Prijeđi na sadržaj

Gnomon

Izvor: Wikipedija
Za ostala značenja, vidiGnomon (razvrstavanje).
Konzolna greda ovogvisećeg mosta,Mosta Sunčanika uTurtle Bay-u, čini gnomon velikogvrtnogsunčanog sata

Gnomonje onaj deosunčanog sata(sunčanika) koji baca senku. "Gnomon" (starogrčki:γνώμων) znači "pokazivač", "onaj koji raspoznaje" ili "ono što otkriva".

Gnomon je trougaoni deo na ovom sunčanom satu

Na severnoj hemisferi, rub koji baca senku je obično okrenut prema severu i paralelan jeZemljinojosi obrtanja. To znači da je nagnut u odnosu na horizontalu pod uglom koji je jednakgeografskoj širinipoložaja sunčanika. Na nekim sunčanim satovima gnomon je vertikalan, takvi su nekada uobičajeno korišćeni za osmatranjealtitude(ugaone visine)Sunca,naročito kada se nalazi nameridijanu.

Veština pravljenja sunčanog sata sa gnomonom se ponekad zove gnomonika, a čovek koji to radi gnomonist.

Anaksimandruse pripisuje da je ovajvavilonskiinstrument doneo Grcima u6. veku pne..I Kinezi su koristili gnomon - u knjizi iz 2. stolećaDevet poglavlja o matematičkoj veštinise pominje da ga je mnogo pre toga koristioVojvoda od Čouau 11. veku pne..

Druga značenja

[uredi|uredi kod]

Gnomon može implicirati iparadigmu dizajna,vezu između pokazivača i brojčanika ili neke druge reference, kao kodbrzinomerai igle. U ovom slučaju, igla deluje kao gnomon nasuprot inkrementirane pozadine brzinomera.

Gnomon je takođematematičkiizraz koji opisuje onaj deoparalelogramakoji ostaje kada sesličanparalelogram ukloni iz jednog od njegovih uglova.

Takođe, gnomon je naziv dat estetskom procesu koji je koristioJames Joyceu svojoj zbirci kratkih priča "Dablinci", kojim se celina lika otkriva samo jednim delom.

U popularnoj kulturi

[uredi|uredi kod]

U knjizi "Kula na kraju sveta"Brad Stricklanda,na nekom jezeru se nalazi ostrvo sa džinovskom kulom i tankim stepeništem. Za kulu, sa čudnim skulpturama koje je okružuju, kasnije se ispostavi da je ogromni sunčani sat, pri čemu je kula gnomon. I ostrvo na kome se nalazi ova kula naziva se "Ostrvo gnomon".

Gnomon u crkviSaint SulpiceuParizu,koji je napravljen kao pomoć pri određivanju datumaUskrsa,netačno je protumačen u romanuDavinčijev kodDan Browna.

NASA-ini astronauti su koristili jedan gnomon kao fotografski uređaj za indiciranje lokalnog horizonta i prikazivanje mape boja kada su radili na površiniMeseca.

(na engleskom:)