Glina

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Za ostale upotrebe, v.Glina (razvrstavanje).
Gay head, lokacija na obaliMartha's Vineyarda,koja se gotovo u potpunosti sastoji od gline
Glina
Rasušena površina glinenog tla

Glinaje plastični poluvezan sediment nastao dijagenezom (vezivanjem) mulja,pelitskogmaterijala transportovanog vodom i istaloženog u vodenoj sredini. Osim glina koje postaju transportom i taloženjem muljevitog materijala, postoje i one koje su postale i ostale na mestu raspadanja primarnog materijala. To su takozvanerezidualneilisedimentarnegline.

Ovaj pelitski materijal može biti vezan ili isušivanjem ili istiskivanjem vode pod pritiskom gornjih slojeva. Glina predstavlja srednji stadijum u dijagenezi muljevitog materijala. Pod uticajem pritisaka, ili vrlo intenzivnim isušivanjem, ovaj materijal gubi plastičnost i prelazi u čvrstu slojevitu stenu koja se nazivaglinac.

Mineralni sastav

[uredi|uredi kod]

Gline i glinci su veoma rasprostranjene sedimentne stene. Sastoje se od minerala glina i raznih primesa.

Među mineralima glina najvažniji sukaolinit,hidroliskuni (ilit),monmorionit,i drugi aluminijskisilikati.Sporednim sastojcima u glinama smatramo zrnakvarcai, veoma retko,cirkona,apatita,granatai drugih. Gline često kao primese sadrže ihidroksidegvožđa,koji stenu pigmentiraju crvenkasto, žuto, ili mrkocrveno. Često sadrže i organske supstance (naročito bitumiju), koje im opet daju tamnosivu, pa čak i crnu boju. Male količinemanganaboje stenu zelenkasto.

U glinama može preovlađivati jedan od minerala glina, i tada su to monomineralne gline, ili je nekoliko minerala zastupljeno u približnim količinama, kada ih nazivamo polimineralnim.

Prema mineralnom sastavu, razlikujemo sledeće vrste glina:

  • kaolinitskeilivatrostalnegline, koje su pretežno izgrađene odkaolinita.Često nastaju i kao produkti raspadanja na mestu, u neposrednoj blizini matične stene (običnogranita). Upotrebljavaju se u industriji porcelana i elektroporcelana, zatim u livačkoj industriji, kada moraju imati mali sadržaj gvožđa i visoku vatrostalnost.
  • monmorionitskegline, izgrađene su pretežno odmonmorionita.Imaju jako izraženu osobinu bubrenja i apsorpcije organskih materija. Koriste se u industriji fine keramike, tekstilnoj industriji, livačkoj industriji, industriji šećera, itd.Bentonitske glinesu po sastavu monmorionitske gline, koje nastaju izmenama vulkanskog pepela -tufova.Za industrijske potrebe, bentonitske gline moraju imati bar 80% monmorionita.
  • uma,ili suknarska glina, takođe je monmorionitska glina. To je glina sa velikom sposobnošću za upijanje masti, i nekada je upotrebljavana u suknarstvu, po čemu je i dobila ime. Uma obično sadrži povećanu količinumagnezijumaikalcijuma.Kao uma se koristila i svaka monmorionitska masna glina, uključujući i bentonit.
  • ilovačesu nečiste gline koje sadrže pesak i kalcijum - karbonat. Upotrebljavaju se u ciglarskoj industriji, ako sastav glina nije strogo standardizovan. Peskovita ilovača je nečista glina sa velikim sadržajem peska, kao klastičnog komponenta.
  • laporovita glina,sadrži kalcijum - karbonat, obično 5 - 15%.

Podela glina prema postanku

[uredi|uredi kod]

Prema mestu postanka, gline delimo narečne,barske,jezerskeimarinske.Specifično mesto ovde svakako zauzimaju sedimentarne (rezidualne) gline.

  • Barske glineimaju obično sočivast način pojavljivanja, onečišćene su šljunkom, peskom i organskom materijom, pri čemu je debljina sočiva redovno mala.
  • Jezerske glinesu slojevite i mogu imati znatno rasprostranjenje. Sadržaj krupnije frakcije u glini raste prema obalskoj liniji. Ova ležišta daju dobre vatrostalnekaolinitskegline.
  • Marinske glinestvaraju se u dubokomorskom i priobalnom regionu. U priobalnom delu materijal je slabije sortiran. Slojevitost je česta, ali se marinske gline javljaju i u obliku sočiva. Dubokomorske gline obično imaju veliko horizontalno rasprostranjenje i ujednačenu granulaciju i sastav.
  • Šljunkovita ilovača(lednička glina) nastaje od najsitnijeg materijala koji nije transportovan vodom, nego ledom. Sempelitskihčestica, obično je u ovom sedimentu prisutno i dosta krupnijeg detritusa, po čemu je i dobila ime. Zbog kraćeg transporta i manjeg dejstva vode na materijal, mnogo je heterogenijeg sastava nego obične gline. Po sastavu se ova glina dosta približavalesu.Ledničke gline nisu slojevite stene. Klasiranje materijala po krupnoći je veoma slabo. I šljunkovita ilovača može da se koristi u ciglarskoj industriji.
  • Crvenicailiterra rossapredstavlja pelitski materijal koji nastaje raspadanjemkrečnjaka. Pri razaranju krečnjaka, kalcijum - karbonatna supstanca biva odnošena vodom, a u ostatku raspadanja koncentrišu seoksidiihidroksidigvožđa ialuminijuma. Ime je dobila zbog karakteristične crvene boje, koja potiče od povećanog sadržaja gvožđa. Uz okside i hidrokside gvožđa i minerala glina u ovim stenama koncentrišu se često iboksitni minerali (interesantni kao sirovina za dovijanje aluminijuma).
  • Uljni škriljcisu pelitske stene koje sadrže preko 10% organske materije, kerogena. To su tamnosive, tamnomrke ili žutomrke stene nastale u većim jezerima, močvarama i plitkovodnim delovima šelfa.

Pojavljivanje glina

[uredi|uredi kod]

Gline su obično slojeviti do tankoslojeviti sedimenti, katkad nepravilno slojeviti, trakasti ili sočivasti. Kosa slojevitost nije karakteristična. Samo rezidualne gline obično nisu slojevite i sadrže dosta minerala primarne matične stene, pogotovokvarca(ako ga je bilo u primarnoj steni) te se zbog toga, pre upotrebe, moraju prečišćavati.

Upotrebe i ograničenja

[uredi|uredi kod]

Gline su stene, koje mogu, ako su čiste, predstavljati izvanredan materijal za industrijske potrebe. Sa druge strane, predstavljaju, za građevinare, veoma nepogodno tlo za gradnju, zbog osobine da ne propuštaju vodu. Na slojevima gline stvaraju seklizištakoja mogu da ugroze sve građevinske objekte. Nosivost glina je izuzetno mala, zapravo, ove stene podnose samo minimalna opterećenja. Zato se glinovita zemljišta pre gradnje elektohemijski konsoliduju.

Literatura

[uredi|uredi kod]
  1. Đorđević V., Đorđević P., Milovanović D. 1991.Osnovi petrologije.Beograd: Nauka

Minerali