Prijeđi na sadržaj

Aleksandar II od Rusije

Izvor: Wikipedija

Aleksandar II. Nikolajević(17. travanj1818.Moskva-13. ožujak1881.Petrograd) je bio carRusijei veliki vojvodaFinskeod1855godine.

Mladost

[uredi|uredi kod]

Aleksandarje bio najstariji sin caraNikola I.Tijekom mladosti on dobiva tipičnu prinčevsku obuku svoga revolucionarnog doba. Dok ga je pjesnik i učiteljVasilij Žukovskiupoznavao s liberalnim kretanjima tadašnjeEuropeotac mu je vodio strogu konzervativnu, apsolutističku poliku. Još tijekom mladosti postaje svima očita kako je Nikola izgubio bitku za sinovljevu dušu kada on najodlučnije odbija da ima ikakvih poslova s vojskom. Ta činjenica je starog cara definitivno izluđivala, ali jednostavno ništa nije mogao učiniti zbog dobro znanih nemira iz njegovog neustavnog preuzimanja vlasti.

Krimski rat

[uredi|uredi kod]

Nakon očeve smrti2. ožujka1855.miroljubiviAleksandarje postao car države uhvaćene uKrimski ratprotiv svih preostalih europskih sila s izuzetkomPrusije.Tijekom samog početka vladavine dolazi do pada lukeSevastopoljau ruke saveznika. Kasniji ograničeni vojni uspjesi u odbijanju pomorskih desanata neprijatelja na luke uAzovskom moruiBijelom morus glavnim točkama sukoba kod mjestaTaganrog,ArhangelskiHelsinkinisu mogli nikako donesti pobjedu. Caru je ubrzo postalo jasno kako se osnovni ruski vojni problem tada nalazio u državnoj zaostalosti. Suočen s pomorskom blokadom bez mogućnosti ozbiljnijeg uvoza vojne opreme i vrlo lošom transportnom mrežom od samo 1000 kilometara prugeAleksandarje zaključio da mora zatražiti mir. U ponižavajućem mirovnom sporazumu iz1. travnja1856.ruska ratna mornarica se više nije smjela nalaziti u Crnom moru s otežavajućim zahtjevom u zabrani gradnje tamošnjih obalnih utvrđenja.

Reforme

[uredi|uredi kod]
Aleksandar II.,s ženom Marijom i sinomAleksandrom III.

Uvidjevši na taj teži način svu zaostalost države car je donio neopozivu odluku o pokretanju velikih državnih reformi. Kao osnova zaostalosti društva u prvi tren je bila uzeto tadašnje još uvijek feudalno uređenje. Da bi se tome stalo na kraj poslije petogodišnjih priprema1861.godine je napokon donesen zakon o ukidanju kmetstva. Druga reforma koja se obrzo po toj promjeni pokazala kao nužna je bila ona pravna pošto tada cijela država svoje upravljanje provodi s zakonima starim između jedne i dvije stotine godina. Kao osnovu za ovu promjenu iz1864.godine se uzeo tadašnji pravni kodeksFrancuske.

Osnovni problem s Aleksandrovim zamišljenim reformama za povećanje tamošnje proizvodnje je bio očiti nedostatak financijskih sredstava. S jedne strane posljedice od Krimskog rata još nisu uspjele zacijeliti, a s druge strane najvažniji izvozni proizvod toga doba je bila pšenica. Kako država nije imala razvijenu transportnu mrežu ona se prodavala svijetu u nedovoljnim količinama za financiranje gradnje pruga i tvornica. Carevo rješenje na taj problem je bila prodaja RuskeAljaskeSAD-u za nešto više od 7 miliona dolara ( to bi2006.godine bilo 91 milion ). Taj posao kao i većina drugih vanjskopolitičkih ovog cara je bila ubrzano dokazan pogreška. Taj novac kao i mnogi drugi se ubrzo uložio u željeznicu čije pruge će ovaj car tijekom svoje vladavine uvećati s 1000 na 22 000 kilometara.

Društvo

[uredi|uredi kod]

U prvim godinama vladavineAleksandarje podijelio veliki broj amnestija prije zatvaranim protivnicima carskog režima. Ovo slobodno, ali i dalje autokratsko doba će veoma brzo završiti tijekom šesdesetih godina XIX stoljeća. Prvi udar tom njegovom liberalnom pogledu na svijet darujePoljskapobuna iz1863.godine. Iako zahvaljujući efikasnoj tajnoj službi pobunjenici nisu uspjeli osvojiti niti jedan grad nesposobnoj ruskoj vojsci će trebati godinu i pol da ga uguši. Zajedno s tim događajem u samojRusijidolazi do pojavi mlade školovane klase koja se protivi carevom apsolutizmu i pokušava ga ubiti. Te želje za političkom promjenomAleksandarnikada nije uspio shvatiti kao niti samu srž problema da je on sam s pokretanjem školovanja stvorio sebi neprijatelje koji sada opismenjeni sanjaju o slobodi. Njegovo javno izraženo razmišljanje početkom vladavine je bilo autokratizam s više slobode stanovnicima i modernizacijom zemlje. Svima neruskim narodima je istodobno rečeno da zaborave sve ideje o nezavisnosti i zabranjuje njihov jezik. Onaj pozivitni dio njegove izjave o povećanju slobode stanovništva nakon prvog atentata iz1866.godine je ubrzo izgubio svoje značenje.

