Beringovo more

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Lokacija Beringovog mora

Beringovo morejerubno morena sjevernom krajuTihog oceanaizmeđusjeverne AmerikeiAzije.

Geografija

[uredi|uredi kod]

Ovo se more nalazi između zapadne obaleAljaske(SAD) i istočne obaleSibira(Rusija). Na sjeveru jeBeringovim prolazomspojeno sArktičkim oceanom.Na jugu granicu s Tihim oceanom predstavlja nizaleutskihotoka (SAD) koji se na zapadu nadovezuju naKomandirske otoke(Rusija). Komandirski otoci su samostalnagrupa otokajer su od Aleuta odvojeni dubokim jarkom. Na zapadu Beringovo more završava na obalama sjevernog dijelapoluotokaKamčatke.

Historija

[uredi|uredi kod]

Prije oko 10.000 godina, pod kraj zadnjegledenog doba,razina mora je bila oko 125mniža. Na krajnjem sjeveru Beringovog mora (Beringov prolaz) nalazio se prohodan kopneni mostBeringijakoji je spajao Aziju i Ameriku. Na jugu je postojao još iBeringov mostkoji je išao duž Aleuta i Komandirskih otoka. On je bio presječen dubokim jarkom između ove dvije otočne grupe, a istočno odKamčatkei sjevernim ogrankomKurilskog jarkadubokim i do 5.139m.Prema danas prihvaćenim teorijama, preko ta dva "mosta" su stigli prvi doseljenici u Ameriku.

Beringovo more, koje je1648.otkrioSemjon Dežnjev,dobilo je ime podanskomprirodoslovcuBeringukoji je1741.po nalogu caraPetra Velikogplovio tim vodama da provjeri postoji likopnenaveza između Azije i Amerike.