Пређи на садржај

Барбизонска школа

Извор: Wikipedija
Тхéодоре Роуссеау,Храстов гај,1855., уље на платну, 64 x 100 цм,Лоувре,Париз
Јеан-Франçоис Миллет,Пабирчење,1857., уље на платну,д'Орсаy,Париз

Барбизонска школаје била умјетничка колонија која се средином19. стољећасмјестила у француском селуБарбизонуу шуми код краљевског дворцаФонтаинеблеау,недалеко одПариза.

Између 1830. и 1850. године, село Барбизон на рубу шуме Фонтаинеблеау, постало је састајалиште скупине умјетника као што су:Дíаз де ла Пеñа(1807. - 1876.),Цонстант Троyон(1810. - 1865.),Јулес Дупрé(1811. - 1889.),Тхéодоре Роуссеау(1812. - 1867.) иЦхарлес-Франçоис Даубигнy(1817.-78.). Они се нису ограничили на непосредну околицу, већ су лутали француским покрајинама, одАувергнеадо Јуре, одВендеéадоНормандије.Нетипични припадници Барбизонске школе су били нпр.Јеан-Франçоис МиллетиЈеан-Баптисте-Цамилле Цорот.

Сликари Барбизонске школе стремили су напуштању класицизма (академизам) који је тада био претежит у сликарству и настојали приказати природу реалистички по узору наЈохна Цонстаблеаи енглескопејзажносликарство. Због тога су радили студије у природи (сликање на отвореном илиплеин-аир) при чему је велику улогу имао интимни пејзаж. Тако су се барбизонски умјетници вратили једноставнијем облику пејзажа преузетом с цртежа и студија у уљу направљенима изравно у природи, што им је између осталог било омогућено појавом боја утубама,а своја дјела су довршавали уатељеима.Особито су их занимале промјене у природи из дана у дан те из једнога у друго годишње доба, па су их биљежили слободним и истанчаним потезима киста.

Школа је успоставила везу измеђуромантизмаиреализма,прокрчивши путимпресионистима.Сваки од представника барбизонске школе имао је своју интерпретацију пејзажа. Тако се у раним Роуссеауовим сликама препознају елементи романтизма у осјећају тајанственога, недокучивога и мистичне контемплације. За њега је природа била уточиште и мјесто самотне носталгије у које је урањао како би пронашао самога себе. Она је била надомјестак за фрустрације настале неиспуњеним социјалним и политичким надама тијеком српањске револуције 1830. и револуције у вељачи 1848. (када је заувијек напустиоПариз), као и чињеницом да јеПрољетни салон1835. и 1837. одбио његове радове, те разочарењем насталим растом индустријског друштва. Насупрот импресионистима, којима су претходили, умјетници ове колоније одбијају модерни индустријски развој. Док је Роуссеау волио супротстављати водоравне елементе на тлу окомицама стабала, стварајући нешто чвршћу и стабилнију композицију, Даубигнy је показао осјећај за природне покрете и промјене свјетла. Даубигнy је насликао безбројне крајолике дуж ријеке Оисе из свог сликарског чамца, а тијеком1860-ихњегове су слике постале слободније и прихватиле су живост његових скица. То је било исто вријеме када су се одважне иновације Барбизонске школе почеле гушити у властитим правилима.

Вањске повезнице

[уреди|уреди извор]