Bazalt

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Bazalt
Bazaltni stupovi uStazi divovau sjevernoj Irskoj
Velike mase moraju se polako ohladiti da bi formirali strukturu poligona
Jastučasti bazalt na dnu južnog Pacifika
Bazaltni stupovi u Turskoj

Bazaltje vrlo česta siva do crna bazična ekstruzivnamagmatska stijena.Obično je finozrnata zbog brzog hlađenjalave,koja izbija na Zemljinu površinu. Najčešće ima porfirnu strukturu, što znači da sadrži većekristaleu finoj matrici, te vezikularnu, fluidalnu ili mandulastu teksturu. Bazalt koji nije bio izvrgnut trošenju, crne je ili sive boje.

Bazaltnemagmenastaju dekompresijskim taljenjemZemljinog plašta.Primarne stijene iz kojih su derivirane ove taljevine vjerojatno uključuju iperidotiteipiroksenite.Krustalni dijelovioceanskihtektonskih pločadominantno su izgrađeni od bazalta, nastalog izdizanjem plašta ispodsrednjeoceanskih hrptova.

Plinije Starijiprvi je rabio riječ bazalt, a vjeruje se da imaetiopskoporijeklo te da znači "crna stijena".

Naziv bazalt često se koristi i za plitke intruzive s tipičnim bazaltnim sastavom, no stijene ovog sastava s krupnijim mineralnim zrnima sudoleriti(ilidijabazi) tegabroidi.

Tipovi bazalta

[uredi|uredi kod]
  • toleiitski bazaltima relativno malo silikatne faze i siromašan jenatrijem.Većina bazalta oceanskog dna je toga tipa, kao i većina otoka u oceanu;
  • jako aluminijski bazaltima više od 17% (Al2O3);
  • alkalni bazaltima relativno malo silikatne faze, a bogat jenatrijem.Može sadržavati alkalijskifeldspatiflogopit;
  • boninitje bazalt bogatmagnezijem.

Petrologija

[uredi|uredi kod]

Bazalt je karakterističan po kalcijevomplagioklsuipiroksenu.Olivinse također može naći u značajnoj mjeri. U bazaltu se mogu naći i oksidiželjezaili oksidi željeza ititanija,kao što sumagnetit,ulvospinel iilmenit.Zbog prisustva tih materijala bazalt ima jaka magnetna svojstva tokom hlađenja. Takav bazalt omogućava proučavanje paleomagnetizma Zemlje.

U toleiitskom bazaltu česti su pirokseni i kalcijem bogat plagioklas. Matrice stijene često sadržekvarc,tridimit ilikristobalit.

U visokoaluminijskom bazaltu prisutni su fenokristali feldspata. Alkalijski bazalt je bez ortopiroksena, ali s olivinom. Bazalt ima visokotemparaturnu tekućuu i čvrstu fazu. Blizu Zemljine površine ima 1200 °C, što je više od ostalih magmatskih stijena. Većina toleoiita stvara se na oko 50-100 kilometara ispod površine, a alkalijski bazalt nastaje vjerojatno na 150-200 kilometara ispod površine.

Geokemija

[uredi|uredi kod]

Bazalt je bogat uMgOiCaO,a siromašan uSiO2iNa2O.Bazalt ima uobičajeno sljedeći sastav: 45-55 %SiO2,2-6 % alkalija, 0,5-2,0 %TiO2,5-14 %FeOi 14 % ili višeAl2O3.UdjelCaOje uobičajeno oko 10 %, aMgOu rasponu od 5 do 12 %.

Visoko aluminijski bazalt ima 17-19 %Al2O3.Bobiniti imaju do 15%MgO.

Struktura i tekstura

[uredi|uredi kod]

Oblik, struktura i tekstura bazalta ukazuje na način izlaska na površinu, je li to u moru, eksplozivnom erupcijom ili tijekom erupcije lave.

Erupcije na zraku

[uredi|uredi kod]

Bazalt, koji nastaje na otvorenom zraku stvara tri tipa vulkanskih taloga.

Bazalt u stupovima

[uredi|uredi kod]

Kada se hladi tanki tok lave stvaraju se značajne kontrakcijske sile. Pogotovo se to događa u slučaju brzog hlađenja. U vertikalnom smjeru tok lave može pasti nadolje, a da se ne nastane pukotina. U horizontalnom smjeru lava se ne može prilagoditi, pa se stvaraju pukotine, a mreža pukotina stvara formaciju stupova. Često se te strukture pogrješno opisuju kao heksagonalne. U stvarnosti prosječni broj strana je šest, ali javljaju se i poligoni od tri do dvanaest strana. Vrlo brzo hlađenje može dovesti do stvaranja veoma malih stupića promjera manjeg od 1 centimetra. Uobičajeno su mnogo veći.

Vjerojatno najpoznatiji bazaltni tok na svetu je Gigants Coseway (divovski tok) na svjernoj obaliIrskes heksagonalnim strukturama.

Napacifičkomotoku Ponpei izgrađen je u XIII. stoljeću vjerski kompleks pomoću stupastog bazalta.

Podvodni jastučasti bazalt

[uredi|uredi kod]

Kad bazalt erumpira pod vodom ona ga hladi i stvaraju se stijene oblika jastuka (jastučaste), kroz koje se probija lava i stvara novi jastuk. Tekstura jastuka uobičajena je na morskom dnu.

Povezano

[uredi|uredi kod]

Literatura

[uredi|uredi kod]

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]