Dromedar

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Dromedarska deva
Status zaštite
Status zaštite:Odomaćeni
Naučna klasifikacija
Carstvo: Animalia
Koljeno: Chordata
Razred: Mammalia
Red: Artiodactyla
Porodica: Camelidae
Rod: Camelus
Vrsta: C. dromedarius
Dvojni naziv
Camelus dromedarius
Linnaeus,1758.
Sinonimi
Sinonimija vrste
  • *Camelus aegyptiacusKolenati,1847
  • *Camelus africanusGloger,1841
  • *Camelus arabicusDesmoulins,1823
  • *Camelus dromasPallas,1811
  • *Camelus dromosKerr, 1792
  • *Camelus ferusFalk,1786
  • *Camelus lukiusKolenati, 1847
  • *Camelus polytrichusKolenati, 1847
  • *Camelus turcomanichusJ. Fischer,1829
  • *Camelus vulgarisKolenati, 1847

Dromedarska deva,poznatija pod nazivomdromedar(Camelus dromedarius) je velikiparnoprstaščiji primjerci žive u sjevernojAfricii zapadnojAziji,odnosno najpoznatiji članporodice deva.Dromedarska deva ima jednu grbu na svojim leđima, te je zovujednogrba deva,za razliku odbaktrijskeili dvogrbe deve. Dromedar se nekad naziva iarabijska deva.Neki, pak, tvrde da se riječ "dromedar" mora isključivo koristiti za trkaće deve. Prema web-straniciOaklandskog ZOO.a-a,

Naziv "dromedar" se treba koristiti zaarabijsketrkaće deve poput onih koji se koriste u različitim kalmilarskim vojnim jedinicama.

Ispočetka je udomaćen samo u zapadnojAziji,dromedar je prvi put pripitomljen u centralnoj ili južnojArabijiprije nekoliko tisuća godina. Stručnjaci su podijeljeni oko datuma: neki smatraju da se to dogodilo oko 4000 godina pne., drugi da se to dogodilo tek 1400. pne. Danas ima skoro 13 miliona pripotomljenih dromedara, uglavnom u području odIndijedo sjeverne Afrike. Nijedna ne živi u divljini u originalnoj postojbini, dok uAustralijipostojipodivljalapopulacija od oko 300,000.[1]Oko drugog milenijuma pne., dromedar se pojavio uEgiptuiSjevernoj Africi.

A caravan of dromedaries inAlgeria

Iako je postojalo još nekoliko vrstacamelidae,jedina koja je do danas preživjela jebaktrijska deva.Ona je pripitomljena nešto prije 2500. pne. u Aziji, odnosno nešto prije takvih procjena za dromedare. Baktrijska kamila je krupnija, jača životinja, koja može preživjeti u području odIranadoTibeta[2].Dromedar je viši i brži: s jahačem može satima održavati brzinu od 13–14 km/h. U usporedbi s njim, zajahana baktrijska deva se kreće oko 4 km/h[3].

Oko 2. milenijuma pne. deve su došle u oblastSahare,ali su potom nestale oko godine 900. pne.PerzijskainvazijaEgiptapodKambizomje dovelapripitomljenedeve u oblast. Pripitomljene deve su potom korištene širom Sjeverne Afrike, aRimljanisu održavali korupus kamilara-ratnika koji su patrolirali rubom pustinje. Perzijske deve, međutim, nisu bile posebno prilagođene za trgovinu i putovanje prekoSahare;rijetka putovanja preko pustinje su se činila uz pomoć kočija koje su vukli [konj]i.

Jače i izdržljivijebaktrijske devesu prvi put počele dolaziti u Afriku u 4. vijeku. Međutim, sve doislamskog osvajanja Sjeverne Afrikete deve nisu bile uobičajene. Dok se osvajanje izvelo uglavnom uz pomoć konja, nove veze sBliskim Istokomsu omogućile da se deve uvozeen masse.Te deve su bile dobro prilagođene za pustinjska putovanja i mogle su nositi velike terete. Tako su po prvi put omogućile opsežnijetrgovačke rute preko Sahare.

Dromedari-mužjaci imaju mekonepce,koje prošire u veliki ružičastu vreću zvanudoulanaarapskom,koji visi sa stranbe njihovih usta kako bi privukao ženke za vrijeme sezonje parenja. Dromedari su također poznati po svojim debelimobrvamai malim dlakavim ušima.

Skotnost kod dromedara traje oko 12 mjeseca. Obično se rađa jedno mladunče, te doji do 18 mjeseci. Ženke su seksualno zrele nakon 3 do 4 godine, mužjaci nakon 5 do 6 godina. Životni vijek u zatočeništvu je obično oko 25 godina, dok neke životinje navrše i 50.

Odrasli primjerci narasi do dužine od 3 metra i visine od 1,8 - 2,1 m. Masa se obično kreće oko 400 – 600 kg.

Suvremeni pripitomljeni dromedari se koriste za meso i mlijeko, odnosno za prijevoz robe i putnike. Za razliku od konja, oni kleknu kako bi omogućili utovar. Na mnogim pustinjskim lokacijama kraj turističkih odredišta uEgiptuse može vidjeti policija na devama.

V. također

[uredi|uredi kod]

Vanjske veze

[uredi|uredi kod]
  1. „Oakland Zoo: Animals A-Z Arabian Camel”.Arhivirano izoriginalana datum 2007-04-16.Pristupljeno March 1.
  2. „Farmnote 122/2000: Feral camel [Western Australia”]. Arhivirano izoriginalana datum 2005-03-19.Pristupljeno December 5.
  3. „Creature Features - Pet Facts: Camels”.Pristupljeno December 5.
  4. „Camel”.Pristupljeno December 5.