Jean Baptiste Joseph Fourier

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
Joseph Fourier

Rođenje 21. mart1768
Auxerre,Yonne,Francuska
Smrt 16. 5.1830.(dob: 62)
Pariz,Francuska
Prebivalište FrancuskaFrancuska
Narodnost FrancuskaFrencuz
Polje Matematika,fizikaihistorija
Institucija École Normale
École Polytechnique
Alma mater École Normale
Akademski mentor Joseph Lagrange
Istaknuti studenti Gustav Dirichlet
Giovanni Plana
Claude-Louis Navier
Poznat po Fourierova transformacija

Joseph Fourier(Auxerre,21. ožujka1768.Pariz,16. svibnja1830.),francuskimatematičar i fizičar.ProfesornaÉcole Normalei Politehničkoj školi u Parizu (fr.École Polytechnique). Sudjelovao uNapoleonovupohodu naEgipat(1798.) i postaoguvernerDonjeg Egipta.Godine 1822. objavio je djeloAnalitička teorija topline(fr.Théorie analytique de la chaleur), koje je posebno značajno umatematičkoj fizici(Fourierovi redovi). Njegovo nedovršeno djelo o matematičkoj analizi određenih jednadžbi dopunio je i objavio 1831. francuski matematičar Henri Navier. Fourier je bio tajnikFrancuske akademije znanosti(1822.), članKraljevskog društva(eng.Royal Society) od 1823. i predsjednik vijeća Politehničke škole u Parizu (1827.). Po njem je nazvan krater na Mjesecu (Fourier (krater)).[1]

Jedan od prvih koji je došao do spoznajeučinka staklenikabio je Joseph Fourier. On je 1820. izračunao da binebesko tijeloveličineZemljetrebao biti znatno hladniji datoplinadolazi samo odSunčeve energije.1824. shvatio je datemperaturaZemljine površine u velikoj mjeri ovisi oplinovimauZemljinoj atmosferi,te je postavio temelje pojmove, koji će mnogo kasnije dobiti ime učinak staklenika. Već je 1872. bilo poznato da suvodena paraiugljikov dioksidCO2glavnistaklenički plinovi,i da povećanje njihove koncentracije može uzrokovati povišenje temperature u nižim slojevima atmosfere.

Fourierovi redovi

[uredi|uredi kod]
Glavni članak:Fourierovi redovi

Trigonometrijskirazvojifunkcijaprvi se put spominju početkom 18. stoljeća kodtitranjai sličnih fizikalnih pojava, ali sve do početka 19. stoljeća nisu bili sistematično proučavani. Godine 1807. francuski fizičar i matematičar Joseph Fourier je tvrdio da se svaka funkcija na ograničenom intervalu može prikazati u obliku trigonometrijskog reda:

Iako su redove sličnih oblika promatrali i njegovi veliki prethodnici poputBernoullija,D’AlembertaiEulera,Fourierova metoda je bila toliko napredna da je trebalo proći još petnaest godina dok ne bude priznata od autoriteta njegovog doba,Laplacea,PoissonaiLagrangea.Oni su opravdano zamjerali Fourieru nedostatak matematičke strogosti, jer su neke njegove tvrdnje bile pogrešne. Fourier je konačno 1822. objavio svoj rad pod naslovomAnalitička teorija topline(fr.Théorie analytique de la chaleur) u kojem analizira problemširenja topline,opisan parcijalnimdiferencijalnim jednadžbamai koristi svoj revolucionarni način prikazivanja funkcija kako bi riješio taj problem. Matematičku strogost Fourierovom radu dali su kasnijeDirichletiRiemann.[2]

Staklenički efekt

[uredi|uredi kod]
Glavni članak:Efekt staklenika

Staklenički efekt,staklenički učinak,efekt staklenikailiučinak staklenikaje zagrijavanje Zemljine površine i donjih slojevaZemljine atmosfereselektivnim propuštanjemtoplinskog zračenja:atmosfera propušta velik postotak vidljiveSunčeve svjetlostikoja zagrijava Zemlju, a dio te energije reemitira se u obliku dugovalnoga toplinskog zračenja natrag u atmosferu. Najveći dio te energije upija (apsorbira) se u atmosferimolekulamavodene pare,ugljikovog dioksida,te u manjoj mjeri nekih drugih plinova (klorofluorougljici,metani drugi) i odbija (reflektira) natrag prema Zemlji. Da nema učinka staklenika, temperatura bi na Zemlji bila –73 °C. Zbog povećanog stvaranja ugljikovog dioksida industrijskim procesima (industrijska revolucija) posljednjih se stotinjak godina učinak staklenika povećava i dovodi do općeg zagrijavanja atmosfere, a samim time iklimatskih promjena.[3]To je proces u kojem naš planet ne uspijeva održati ravnotežu izmeđuenergijeprikupljene saSuncai topline izračene usvemir.Plinovi čija je koncentracija poraslazagađenjem atmosfereodbijaju dio topline natrag naZemlju,što izaziva podizanje temperature atmosfere ne bi li se uspostavila nova ravnoteža. Sličan proces odvija se ustakleniku,pa odatle i naziv.

  1. Fourier, Joseph,[1]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2016.
  2. Fourierovi redovi,[2]Arhivirano2012-07-11 naWayback Machine-u,2. Fourierovi redovi - FER, www.fer.unizg.hr, 2016.
  3. efekt staklenika (učinak staklenika),[3]"Hrvatska enciklopedija", Leksikografski zavod Miroslav Krleža, www.enciklopedija.hr, 2014.