Prosper Mérimée

Prosper Merime(fr.Prosper Merimee;Pariz,28. septembar1803Kan,23. septembar1870) je biofrancuski književnik.

Prosper Mérimée
Biografske informacije
Rođenje(1803-09-28)28. 9. 1803.
Pariz,Francuska
Smrt23. 9.1870.(dob: 66)
Cannes,Francuska
Opus
Znamenita djela

Život

uredi

Merime potiče iz imućne građanske porodice koja je negovalaknjiževno-filozofske,najviševolterovske,i umetničke tradicije. Otac mu je bioslikar,a i sam je imao slikarskog dara. Od rane mladosti posećivao je književne salone, družio se sa mnogim poznatim piscima i slikarima. Kao veliki erudit, poznavalacistorije,arhitektureiarheologije,postao je1834.inspektor u Upravi istorijskih spomenika. Godine1844.postao je članFrancuske akademije.Interesovao se zaruski jezikiliteraturu,prevodio dela ruskih pisaca, a bio je i prijatelj saTurgenjevim.Pored književnih pisao je inaučne radoveiz oblasti kojima se bavio. Postao jesenator(1854), a kasnije i sekretar Senata (1860).

Problem klasifikovanja

uredi

Merime, romantičar po vremenu u kojem je živeo i po nekim elementima svog stvaralaštva, bio je u isto vreme i klasicista i realista.

Romantičar

uredi

Merime je jednim svojim delom čovek svog vremena i okruženja. On najbolja svoja književna dela stvara u periodu od1825.do1845.godine, što se u potpunosti podudara sa periodom cvetanja pokretaromantizmau Francuskoj.

Romantično je kod Merimea interesovanje za drugenarode,za nepoznate, egzotične zemlje, tamošnjeobičajei, uopšte, zafolklor.Njega zanima sve što je neobično, čudno, ifantastično,uključujući natprirodno i stravično. Kao dobar poznavalac istorije, interesujući se za prošlost on je transponuje u književnost. Zajedno saStendalom,a poput romantičara, Merime u ljudima traži snažna osećanja, grube i žestoke strasti, plahovitost i energiju, buntovnički duh i sa uživanjem se prepušta posmatranju izuzetnih ličnosti. Zanimljivo mu je samo ono što odudara od svakodnevnog, učmalog građanskog života.

Klasicista

uredi

Kada je reč o fakturi dela, o načinu na koji pristupa predmetu umetničke obrade i njegovom tretiranju, Merime je nastavljačklasicističkih tradicijau francuskoj književnosti.

Merimeov klasicistički manir pre svega se ogleda u suzbijanju rasplinjavanja, stalnoj kontroli sopstvenih osećanja i toka misli, brižljivom odabiranju materije i zadržavanju samo onoga što je bitno i neophodno. Njegov izraz je koncizan, nabijensmislom,kompozicija i naracija su jasne ilogične.Kao veliki klasičari i on zadržava osećaj mere i reda i ima takt jednog vaspitanog čoveka koji vlada sobom. Sa klasicizmom ga povezuje i težnja da u umetničkim delima savršenog oblika izrazi večite ljudskestrasti.

Po svim ovim osobinama Merime je naslednik17. vekai velikih pisaca klasicizma, kao što suKornej,MolijeriRasin.

Realista

uredi

Pored duga romantičarskom pokretu i klasičnim piscima 17. veka, Merime je, zajedno sa Stendalom, začetnik novih tendencija u književnosti i prethodnik francuskihrealista.

S retkim smislom za stvarnost i njeno slikanje Merime sve čini da do te stvarnosti dođe. On je radoznali posmatrač. slušalac i čitač. Kao i docnije realisti inaturalistion prikuplja dokumentaciju na osnovu koje će kasnije stvarati književno delo. Pri tome, izdvaja ono bitno i karakteristično i u kratkim crtama ga dočarava, oživljavajući i osvetljjavajući na taj način ličnosti i događaje. Merimeov odnos prema stvarnosti je odnos nezainteresovanog svedoka, vernog slikara, koji ne izmišlja i ne komentariše. Na taj način on se nimisaono,niafektivnone vezuje za stvarnost prikazanu u delu. Merime priča šta je video, a ne i šta je doživeo; on se nalazi pored događaja, a ne u njima.

Odbacivanjem lake i naivne filozofije, kao i pisanja dela sa tezom, pojave popularne u to vreme, Merime takođe pokazuje realističke i antiromantičarske težnje.

Kaopsiholog,ne upušta se u nesigurna istraživanja nejasnih i dalekih predela ljudske duše. Na taj način strogo čuva neprikosnovenost slike realnosti od mašte i psiholoških pretpostavki i špekulacija.

