Aktivizam

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu

Aktivizamu najširem smislu označava nečiji stav prema kome je bilo čijipogled na svijet,odnosnoideologijailiteorijabezvrijedna ukoliko je osoba ne nastoji primijeniti u praksi, odnosno kroz akciju provesti ili pokušati provesti političke, ekonomske, kulturne ili ekološke promjene koje se s takvim idejama u skladu.

U užem smislu se pod tim podrazumijevaju sve djelatnosti u skladu s aktivističkim stavom, a osobe koje ih promiču se nazivajuaktivisti.Aktivizam se često vezuje uz djelatnosti ili teme koje izazivajukontroverzei dijametralno oprečne stavove u nekom društvu. Tradicionalno se povezuje uzdruštvene pokretei ideologijeljevice,iako postoje i aktivisti desničarske orijentacije.

Aktivizam se također tradicionalno povezuje s konceptomneslaganja(disidencija) u nekom društvu, odnosno aktivnošćuprotesta,ali može poprimiti razne oblike - od najjednostavnijih kao što supropagandakod stanovništva ilobiranjekod vlasti, preko javnih skupova, političkihkampanja,demonstracija te raznih protestnih akcija kao što subojkoti,štrajkovi,štrajk glađu,a koje u ekstremnim slučajevima mogu eskalirati usabotažeioružanu borbu.

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]