Drugi rat

[uredi|uredi kod]

Događaji naBalkanugdje su se slavenske državice zaratile sOsmanskim carstvomi počele potpuno očekivano gubiti svoj rat navodiAleksandrada kao njihov zaštitnik objavi ratIstanbulu24. travnja1877.godine. U ratu tijekom kojega ćeRusijabiti spašena od katastrofalnog poraza tek uz pomoć svoga saveznikaRumunjskeona ipak ostvaruje nekakvu pobjedu poštoTurskazatražuje mir koji je potpisan31. siječnja[[1878 godine. Tijekom mirovnog sporazuma iz ovog posljednjegRusko-Turskog rataRusija izlazi praznih ruku. Na mirovnim konferencijama uSan StefanuiBerlinuSrbijaće dobiti status kraljevstva,Crna Goranezavisnost,Bugarskaautonomiju,Velika Britanijakoja nije metak ispalilaCipar,aAustro-Ugarskasa sličnim vojnim angažmanom nakon političkih peripetijaBosnu.Jedina država koja dobiva jedno potpuno ništa ( s izuzetkom velikih žrtava ) jeRusija.Objava ovog mirovnog sporazuma je u svim ruskim gradovima dočekana s velikim ogorčenjem i ubrzo dovodi do velikog broja atentata na cara kojega se ispravno smatra glavnim i odgovornim krivcem za žrtve.

Atentati

[uredi|uredi kod]

Pokušaji atentata naAleksandrau stvarnosti nisu bili nikakva novost. Prvi u javnosti znani je izveden još od fakultetski obrazovanogDimitrija Karakozova4. travnja1866.godine koji je pokušao ubiti cara iz pištolja dok se je on šetao uPetrogradu.Slučajni prolaznik je tada spriječio to ubojstvo. Poslije ovoga pokušaja niti jedan neće biti izveden sve do neugodnog mira iz1878.godine kada su mnogi revolucionari osjetili svoju priliku. Također iz pištolja, također fakultetski obrazovaniAleksandar Solovievje20. travnja1879.godine pokušao ubiti cara dok se on bio ponovno šetao uPetrogradu.U ovom komičnom pokušaju ubojstva car star šesdeset godina našavši se pred pištoljem je počeo trčati koliko ga noge nose. S druge strane atentator koji vjerojatno nikada prije nije koristio pištolj je pucao više puta uvijek promašivši. U sljedećem pokušaju te iste godine revolucionari iz pokretaNarodna voljasu odlučili dignuti u zrak vlakAleksandra.Kako je taj pokušaj bio promašio svoj cilj u prosincu1880.godine, oni pokušavaju također neuspješno u ožujku1881.dignuti u zrak prostoriju gdje car večera. Iako je bomba eksplodirala pokušaj je bio potpuni promašaj. Ono što nisu uspjeli domaći revolucionari na kraju će uspjeti borcima za sloboduPoljske. 13. ožujka1881.godine dok je prolazio ulicamaPetrogradana kod oklopne kočije cara je bačena bomba koja ozlijeđuje veliki broj prisutnih civila. Iako bi svaki "normalni" državni dužnosnik pobjegao u sigurnost svoje palače humanistAleksandarje zaustavio kočiju i izašao van da pomogne ranjenima. Tada jeIgnatije Hryniewieckibacio bombu na cara od koje on nekoliko sati kasnije umire.

Ostavština

[uredi|uredi kod]

Carevo ubojstvo je ostavilo dvije katastrofalne posljedice po rusko društvo koje će neupitno dovesti do revolucija iz1917.godine. Prva je ukidanjeAleksandrovogproglasa iz13. ožujka1881.godine kojim on zbog općeg narodnog nezadovoljstva tijekom posljednjih godina vladavine postavlja ograničenja na carev apsolutizam. Druga još tragičnija je negativna slika koju su u svojim glavama stvorili posljednji carevi dinastijeRomanov.Njihovo osnovno razmišljanje u sljedećih 36 godina postaje naš otac-djed je davao sve narodu vraćeno mu je ubojstvom. Sve reforme s ciljem daljnje modernizacije i liberalizacije države se ukidaju s povratom državne ideje pravoslavlja, nacionalizma i neupitnog apsolutizma. Njegov sin i nasljednikAleksandar III.će postati poznat po svojim "anti-reformama".

Današnji pogled na ovoga cara je s druge strane puno pozitivniji. Iako je bio jedini car koji ratom nije proširio svoju zemlju uEuropi( proširio jeRusijusamo u centralnojAziji) tijekom posljednjih 150 godina i prodao jeAljasku( u Rusiji postoji vjerovanje da ju je samo iznajmio na 99 godina, aliSADju je odbio vratiti ) to me se sve oprašta i slavi se kao veliki reformator kojemu se i danas još uvijek grade spomenici. UBugarskojga se također slavi samo je on tamo osloboditelj tako da njegov veliki kip ponosno stoji uSofiji.

Prethodnik: Car Rusije Nasljednik:
Nikola I. Aleksandar III.