Prijeđi na sadržaj

Epitop

Izvor: Wikipedija
Epitopi na molekulu antigena

Epitop, antigenska determinantna(odgrč.ἐπί„na “iτόπος„mesto “)je skup aminokiselinskih rezidua koje se specifično vežu saparatopomna antitelima. Epitopi su poznati i kao determinanta ili odredniceantigena,ili delovi njegove makromolekule koji prepoznajuantitelo,i za koje se konkretno vezujureceptorina T i Blimfocitima.Generalno gledano antigen ima nekoliko ili mnogo različitih antigenskih determinanti i zato reaguje sa bezbroj antitela. Epitop je funkcionalna jedinica, a ne strukturni elementproteinai ne može se otkriti nezavisno od svogparatopa.Deo jednogantitelakoja prepoznaje epitope zoveparatop.[1]

Pojmovi

[uredi|uredi kod]

Determinantaje faktor koji uspostavlja prirodu entiteta ili događaja.[2][3][4]

Antigenska determinanta (epitop)strukturna komponenta molekula antigena odgovorna za specifičnu interakciju sa molekulima antitela izazvanu istim ili srodnim antigenima.

Sakrivene antigenske determinantanalazi se u neeksponiranom regionu molekula, tako da je sprečena da stupa u interakciju sa receptorima na limfocitima, ili sa molekulima antitela, i nije u stanju da izazove neki od imunskih odgovora; može da se pojavi posle stereohemijskih promena molekularne strukture.

Imunogena determinantaje imunogeni deo molekula koji stupa u interakciju sa pomoćnicima T ćelija i pokreće produkciju antitela, nasuprot antigenskoj determinanti ilihaptenu,koji stupa u interakciji sa B ćelijama.

Osobine

[uredi|uredi kod]

Makromolekuli sadrže veći broj epitopa, od kojih se neki mogu ponavljati, a broj multiplih identičnih determinanti određuje valentnost antigena. Epitop mogu biti nepreklapajući, kada su prostorno udaljeni i omogućavaju vezivanje dva ili više antitela. Preklapajuće determinante su blizu jedna drugoj i dovode do sternih smetnji prilikom vezivanja antitela, a u retkim slučajevima je moguće i da vezivanje prvog antitela dovede do konformacione promene strukture antigena čime se utiče na vezivanje drugog antitela.

Epitop ugljenih hidrata i fosfolipida su kovalentne strukture.

Monoklonska antitela reaguju sa jednim, a poliklonska sa više epitopa na molekulu antigena. Antigen i antitelo vezuju se hidrofobnim, jonskim iliVan der Valsov-im silama i tako stvaraju imunokompleks antigen-antitelo.

Epitopi proteinskih antigena su podeljeni u dve kategorije, nakonformacioni epitopeilinearne epitope,na osnovu njihove strukture i interakcija sa paratopima.

  • Konformacioni epitopise sastoji od nepovezanih delova antigen ili amino kiselina u nizu. Ovi epitopi stupaju u interakciju sa paratopon na osnovu 3-D površinskih karakteristika, ili sa tercijarnim strukturamaantigena.
  • Linearni epitopi,nasuprot konformacioni epitopima, stupaju i interakciju sa paratopima na osnovu njihove primarne strukture. Linearni epitop se sastoji od neprekidnog nizaaminokiselinaizantigena.
Prepoznavanje konformacionim epitopima B ćelija. Uočava se kako su segmenti široko odvojeni i u osnovnoj strukturi dolaze u kontakt u trodimenzionalnom tercijernom strukturom kao sastavnim delom istog epitopa. Prepoznavanje konformacionim epitopima B ćelija. Uočava se kako su segmenti široko odvojeni i u osnovnoj strukturi dolaze u kontakt u trodimenzionalnom tercijernom strukturom kao sastavnim delom istog epitopa.
Prepoznavanje konformacionim epitopima B ćelija. Uočava se kako su segmenti široko odvojeni i u osnovnoj strukturi dolaze u kontakt u trodimenzionalnom tercijernom strukturom kao sastavnim delom istog epitopa.
Linearni epitopi različitih antitela u peptidnom lancu jednog antigena.

Reference

[uredi|uredi kod]
  1. Janeway et al.:Immunobiology.6. AuflageISBN0-8153-4101-6.Die 5. englische Ausgabe ist online auf den Seiten des National Center for Biotechnology Information-Bookshelf verfügbar,(online).
  2. (en)Epitopes; See antigenic determinant.TheFreeDictionary
  3. Epitopes In:McGraw-HillConcise Dictionary of Modern Medicine.© 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc.
  4. DeterminantIn:Miller-KeaneEncyclopedia and Dictionary of Medicine,Nursing, and Allied Health, Seventh Edition. © 2003 by Saunders, an imprint of Elsevier, Inc. All rights reserved.

Spoljašnje veze

[uredi|uredi kod]