija.Iako govori o disciplini i sintezi, roman je krajnje slobodan po kompoziciji: labavo nanizani delovi, novele i pripovetke već objavljivane ili namenjene za druge zbirke, maksime i refleksije, poneka pesma.
Izbor prema sličnosti
urediU ovom romanu zahteva odricanje od svega što je čulno, pa čak i greh počinjen jedino u mislima dovodi do katastrofe. Roman je eksperiment,psiho-hemijski pokušaj.
Drame
urediNapisao je preko sto drama.
- Urfaust(1772–1775; 1887 nedov.)
- Götz von Berlichingen[α 8](Götz von Berlichingen,1773)
- Ifigenija na Tauridi(Iphigenie auf Tauris,1790 -Weimar1807)
- Egmont(Egmont,1775-1788)
- Torkvato Taso(Torquato Tasso,1780-1790)
- Faust. Ein Fragment(1788 nedov.; 1790. obj.)
- Faust I(Faust. Eine Tragödie,Tübingen1808)
- Faust II(Faust. Der Tragödie zweiter Teil,obj.Augsburg1828; dopun. 1829; obj. 1832)
Pesništvo
uredi- Majska pjesma(Mailied,1771; 1775)
- Prometej(Prometheus,1772–1774);
- Ružica sa polja(Heidenröslein,1770; 1827);
- Muhamedova pjesma(Mahomets Gesang,1772–1773);
- Kralj od Thule(Der König in Thule,1774);
- Dobrodošli i doviđenja(Willkommen und Abschied,1775; 1789);
- Noćna pjesma lutalica(Wandrers Nachtlied,1776; 1780);
- Mjesecu(An den Mond,1778);
- Granice čovječanstva(Grenzen der Menschheit,1781);
- Kralj vilenjaka(Erlkönig,1782);
- Mignon(Mignon,oko 1786–1788);
- Venecijanske epigrame(Venezianische Epigramme,1790);
- Rimske elegije(Römische Elegien,1795), objavljeno pod naslovomErotica Romana;
- Rajneke Fuks(Reineke Fuchs,1793–1794);
- Godine učenja čarobnjaštva(Der Zauberlehrling,1797);
- Herman i Doroteja(Hermann und Dorothea,1796–1797);
- O metamorfozi biljaka(Die Metamorphose der Pflanzen,1798–1799);
- Mrtvi plesači(Der Totentanz,1813);
- Zapadno-istočni Divan(West-östlicher Divan,1819; 1827);
- Elegija iz Marienbada(Marienbader Elegie,1827) iliTrilogija strasti(Trilogie der Leidenschaft);
- Nasljeđe(Vermächtnis,1829).
Naučna dela i eseji
uredi- O čeljusti ljudi i životinja(Über den Zwischenkiefer der Menschen und der Tiere,1784)
- O granitu(Über den Granit,1784)
- Doprinosi optici(Beiträge zur Optik1791–1792)
- O epskoj i dramskoj poeziji(Über epische und dramatische Dichtung,1797), zajedno saSchillerom;
- O diletantizmu(Über den Dilettantismus,1799)
- Poezija i Istina(Aus meinem Leben. Dichtung und Wahrheit,napisao 1808–1831)
- Teorija boja(Zur Farbenlehre,1810)
- O umjetnosti i starini(Über Kunst und Altertum,1816–1832)
- Putovanje Italijom(Italienische Reise,putovanje 1786–1788, napisao 1813–1817)
- Pohod na Francusku(Kampagne in Frankreich,napisao 1819–1822)
Porodica Goethe
urediGoethe je imao nekoliko udvaranja i ljubavnih veza, mada je napokon živio s jednom ženom.Christianu Vulpius(1765–1816) izWeimaraje upoznao 12. jula 1788. kada je ona imala 23 godina a on 39. Ona je bila kćer službenika i odvjetnika Johanna Vulpiusa[α 9]iz Weimara i Christine Riehl[α 10]iz Weimara.
Goethe i Christiana su se vjenčali 19. oktobra 1806. u Crkvi sv. Jakova (Jakobskirche) u Weimaru, točno za vrijeme probojaFrancuzau grad. Imali si više djece koja nisu preživjela porođaj ili prvi mjesec života: prvo dijete (oktobar 1791), Caroline (novembar 1793), Carl (novembar 1795), Catharina (decembar 1802).
Jedini preživio sin je bioAugust von Goethe(1789–1830), rođen uWeimarui umro 1830. uRimu.Bio je službenik u pratnjiKarla Augusta(1757–1828), vojvodeSaksonije,WeimaraiEisenacha.August von Goethe je oženioOttiliju von Pogwisch(1796–1872) izGdańska.Imali si troje djece: Walther von Goethe[α 11],Wolfgang M. von Goethe[α 12],Alma von Goethe[α 13].Zadnji Goetheov potomak je Walther von Goethe. Bio jekomornikikompozitor,nije imao djece, niti su njegova braća imala. Njegov brat Wolfgang Maximilian je biopravnikna dvoru vojvodeKarla Alexandra.Najmlađa, Alma, je umrla u 17. godini odtifusa.
