John Cockcroft

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretragu
John Cockcroft
Rođenje 27. svibnja1897.
Todmorden,West Yorkshire,
Ujedinjeno Kraljevstvo
Smrt 18. rujna1967.
Kembridž,Cambridgeshire,
Ujedinjeno Kraljevstvo
Narodnost Englez
Polje Fizika
Institucija Atomski centar u Harwelu (AERE)
Alma mater Univerzitet u Mančesteru
Univerzitet u Kembridžu
Akademski mentor Ernest Rutherford
Poznat po Prvi izazvao raspadanjeatomskog jezgraili „cijepanje”atoma(nuklearna reakcija)
Istaknute nagrade Nobelova nagrada za fiziku(1951.)
Cockroft-Waltonovog akcelerator čestica.

John Douglas Cockcroft(Todmorden,Ujedinjeno Kraljevstvo,27. maja 1897. –Cambridge,18. rujna 1967.) je biobritanskifizičar,koji je najpoznatiji po suradnji sirskimfizičaremErnestom Waltonom,kada su 1932. prvi izveli „cijepanje”atomalitijanuklearnom reakcijomkoristeći ubrzanečestice,odnosnoprotone.Zajedno su sagradili iCockroft-Waltonovogakcelerator čestica.Dobitnik jeNobelove nagrade za fiziku1951., zajedno s Ernestom Waltonom.[1]

Biografija

[uredi|uredi kod]

John Cockcroft se školovao u rodnom Todmordenu, a kasnije je studiraomatematikuuManchesteru.Od 1915. do 1918. je sudjelovao uPrvom svjetskom ratuutopništvu.Poslije rata je nastavio školovanje uCambridgeu.1924. je počeo značajnu saradnju sErnestom Rutherfordom.

John Cockcroft se oženio 1925. s Eunice Elizabeth Crabtree, a imali su jednog sina i četiri kćeri.[2]

Istraživački rad

[uredi|uredi kod]

John Cockcroft i Ernest Walton su došli na ideju da seprotoni,koji se mogu dobitiionizacijomvodikapri električnom pražnjenju uvakuumskojcijevi, mogu pod utjecajemelektričnog poljavisokognapona,ubrzavati i vidu usmjerenih zraka usmjeriti k elementima, da bi se dobilanuklearna reakcijai pretvorba u nove kemijske elemente. 1932. su izveli poznati pokus, kada su bombardiranjem atoma litija s protonima, uspijeli ih razdvojiti u dvijealfa-čestice,s akceleratorom čestica, koji je konstruiraoLeo Szilard.Brzi protoni su ubrzani pod naponom od 125 000V,a alfa-čestice su uočenescintilacijomna zaslonu od cinkovog sulfida (ZnS). To je bio prvi eksperimentalni dokaz pretvorbekemijske tvariuenergijui tada je prvi puta uočengubitakilidefekt mase.Taj pokus je popularno nazvan„cijepanje” atoma.

Nakon tog pokusa, Cockcroft i Walton su nastavili zajedničku suradnju na usavršavanjuakceleratora čestica,pa je nastaoCockroft-Waltonovog akcelerator čestica.Na njemu su se mogle dobiti nuklearne čestice velike energije, a sastojao se od nizakondenzatorajednakogkapacitetai ispravljačkihelektronskih cijevi,koje se povezuju paralelno ili serijski, a služile su kao ventili jer su propuštalielektričnu strujusamo u jednom smjeru.. Ovaj uređaj se naziva još kaskadni generator ili naponski multiplikator. Mogao je stvarati napon i do 800 000 V. Jedan uređaj se nalazi i uInstitutu Ruđer Bošković.

Windscalska nesreća

[uredi|uredi kod]

Za vrijemeDrugog svjetskog rata,John Cockcroft je radio na razvojuradara.Nakon Drugog svjetskog rata bio je na čelu britanske organizacije za istraživanje atomske energije (engl.Atomic Energy Research Establishment - AERE). U to vrijeme je izgraden prvi britanskinuklearni reaktorWindscale.

1957. izbio jepožaru nuklearno reaktoru Windscale.Vatraje nastala zbog propusta u kontrolitemperaturegrafitnogusporivaču neutronaili moderatoru. Došlo je do radioaktivnog zagađenja atmosfere koje je moglo postati još gore. Najgore je bilo što se rješenje krize nije naziralo. Ugasi li se požar vodom, postoji još veći rizik, jer bi reaktor mogao postatinuklearna bomba.S druge strane jednako loše rješenje je bilo pustiti reaktor da izgori do kraja. Odabrana je prva mogućnost. Nakon brojnih pokušaja vatra je ugašena, ali oblak otrovnih čestica već se proširio.[3]

Windscalska nesreća je dugo bila obavijena velom tajne. Tek je nedavno otkriveno kakve je moguće posljedice mogao imati. Prema najnovijem istraživanju, koje jeBBCobjavio, u toku Windscalkog požara proizvedeno je dvostruko višeradioaktivnogmaterijala nego što se ispočetka mislilo. Broj slučajevarakauzrokovanih ovom nesrećom ispočetka se procjenjivao na 200, no prema najnovijem istraživanju smatra se da je 240 osoba oboljelo zbog toga. Nitko nije evakuiran s tog područja, ali zbog brige da bimlijekood lokalnih krava moglo biti zagađeno u narednih mjesec dana je uništavano mlijeko s područja 500kilometara kvadratnihu krugu mjesta nesreće.

Panike u javnosti nije bilo, vjerojatno zato što nitko nije bio svjestan kakve su mogle biti posljedice. Stručnjaci su upozoravali na mogućnost nesreće i prije katastrofe. Zbog želje za posjedovanjematomske bombe,vladajući su političari i vojska ignorirali ta upozorenja. Britanija je silno željela držati korak sa svjetskim silama u naoružanju, a to je bilo otežano nakon što je američka vlada zakonom zabranila odavanje informacija o svojem nuklearnom programu ostalim zemljama. Britanski političari dugo su tajili prave razloge incidenta od američkih saveznika. Dugih 50 godina u službenom izvještaju stajalo je da su glavni krivci za nesreću upravo oni ljudi koji su riskirali živote kako bi ugasili vatru.

Prema procjenama to je bila četvrta najtežanuklearna nesrećau povijesti.

  1. [1]Arhivirano2011-12-30 naWayback Machine-u"Povijest fizike", Ivan Supek, 2011.
  2. Allibone T. E.: "Sir John Cockcroft, O.M., F.R.S", British Journal of Radiology, 1967.
  3. Oliphant M. L. E., Penney L.: "John Douglas Cockcroft. 1897-1967". Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society, 1968.