Cezaropapizam

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Ikona na kojoj rimskicariepiskopinaPrvom nikejskom saboru(325) drže simbol vere (381).

Cezaropapizamoznačava primat državne vlasti nad crkvenom. Termin cezaropapizam (Cäseropapismus) je skovaoMax Weber.Odnos između crkve i države uVizantijise tradicionalno nazivasimfonija.

Ovakvo uređenje je postojalo uVizantiji,gde je poglavar svetovne vlasti (car) faktički bio poglavar crkve (papa): on je imenovao crkvenog poglavara,carigradskog patrijarha.Carevi su se često mešali u dogmatske sporove, regulišućidogmuiritualeediktima izakonima.Takva situacija je postojala uIstočnom rimskom carstvuiz vremena prvih vaseljenskih sabora (počevši od borbe protivarijanstva), tokom kojih su crkvena lica apelovala na cara u rešavanjudogmatskih,obrednihi crkvenih pitanja. Konačno, takva odredba je bila sadržana u Kodeksu i Novelamacara Justinijana,koji je rekao da je „izvor sveg bogatstva crkve velikodušnost cara “.

Ovaj tip odnosa je našao svoju pravnu formulaciju u tzv.simfoniji,koja je prvi put bila formulisana u6. vekuu šestojJustinijanovojnoveli. Justinijanovo učenje o "simfoniji" je poznavao isveti Savakoji uZakonopraviluprevodi najvažnija mesta tog vizantijskog učenja koje je sledio kao model.[1]

Vizantijski model "simfonije" se danas često potencira u pravoslavnim krugovima, kao željeni odnos crkve i države. Međutim, ponekad se čuju i drugačiji glasovi izSPCpovodom pokušaja da se napravi božija država po vizantijskom uzoru:

Ta vizantijska simfonija između crkve i države danas je potpuni apsurd i prepreka da SPC zauzme pravo mesto.[2]

đakon Nenad Ilić

Povezano

[uredi|uredi kod]

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]