Merime je čestoskeptičaniironičan,što prelazi i upesimizam.Sve to mu pomaže da ne padne u zanos imaštanje,ali je ponekad i znak superiornog piščevog distanciranja od sopstvenog dela.

Književni rad

uredi

Pozorište Klare Gazul

uredi

Merime je svoj dug romantizmu platio u svom prvom značajnijem književnom ostvarenju. Zadovoljavajući svoju sklonost ka mistifikovanju, on 1825. objavljuje zbirku komadaPozorište Klare Gazul(fr.Le Theatre de Clara Gazul). Kasnije će objaviti i drugo i treće dopunjeno izdanje. Publici svoje delo predstavlja kao francuski prevod ostvarenja tobožnje španske glumice. Za stvaranje njenog imena Merime se poslužio francuskom verzijomsrpske rečigusla(fr.La Guzla).

Mešajućitragičnoikomičnoi zanemarujući klasičarsko pravilo o tri jedinstva (mesta, vremena i radnje), Merime dve godine preViktora Igoailustruje ideje koje će najveći francuski romantičar izneti u čuvenom predgovoruKromvelu.

U prvom izdanju izdvaja se istorijska „komedija u tri dana “Španci u Danskoj.Drugo izdanje (1830) Merime uvećava sa dva komada. Najzanimljivija je duhovitaantiklerikalnakomedijaKaruce svetog miropomazanja(fr.Le Carosse du Saint-Sacrement), čija se radnja dešava u glavnom graduPerua,Limi.Trećem izdanju (1842) Merime je dodao, pored još jednog, istorijski komadŽakerija(fr.La Jacquerie).

Jedino je za komadŽakerijapredmet uzet izfrancuske srednjovekovne istorije.Svi ostali komadi se dešavaju uŠpanijiili uLatinskoj Americi,što zbirci daje veću ili manju egzotičnu nijansu. To ovo delo (pored strasti, dramatičnih situacija koje iz njih proističu i istorijskih evokacija) pripaja romantičarskom pozorišnom fondu.

Gusle

uredi

I dalje stvarajući u duhu romantičarskog pokreta, Merime1827.objavljuje svoju čuvenu mistifikacijuGusle, ili izbor ilirskih pesama skupljenih u Dalmaciji, Bosni, Hrvatskoj i Hercegovini(fr.La Guzla ou choix de poesies illyriques, recueillies dans la Dalmatie, la Bosnie, la Croatie et l'Herzegovine).

Da bi ostavio utisak autentičnosti i naučne egzaktnosti, Merime je delo snabdeo predgovorom i velikim brojem komentara. Zbirka sadrži 35 pesama, od kojih samo 2 nisu tvorevina samog pisca. To su pesme:Hasanaginica,čiji je prevod radio premaFortisovom,iMiloš Kobilić,Andrije Kačića-Miošića,koju je Merimeu dao Antun Sorkočević, i sam verujući da je reč onarodnoj pesmi.

Prilikom stvaranja ostale 33 pesme Merime se služio mnogobrojnim izvorima, kao što suantički,stari kineski,Dante,Don Kalme,Fortis,Šarl Nodje.On je ovom zbirkom još jednom potvrdio svoje interesovanje za daleke, malo poznate i slabo razvijene narode i njihove umotvorine, kao i romantičarsku sklonost ka fantastičnom i stravičnom (pojavavampirizmazauzima značajno mesto uGuslama).

Delo je izazvalo oduševljenje kod savremenika i jako verovanje u njegovu autentičnost. Zanimljivo je da je čak i poznati ruski književnikPuškinpodlegao ovom opštem mišljenju.

Kada je postalo jasno da su u pitanju mistifikacije i obrade, a ne izvorne narodne pesme, javilo se i pitanje Merimeove namere koju je imao izdajući ovo delo. Stavljajući na stranu druge njegove namere, jasno je da nije hteo da se naruga narodnom stvaralaštvu. Sam se više puta pohvalno izrazio o njemu, uključujući tu isrpske narodne umotvorine,što je bilo opšte uverenje romantičarski nastrojenih stvaraoca.

Hronika o vladavini Karla IX

uredi

Zadovoljavajući svoju težnju ka transponovanju istorijskog materijala u literaturu,1829.godine Prosper Merime izdajeHroniku o vladavini Karla IX(fr.Chronique du regne de Charles IX). To je delo o ljubavi i ubistvu u kome se priča povest o dva brata,kalvinisteikatolika.Brat kalvinist, u ljubavnom zanosu postaje spreman da promeniveru,ali posle krvaveVartolomejske noćipostaje ubica sopstvenog brata.

