Jevrejski jezici
Jevrejski jezicioznačavaju grupujezikaidijalekatakoji su se razvili u raznimjevrejskimzajednicama širom svijeta, a najviše uEvropi,zapadnoj AzijiiSjevernoj Africi.Najuobičajeniji način njihovog nastanka bilo je posuđivanjehebrejskihriječi fraza - korištenih za izražavanje specifično jevrejskih koncepata - u lokalne govore. Često su se pisali hebrejskim slovima, uključujući blokove koji se koriste u današnjem hebrejskom iraši pismu.Zbog međusobne izloiranosti mnogih jevrejskih zajednica, mnogi jevrejski jezici su zadržali rječnik i lingvističke strukture davno nakon što su one nestale u jezicima od koji su originalno nastali. Najrašireniji od svih jevrejskih jezika razvijenih u dijaspori jejidiš,koji se među Jevrejima govorio više nego ijedan drugi jezik u historiji;Ladino,jezik sefardskih Jevreja koji je u upotrebi bio preko pet vijekova; ijudeo-arapskagrupa jezika kojom se preko jednog milenijuma govorilo uarapskim zemljama.
Hebrejskijeliturgijski jezikjudaizma (odnosnoleshon ha-kodesh,"sveti jezik" ), odnosno jezik na kome su napisani jevrejski sveti spisi (Tanakh), te svakodnevni govor Jevreja kroz vijekova. Do 5. vijeka pne. se hebrejskom kao svakodnevni govor uJudejipridružio srodniaramejski jezik.[1]Do 3. vijeka pne. Jevreji u dijaspori su počeli govoritigrčki.
Hebrejski je kao svakodnevni govor obnovioEliezer ben Yehudanakon svog dolaska u Palestinu 1881. Suvremeni hebrejski je danas službeni jezik Države Izrael. Nije se koristio kaomaternji jezikodtanajskhvremena[1],tj. od 200. n.e. Preko šesnaest vijekova hebrejski se koristio gotovo isključivo kao liturgijski jezik, odnosno kao jezik kojim je pisana većina judaističkih knjiga, dok se svakodnevno hebrejski govorilo samo naSabat.[2]Vijekova su Jevreji umjesto hebrejskog govorili dijalekte jezika oblasti u koje su se doselili, često razvijajući zasebnedijalekteili stvarajući nove jezike.Jidišje judeo-germanski jezik koga su razviliAškenazikoji su migrirali uCentralnu Evropu,aLadino,također poznat kao Judezmo i Muestra Spanyol, judeo-španski jezik su razviliSefardikoji su živjeli naIberijskom poluotoku.Zbog mnogih faktora, uključujućiHolokaustnad evropskim Jevrejima,jevrejski egzodus iz arapskih zemaljai masovnu emigraciju jevrejskih zajednica iz drugih zemalja, drevni i zasebni jezici jevrejskih zajednica, uključujućijudeo-gruzijski,judeo-arapski,judeo-berberski,krimčakski,Judeo-Malayalami mnogi drugi su izašli iz upotrebe.
Tri najraširenija jezika među današnjim Jevrejima su engleski, suvremeni hebrejski i ruski. Uz njih se koriste i neki romanski jezici kao francuski i španski.
- Zuckermann, Ghil'ad(2014).Jewish Language Contact(International Journal of the Sociology of Language226)
- Zuckermann, Ghil'ad (2003),Language Contact and Lexical Enrichment in Israeli Hebrew,Palgrave Macmillan(ISBN9781403917232/ISBN978140338695Uneseni ISBN nije važeći.)
- ↑1,01,1Grintz, Jehoshua M."Hebrew as the Spoken and Written Language in the Last Days of the Second Temple."Journal of Biblical Literature.March, 1960.
- ↑Parfitt, T. V. "The Use of Hebrew in Palestine 1800–1822."Journal of Semitic Studies,1972.
- Jewish Language Research Websitefrom Jewish-languages.org
- The Lily Center for Jewish Languages and Literatures at Harvard UniversityArhivirano2013-09-28 naWayback Machine-u
- WW2 propaganda leafletsArhivirano2007-09-30 naWayback Machine-u:A website about airdropped, shelled or rocket fired propaganda leaflets. Allied propaganda leaflet for Moroccan Jews in Judeo-Arabic language.
- Jewish languages dying outArhivirano2012-07-16 naWayback Machine-u
- Jewish Languages of Europe
- Hebrew (Jewish) languages: Ivrit, Yiddish