Arabija

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Ovo je glavno značenje pojmaArabija.Za druga značenja, v.Arabija (razvrstavanje).
Arapski poluotok

Arapski poluotok(arapskiشبه الجزيرة العربية),poluotokujugozapadnoj AzijiizmeđuCrvenogiArapskog moratePerzijskog,OmanskogiAdenskog zaljeva.Obuhvaća oko 3,000,000 km², a većinom se sastoji odpustinje.Arapski poluotok je važan dio veće regijeBliskog istoka,te ima kritično važnugeopolitičkuulogu zbog svojih ogromnih rezervinafteiprirodnog plina.

Obale poluotoka omeđene su Crvenim morem iAkapskim zaljevomna (jugo)zapadu, Arapskim morem (dioIndijskog oceana) na jugoistoku, te Omanskim zaljevom,Hormuzomi Perzijskim zaljevom na sjeveroistoku. Sjeverna granica poluotoka određena je kolizijskom zonomZagrosa,planinske uzvisine na kojoj se zbivakontinentski srazizmeđu arapske ploče i Azije. Arapski poluotok se geografski spaja saSirijskom pustinjombez jasne linije razgraničenja.

Geološki je ova regija zapravoArapski potkontinentjer leži na istoimenojtektonskojpločikoja se sve više udaljava od sjeveroistočneAfrike(formirajućiCrveno more), te podvlači podeuroazijsku ploču(formirajući planineZagrosa). Sastav se stijena sustavno razlikuje kroz Arabiju. Najstarije stijene izložene naArapsko-nubijskom štitublizu Crvenog mora prekrivene su ranijim sedimentima koji postaju mlađi prema Perzijskom zaljevu. Možda najbolje očuvaniofiolitna Zemlji, ofiolit Semail, leži izložen u planinama UAE-a i sjevernog Omana.

Arapski poluotok je pretežno valovit ravnjak (prosječna visina 500–1000 m) s velikimpustinjskimpodručjima (Nefud,Rub'al Khali) i osamljenimgranitnimmasivima. Na rubnim dijelovima prelazi uplaninskekrajeve (najviši ispon 3760 m). Uz Perzijski zaljev izdvaja se prostrana do 150 km široka obalna ravnica. Poluotok je građen od kristaliničnihškriljevacai granita koji su uglavnom prekrivenimezozojskimitercijarnimnaslagama (vapnenacaipješčenjaka). Obale su pretežno ravne i pješčane.

U regiji prevladava pustinjskaklimasa znatnim dnevnim i godišnjim kolebanjima temperature i vrlo malom količinom oborina (do 100 mm godišnje). Stalnih površinskih tokova ijezeranema, a suhe doline povremenih vodenih tokova (vadi) duge su često do nekoliko stotina km. Ispod površine velikog dijela poluotoka postoje obilni drevniakviferi(vodonosnici), a na mjestima gdje voda izbija na površinu formiraju seoaze(npr. oazeAl-HasaiQatif) koje omogućuju razvoj poljoprivrede.

Biljni pokrov veoma je oskudan (kserofitno grmlje, rijetka trava), a životinjski svijet uglavnom čine vrste koje su se prilagodilearidnojklimi pustinje.Monsunskelišćarske šume razvijene su samo na vlažnijim (500–750 mm) padinama planinskog područja južnog i jugoistočnog dijela poluotoka. U oazama dobro uspijevapalma.

Smatra se da je poluotok bio izvorna domovinaprotosemitskimnarodima, pretcima svihsemitskihnaroda u regiji –Akađana,Arapa,Asiraca,Hebreja,itd. Arapski je poluotok bio kolijevkaarapskog jezika(koji se proširio izvan poluotoka zajedno sislamskom religijomtijekom ekspanzijeislamazapočete u 7. stoljeću u.e.), a još uvijek održava sićušno stanovništvo govornikajužnosemitskihjezika poputmehrijai shehrija, ostataka jezične obitelji koja je imala veću važnost u ranijim povijesnim razdobljima kada je cvjetalo kraljevstvoShebau južnom dijelu poluotoka (današnjiJemeniOman).

Poluotok jepolitičkipodijeljen od ostatka Azije sjevernim granicama Kuvajta i Saudijske Arabije. Na teritoriju Arabije nalaze se:

Sve navedene zemlje, osim Jemena, nazivaju searapskim zaljevskim državama.One su jedne od najbogatijih zemalja u svijetu s obzirom na njihovo malobrojno stanovništvo zbog bogatih ležištanafteizemnog plinakoje se nalaze u primorju Perzijskog zaljeva.

Saudijska Arabijapokriva veći dio poluotoka. Većina stanovništva poluotoka živi uSaudijskoj ArabijiiJemenu.Poluotok sadrži najveće rezervenaftena svijetu. U Saudijskoj se Arabiji nalazeislamskisveti gradoviMekaiMedina.UAEiSaudijska Arabijaekonomski su najbogatije države u regiji.Katar,mali poluotok u Perzijskom zaljevu, dom je slavnojarapskojtelevizijskoj postajiAl Jazeeri.Kuvajtje mala zemlja na sjeveroistoku poluotoka koja graniči sIrakom.Tijekom Prvogzaljevskog rataSaddam Husseinje napao Kuvajt kojeg je zatim proglasio iračkom provincijom. Kuvajt je strateško važna zemlja koja je formirala jedan od glavnih stožernih terena koalicijskih snaga za organizacijuinvazije Iraka2003.

Arapski poluotok geografski čine:

  1. središnja visoravna s plodnim dolinama i pašnjacima korištenima za ispašuovacai druge stoke.
  2. prostor pustinja – na sjeveru se nalazi stjenovita pustinjaNefud,na juguRub' Al-Khaliili Velika arapska pustinja, a između njih Dahna. U pustinji Rub' Al-Khali pijesak se prostire gotovo 200 m ispod površine.
  3. prostor suhe i močvarne obale s koraljnim grebenima nacrvenomorskojstrani.
  4. pojas planina, koje su prvenstveno usporedne sCrvenim moremu zapadnom (npr. provincijaAsir) i jugoistočnom dijelu (Oman). Najviša točka Jabal Al-Nabi Sho'aib u Jemenu visoka je 3666 m.

Povezano

[uredi|uredi kod]