Otac od Johana W. Goethea je bioJohann Caspar Goethe(1710–1782) izFrankfurta,sin Friedricha G. Goethea (1657–1730) i Cornelie Walther (1668–1754). Bio jepravnikna Carskom Dvoru uWetzlaru.Očeva porodica je bila izFrankfurtaiDarmstadta,mada vuku daleke korijene iz okoliceErfurtaiHalla.
Goetheova majka je bilaCatharina Elisabeth Textor(1731–1808), kćer uglednog službenika i dvorskog savjetnika Johann Wolfgang Textor (1693–1771). Goetheova baka po majci je bila Anna Margaretha Lindheimer (1711–1783) iz Wetzlara.
Bilješke
uredi- ↑Johann Georg Christian Kestner (DöhrenkodHanovera,28. august1741–Lüneburg,24. maj1800).
- ↑Charlotte Sophie Henriette Buff (Wetzlar,11. januar1753–Hanover,16. januar1828).
- ↑Karl Wilhelm Jerusalem (Wolfenbüttel,21. mart1747–Wetzlar,30. oktobar1772).
- ↑Anna Elisabeth Schönemann (Offenbach,1758–Krautergersheim,1817), »Lili« iz njegovih pesama.
- ↑Carl August von Sachsen-Weimar-Eisenach (Weimar,3. septembar1757– Schloss Graditz kodTorgaua,14. jun1828), potomak po muškoj liniji grofaJohanna Friedricha I.(1503–1554) iz porodiceWettin.
- ↑Charlotte Albertine Ernestine von Schardt (Eisenach,25. decembar1742–Weimar,6. januar1827), udata za uglednog Gottlob E. J. F. Freiherr von Stein (Regensburg,1735–Weimar,1793).
- ↑Johanna Christiana Sophie Vulpius (Weimar,1. juni1765–Weimar,6. juni1816).
- ↑DramaGötz von Berlichingen:prva nemačka drama sa nacionalnim motivom, originalna po formi, puna životne etike i istorijske realnosti. Glavni junak je vojvodaGottfried von Berlichingen(1480–1562).
- ↑Johann Friedrich Vulpius (1725–1786)
- ↑Christine Riehl (1742–1771)
- ↑Walther von Goethe (1818–1885).
- ↑Wolfgang Maximilian von Goethe (1820–1883).
- ↑Alma von Goethe (1827–1844).
Izvori
uredi- ↑Karl Robert Mandelkow,Bodo Morawe: Goethes Briefe. 2. edition. Vol. 1: Briefe der Jahre 1764-1786.Christian Wegner,Hamburg 1968, p. 709
- ↑(de)„Goethe als Freimaurer”.Pristupljeno 01. 07. 2022.
Bibliografija
uredi- Baioni Giuliano,Classicismo e rivoluzione: Goethe e la rivoluzione francese,Napoli, Guida, 1969.
- Baioni Giuliano,Il giovane Goethe,Torino, Einaudi, 1996.
- Brennecke Adolf,Goethe als Freimaurer,Leipzig, 1875.
- Carré Jean-Marie,Vie de Goethe,Gallimard, Paris, 1928
- Deile Gotthold,Goethe als Freimaurer,Berlin, Ernst Siegfried Mittler und Sohn, 1908.
- Gero von Wilpert,Goethe-Lexikon,Stuttgart, Kröner, Stuttgart, 1998.
- Simmel Georg,Goethe,Leipzig, Klinkhardt, 1913.
- Tümmler Hans,Goethe als Staatsmann,Göttingen, Musterschmidt, 1976.
- Unseld Siegfried,Goethe and His Publishers,Chicago, University of Chicago Press, 1996.
Galerija
uredi-
Goetheova kuća uFrankfurtu
-
OtacJohann Caspar
-
MajkaKatharina Textor
-
Goethe oko 1765.
-
Goethe 1779. (G. May,1779)
-
Goethe u Italiji (J. Tischbein,1787)
-
Christiane Vulpius1788–1789. u jednom Goetheovom crtežu
-
Goethe 1826.
-
Goethe 1828.(J. Stieler,1828)
-
Goetheova kuća uWeimaru
-
Druga Goetheova kuća uWeimaru
-
Goetheova soba uWeimaru
-
Weimarer Fürstengruft uWeimarugdje je Goethe pokopan
-
Ottilie von Pogwisch,Goetheova snaha
Spoljašne veze
urediUWikimedijinoj ostavinalazi se članak na temu:Johann Wolfgang von Goethe | |
Na stranicamaWikicitatapostoji zbirka osobnih ili citata o temi:Johan Volfgang Gete |