Prijeđi na sadržaj

Jezik

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno sa straniceJezik (lingvistika))
Za ostala značenja, vidiJezik (razvrstavanje).

Jezikjesistemgestikulacije,gramatike,znakova,glasova,simbola,ilireči,koji se koristi za prikaz i razmenu koncepata (tj., zakomunikaciju),ideja,značenjaimisli.Može se zamisliti kao "semantičkikod".Proučavanje jezika kao koda se zovelingvistikom,koju je kaoakademsku disciplinuu tom obliku uveoFerdinand de Sosir.Oni koji govore ili na druge načine koriste jezik smatrani su (od strane samoproglašenih lingvista) delom te jezičke teorijsko-lingvističkezajednice.

Ljudski jezici

[uredi|uredi kod]

Neophodno je razlikovati "stvarni",upotrebni jezikodstandardnog,zvaničnog.Standardni jezikpostoji dok postoji podržavajuća politička struktura, dokupotrebni jezikod takvih struktura (uslovno) ne zavisi.Standardni jezikje usko vezan za političke i etničke prilike, dokupotrebni jeziknije; iako se ne može sporiti njihov međusobni uticaj.

Najrečitiji primer za ovo je južnoslovenski jezički prostor: odCrnog morana istoku doAlpana zapadu i od južneMađarskena severu do severneGrčkena jugu. Na tom prostoru postoji četiri upotrebna jezika (bugarski,makedonski,srpskohrvatskiislovenački) uz kojih sepolicentričnisrpskohrvatski podijelio na četiri standardizirane varijante proglašene zvaničnim jezicima svojih političkih struktura -bosanski,crnogorski,hrvatskiisrpski.Sa druge strane, postoji jedan jedinidijalekatski kontinuum:pomerajući se od istoka prema zapadu i od severa prema jugu Balkana – između dva susedna mesta se neće pronaći do te mere značajna dijalekatska razlika da bi se ta dva mesta mogla definisati kao naseobine u kojima se koriste različiti jezici.

Standardni bugarski jezikje zasnovan na istočnimdijalektimabugarskog jezičkog prostora, dok jestandardni srpski jezikzasnovan na zapadnim dijalektima srpskog jezika. Govornici zapadnih bugarskih dijalekata i govornici istočnih srpskih dijalekatade factogovore istim jezikom i među njima ne postoji gotovo ni najmanje nerazumevanje. Za razliku od njih, iako se načelno mogu razumeti, govornici ova dva standardna jezika imaće poprilično teškoća u sporazumevanju. Iako su u pitanju znatno manji prostori, slična je stvar i sa razlikom izmeđuhrvatskog jezikaislovenačkog jezika,ali i, svakog ponaosob,bugarskogisrpskog jezikapremamakedonskom jeziku.

Stvari postaju znatno bizarnije kada se uporede čak i standardi četiri zvanična jezika nastala na osnovusrpskohrvatskog jezika.Čak i između standardasrpskog,crnogorskog,bosanskog ili bošnjačkogihrvatskog jezikane postoje razlike koje bi ih lingvistički odvojile u različite jezike. Ipak, politički i etnički osećaj govornika tih jezika je takav da se oni poistovećuju samo sa normom jezika svog etniciteta, odnosno države.

Zato je bitno shvatiti da jestandardni jezikpolitička a ne lingvistička kategorija, dok se lingvisti bave osobinama istandardnogiupotrebnog jezika.Za duži opis ove problematike, treba pogledati dvije odrednice: u jednom slučaju savremenidijalekat,u drugom onakav kakvim su ovu problematiku videli lingvisti iz devetnaestog vekaAvgust Šlajher.

KonceptiAusbausprache-a,Abstandsprache-a, iDachsprache-a su korišćeni za stvaranje jasnijih razlika između jezika i dijalekata.

Lingvistika

[uredi|uredi kod]

Osnovni članak:lingvistika

Lingvistika detaljno proučava različite teorijske perspektive ljudskih jezika. Članaklingvistikaje koristan za kao uvodni članak o jeziku.

Jezička taksonomija

[uredi|uredi kod]

Osnovni članak:jezičke grupe i jezici

Svetski jezici su podeljeni u porodice koje imajusličnosti.Neke od jezičkih grupa su:indoevropski jezici,afroazijatski jezici,sinotibetanski jezici.

Veštački jezici

[uredi|uredi kod]

Osnovni članak:veštački jezik

Najpoznatiji veštački jezik, zvanesperantostvorio jeL. L. Zamenhof.Esperanto je skup različitih elemenata različitih jezika, a bio je zamišljen kao jezik koji bi trebalo lako da se nauči.

Drugi pisci, kao što jeJ. R. R. Tolkin,napravili su fantastične jezike zbog literature, lingvistike ili iz ličnih razloga. Ha primer, jedan od Tolkinovih jezika zove sekvenija,a predstavlja dijalekatvilovnjačkog jezika.Taj jezik ima svoju azbuku (tengvar) i izgovor prema jeziku germanolikih ljudi.

Životinjski jezici

[uredi|uredi kod]

Osnovni članak:životinjski jezik(Životinjski-nemušti jezik)

Iako se termin "životinjski jezik"koristi, najveći broj istraživača se slaže u tome da životinjski jezici nisu tako složeni i izražajni kao ljudski. Neki drugi istraživači govore da postoji značajna razlika koja deli ljudske jezike od komunikacije među životinjama, kao i da osnovni principi tih komunikacija nisu u vezi.

Druti istraživači kažu da postoji kontinuitet između komunikacionih metoda svih životinja. Gotovo svi istraživači se slažu da je ljudski jezik složeniji nego komunikacija među životinjama. Više o komunikaciji među ostalim životinjama pogledajte naProjektu "Životinjska komunikacija"(na engleskom).

Formalni jezici

[uredi|uredi kod]

Osnovni članak:formalni jezik

Matematikairačunarske naukekoriste veštačke entitete zvaneformalnim jezicima(uključujućiprogramske jezikeijezike za označavanje). Ovi jezici često predstavljaju nizove karaktera uzglobljenih u neku vrstu kombinacijeformalne gramatikeisemantike.

Informacije o jezicima i pismima na Vikipediji

[uredi|uredi kod]

Prirodni jezici

[uredi|uredi kod]

Glavne jezične grupe

[uredi|uredi kod]

GrupeAfrikei jugozapadneAzije

[uredi|uredi kod]

GrupeEvrope,sjeverne, zapane i južne Azije

[uredi|uredi kod]

Grupe istočne i južne Azije iPacifika

[uredi|uredi kod]

Predložene jezičke nadgrupe

[uredi|uredi kod]

Ostali priridni jezici

[uredi|uredi kod]

Neprirodni jezici

[uredi|uredi kod]

Ostali jezici neprirodnoga porijekla

Povezano

[uredi|uredi kod]

Eksterni linkovi

[uredi|uredi kod]
UWikimedijinoj ostavinalazi se članak na temu:Language
Potražite izrazjezikuW(j)ečniku,slobodnom rječniku.