Дромедар

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Дромедарска дева
Статус заштите
Статус заштите:Одомаћени
Научна класификација
Царство: Анималиа
Кољено: Цхордата
Разред: Маммалиа
Ред: Артиодацтyла
Породица: Цамелидае
Род: Цамелус
Врста: C. дромедариус
Двојни назив
Цамелус дромедариус
Линнаеус,1758.
Синоними
Синонимија врсте
  • *Цамелус аегyптиацусКоленати,1847
  • *Цамелус африцанусГлогер,1841
  • *Цамелус арабицусДесмоулинс,1823
  • *Цамелус дромасПаллас,1811
  • *Цамелус дромосКерр, 1792
  • *Цамелус ферусФалк,1786
  • *Цамелус лукиусКоленати, 1847
  • *Цамелус полyтрицхусКоленати, 1847
  • *Цамелус турцоманицхусЈ. Фисцхер,1829
  • *Цамелус вулгарисКоленати, 1847

Дромедарска дева,познатија под називомдромедар(Цамелус дромедариус) је великипарнопрсташчији примјерци живе у сјевернојАфриции западнојАзији,односно најпознатији чланпородице дева.Дромедарска дева има једну грбу на својим леђима, те је зовуједногрба дева,за разлику одбактријскеили двогрбе деве. Дромедар се некад назива иарабијска дева.Неки, пак, тврде да се ријеч "дромедар" мора искључиво користити за тркаће деве. Према wеб-странициОакландског ЗОО.а-а,

Назив "дромедар" се треба користити заарабијскетркаће деве попут оних који се користе у различитим калмиларским војним јединицама.

Испочетка је удомаћен само у западнојАзији,дромедар је први пут припитомљен у централној или јужнојАрабијиприје неколико тисућа година. Стручњаци су подијељени око датума: неки сматрају да се то догодило око 4000 година пне., други да се то догодило тек 1400. пне. Данас има скоро 13 милиона припотомљених дромедара, углавном у подручју одИндиједо сјеверне Африке. Ниједна не живи у дивљини у оригиналној постојбини, док уАустралијипостојиподивљалапопулација од око 300,000.[1]Око другог миленијума пне., дромедар се појавио уЕгиптуиСјеверној Африци.

А цараван оф дромедариес инАлгериа

Иако је постојало још неколико врстацамелидае,једина која је до данас преживјела јебактријска дева.Она је припитомљена нешто прије 2500. пне. у Азији, односно нешто прије таквих процјена за дромедаре. Бактријска камила је крупнија, јача животиња, која може преживјети у подручју одИранадоТибета[2].Дромедар је виши и бржи: с јахачем може сатима одржавати брзину од 13–14 км/х. У успоредби с њим, зајахана бактријска дева се креће око 4 км/х[3].

Око 2. миленијума пне. деве су дошле у областСахаре,али су потом нестале око године 900. пне.ПерзијскаинвазијаЕгиптаподКамбизомје довелаприпитомљенедеве у област. Припитомљене деве су потом кориштене широм Сјеверне Африке, аРимљанису одржавали корупус камилара-ратника који су патролирали рубом пустиње. Перзијске деве, међутим, нису биле посебно прилагођене за трговину и путовање прекоСахаре;ријетка путовања преко пустиње су се чинила уз помоћ кочија које су вукли [коњ]и.

Јаче и издржљивијебактријске девесу први пут почеле долазити у Африку у 4. вијеку. Међутим, све доисламског освајања Сјеверне Африкете деве нису биле уобичајене. Док се освајање извело углавном уз помоћ коња, нове везе сБлиским Истокомсу омогућиле да се деве увозеен массе.Те деве су биле добро прилагођене за пустињска путовања и могле су носити велике терете. Тако су по први пут омогућиле опсежнијетрговачке руте преко Сахаре.

Дромедари-мужјаци имају меконепце,које прошире у велики ружичасту врећу званудоуланаарапском,који виси са странбе њихових уста како би привукао женке за вријеме сезоње парења. Дромедари су такођер познати по својим дебелимобрвамаи малим длакавим ушима.

Скотност код дромедара траје око 12 мјесеца. Обично се рађа једно младунче, те доји до 18 мјесеци. Женке су сексуално зреле након 3 до 4 године, мужјаци након 5 до 6 година. Животни вијек у заточеништву је обично око 25 година, док неке животиње наврше и 50.

Одрасли примјерци нараси до дужине од 3 метра и висине од 1,8 - 2,1 м. Маса се обично креће око 400 – 600 кг.

Сувремени припитомљени дромедари се користе за месо и млијеко, односно за пријевоз робе и путнике. За разлику од коња, они клекну како би омогућили утовар. На многим пустињским локацијама крај туристичких одредишта уЕгиптусе може видјети полиција на девама.

Вањске везе

[уреди|уреди извор]
  1. „Оакланд Зоо: Анималс А-З Арабиан Цамел”.Архивирано изоригиналана датум 2007-04-16.Приступљено Марцх 1.
  2. „Фармноте 122/2000: Ферал цамел [Wестерн Аустралиа”]. Архивирано изоригиналана датум 2005-03-19.Приступљено Децембер 5.
  3. „Цреатуре Феатурес - Пет Фацтс: Цамелс”.Приступљено Децембер 5.
  4. „Цамел”.Приступљено Децембер 5.