Novele

uredi

Pored mistifikacija, drama i istorijskih romana, Merime je pisao inovele.Počeo je da ih objavljuje1829.učasopisuPariska revija.U njima je do punog izražaja došao njegov smisao za jednostavnost, za brzo i sigurno vođenje radnje do kulminacije, za konciznost i lapidarnost u izrazu. Zato, pre svega, u istoriji francuske književnosti Prosper Merime zauzima istaknuto mesto kao jedan od njenih najboljih novelista.

Rana faza

uredi
  • Zauzeće šanca(fr.L'Enlevement de la Redoute). Objavljena je 1829. i priča o jednoj epizodi izfrancusko-pruskog rata.Ona svedoči o Merimeovoj novelističkoj virtuoznosti, njegovoj moći da kroz događaje, bez komentara, pogotovu bez ikakvog osećajnog angažovanja, impresivno dočara sliku heroizmaratnikai tragičnih zbivanja. Već u ovoj noveli Merime napušta romantičarski milje, ostajući dosledan klasicističkom odnosu prema formi i nagoveštavajući realizam.
  • Mateo Falkone(fr.Mateo Falcone). Objavljena je takođe 1829. i spada među njegova najbolja ostvarenja u ovomrodu.U ovoj povesti o izdaji i časti, u kojoj otac ubija sopstvenog sina da bi sprao ljagu sa porodičnog imena, Merime je dostigao vrhunac dramskog intenziteta. Taj intezitet je zasnovan najvećim delom nakontrastuizmeđu uzbudljivosti i tragičnosti događaja i konciznosti i umerenosti izlaganja.
  • Etrurska vaza(fr.Le Vase etrusque). I ovde je reč o ljubavi i krvi, ali ne plahovitoj i neobuzdanoj nego prefinjenoj i diskretnoj. Glavna ličnost ove priče je Sen-Kler, u čiji jeportretpisac ugradio i neke autobiografske crte.

Središnja faza

uredi
  • Duše iz čistilišta(fr.Les Ames du Purgatoire). Novela je objavljena1834.i sa njom Merime započinje da proširuje okvir svojih priča. To je u stvari njegova verzijaDon Žuana,u kojoj ga mnogo više zanimaju slikovito i dramatično nego problemgrehai iskupljenja, a primetni su i elementi fantastike i strave.
  • Ilska Venera(fr.La Venus d'Ille). Objavljena je1837.U njoj fantastično i stravično prerastaju u natprirodno. Realistički dekor jednog mesta uPirinejima,sa opisima svadbene svečanosti, postaje poprište pravogčuda:sin mesnog arheologa-amatera postaje na dan venčanja žrtva ljubomornebronzaneVenerekoju je njegov otac otkopao.

Zrela faza (Kolomba i Karmen)

uredi

Dve najbolje i najpoznatije Merimeove novele suKolomba(1840) iKarmen(1845). Pored zajedničke velike umetničke vrednosti, ove dve novele imaju dosta dodirnih crta. Obe su obimom duže, kao kraćiromani.Tema i jedne i druge su ljubav, čast i krv, a glavne ličnosti su žene. Kao neposredan podsticaj za njihov nastanak Merimeu su poslužila njegova putovanja poMediteranu(Korzika,Španija i dr.) i pažljivo posmatranje predela u kojima podjednako učestvuju umetnik i naučnik.

Po tematici i likovimaKolombaiKarmensu romantičarske novele, ali po obradi obe su realističke. Čak i kada govori o mladoj Kolombi, koja podseća na antičkuElektruu osvetničkom zanosu ili kada nam dočarava lik nestalne i zavodljive Karmen i tragičnu ljubav Don Hozea, Merime je neutralni posmatrač, uvek na distanci.

Pored realističkih tendencija, u delu se prepoznaju i klasicistički postupci, kao što su šablonsko uvođenje u radnju, upoznavanje sa protagonistima radnje i pripremanje kulminacije.

Pozna faza

uredi
  • U jednoj od poslednjih napisanih novela Merime se opet vraća romantičarskoj sklonosti ka neobičnom i stravičnom. To je novelaLokis(1869). U njoj se priča olitvanskomgrofu,čoveku-medvedu,koji na dan venčanja, vođen neodoljivim nagonom, nanosi smrtni ujed svojoj ženi. Sve to pomalo podseća na ilirskog vampira iz tada već davno napisanihGusala.

Povezano

uredi

Literatura

uredi
  • Francuska književnost, knjiga druga, u okviru Edicije strane književnosti, Izdavačko preduzeće „Nolit “, Beograd, 1976.

Spoljašnje veze

uredi